توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427267
نظر پزشکیان درباره فراکسیون ترک‌زبانان و شعار برخی هواداران تراکتورسازی
تاریخ انتشار : جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنشی به انتشار ویدیویی از برخی هواداران تیم فوتبال تراکتور سازی گفت که بلند کردن پرچم یک کشور دیگر برای جامعه قومیتی ترک قابل قبول نیست.

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: ما در حال نوشتن اساسنامه فراکسیون ترک زبانان در مجلس هستیم، البته قرار بود در هیات رئیسه مجلس هم آیین نامه ای درباره فراکسیون ها نوشته شود اما از نظر قانونی نمی توان جلوی راه اندازی این فراکسیون را گرفت.

وی افزود: ما هم معتقدیم هر حرکتی می تواند هم جنبه خوب داشته باشد هم جنبه بد. فراکسیون های قومیتی هم در واقع یک تیغ دو لبه هستند که هم می توانند مشکلات مملکت را حل کنند و هم می توانند مشکل جدید ایجاد کنند. ممکن است عده‌ای بخاطر برخی مشکلات از مسائل قومیتی بر ضد نظام، انقلاب و ارزش ها استفاده کنند اما اگر ما نتوانیم همین قومیت ها را به طرف ارزش‌ها بکشیم، ممکن است به مسیر دیگری کشیده شود و مسائلی مانند پان ترکیسم، پان کردیسم و پان عربیسم شکل می گیرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: من ویدیویی را دیدم که در مسابقه تراکتور سازی عده ای پرچم کشور دیگری را بلند کردند و شعارهای بی‌ربط می دادند که این اصلا قابل قبول نیست. جامعه قومیتی ترک هم چنین چیزی را قبول نمی کند.

نائب رئیس مجلس اضافه کرد: اگر نخواهیم حقوق طبیعی و قانونی را برای قومیت های مختلف اعم از ترک، کرد، لر، عرب و عجم قائل باشیم عده ای دیگر به اسم دفاع از حقوق آنها، آنها را به راهی که نباید می کشانند لذا معتقدیم باید در چارچوب قانون، حقوق همه قومیت ها مدنظر قرار گیرد تا بهانه به دست کسانی که منتظرند دعوای قومیتی راه بیندازند ندهیم.

نائب رئیس مجلس در پایان تصریح کرد: اگر این کار را نکینم قومیت ها تحریک می شوند در حالی که به اعتقاد من می توانیم همه قومیت های مختلف را در چارچوب قانون در کنار هم داشته باشیم و کسی حق ندارد به یک قومیت بی احترامی کند.
 
کلمات کلیدی : مسعود پزشکیان+ فراکسیون ترک زبانان+پان ترکیسم +توهین به قومیت ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.