توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386515
رییس جمهور ازبکستان درگذشت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۵
خبر فوت اسلام کریم اوف رییس جمهوری ازبکستان پس از ۲۶ سال مسئولیت در دوران شوروی و ریاست جمهوری این کشور مستقل پس از فروپاشی در سال ۱۹۹۱ روز دوشنبه اعلام شد.

به گزارش ایرنا، سایت روس زبان فرغانه که اولین رسانه ای بود خبر بستری شدن رییس جمهوری ازبکستان با عارضه خونریزی مغزی را انتشار داده بود، اعلام کرد که با بی نتیجه بودن مراحل درمانی اسلام کریم اوف عصر امروز درگذشت.

خبر فوت رییس جمهوری ازبکستان در رسانه های روسی نیز بازتاب یافته است ولی هنوز به صورت رسمی از سوی دولت ازبکستان خبری در این زمینه انتشار نیافته است.

دانیل کریم اوف سردبیر پایگاه روس زبان فرغانه امروز اعلام کرده بود: از هم اکنون نخست وزیر ازبکستان به عنوان جانشین رییس جمهوری تعیین شده است و از همه بیشتر شانس دارد.

روزنامه روسی ماسکوفسکی کامسامولتس به نقل از سردبیر پایگاه فرقانه نوشت: میرزایف ضمن نزدیک بودن به خانواده رییس جمهوری کنونی ازبکستان بین جامعه نخبگان این کشور نیز محبوبیت دارد.

براساس زندگینامه موجود، «اسلام عبدالغنی یویچ کریم اوف» که در سمرقند از پدر و مادرتاجیک بدنیا آمده، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند زمان شوروی سابق تحصیل کرده است.
وی سال ۱۹۸۳ به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال ۱۹۸۶ نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.

کریم اوف که از سال ۱۹۸۹ دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان و سپس ۲۴ مارس ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، سال ۱۹۹۱ استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن ۶۸٪ آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست دارد.

ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که ۴۷۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
کلمات کلیدی : رییس جمهور ازبکستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.