توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 285968
«خواب در ذوزنقه»؛ ایوب صادقیانی؛ چشمه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۲۹
خواب در ذوزنقه
نوشته: ایوب صادقیانی
ناشر: چشمه، چاپ اول ۱۳۹۳
۷۵ صفحه، ۵۸۰۰ تومان

این کتاب را  فروشگاه اینترنتی شهر کتاب  تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

ایوب صادقیانی به سال ۱۳۶۱ به دنیا آمده و ازجمله شاعران جوان و مستعد نسل خود محسوب می شود. «خواب در ذوزنقه» عنوان مجموعه اشعار اوست که به همت نشر چشمه منتشر شده است.

این کتاب دربرگیرنده ۴۱ شعر سپید که صادقیانی در دهه هشتاد سروده است. آدم‌های بالقوه، حیف، گنجشک گیج، سرنوشت، جدایی، معجزه‌های موازی در خیابان‌های متواتر کابوس، مرگ تدریجی، چهار راه، تبصره، اتهام، آواره، فرشته‌ی نجات، شبیخون، از جنوب تا چشم‌های درشت، یک در هزار، از پشت فرمان، قاب ۱۱، از چشم تو، کودتا، روابط اثبات ‌شده، تبصره و... از جمله عناوین اشعار او در این کتاب است.

صادقیانی در این اشعار سیمای شاعری اجتماعی‌نگر را از خود به نمایش گذاشته که با فاصله گرفتن از مفاهیم انتزاعی به مضامینی برگرفته از زندگی پیرامون خود نظر داشته است. اشعار او اغلب برخوردار از ساختاری روایی اند و کمتر از شکلی ایستا و متکی بر تصاویری منفرد برخوردار شده اند. از این رو مخاطب به راحتی با آنها ارتباط برقرار می کند. در بخشهایی از این کتاب می خوانیم:

قاب ۹
جشن تمام شد عزیزم
مهمان‌ها به خانه‌های خود رفته‌اند
و فردا
برای رسیدنِ به اداره
در ترافیک سنگینیگیر خواهند کرد
آشغال‌ها را باید جمع کنیم
و کم کم پیر شویم


آواره
خیابان‌های جمعه شهر روی سرم چکه می‌کنند
میان برج‌های بلند سرپناهی مِ‌خواهم
تا مرا داز دست به سقفش میخکوب کند
و زیر پایم ارتفاعی تا
مرگ سکوت مرا بشکند هرگز
هرگز موضوعی برای زندگی کردن نداشته‌ام
مگر تیغ کشیدن بر وسوسه‌ی‌ مرگ
کسی نیست مرا به زبان مادری صدا کند؟
از مادرم سال‌ها رد شده‌ام
و هایدا
اصلا نگران سردی غذای من
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«خواب در ذوزنقه»؛ ایوب صادقیانی؛ چشمه