توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435160
بازیابی بینایی با سلول های بنیادی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۴
استفاده از سلول های بنیادی می تواند بینایی را در موش هایی که مبتلا به بیماری چشم در مرحله نهایی (بیماری که گمان می شود بینایی به طور غیرقابل برگشت از دست رفته است) هستند، بازگرداند.

به گزارش مهر، محققان از سلول های بنیادی برای رشد بافت شبکیه جدید در آزمایشگاه استفاده کردند و سپس بافت را به موش هایی که در مرحله نهایی بیماری چشم بودند، پیوند کردند. به گفته این پژوهشگران، به عنوان نتیجه این روش، بیش از ۴۰ درصد موش ها توانایی دیدن نور را به دست آوردند.

محققان گفتند این برای اولین بار است که محققان موفق به پیوند سلول های شدند که نور و گیرنده های نور شبکیه را حس می کند. بطوریکه این سلول ها به سیستم عصبی میزبان متصل شده و سیگنال های را به مغز ارسال می کنند.

دکتر «میچیکو مندای» نویسنده اول مقاله و معاون رئیس پروژه در مرکز زیست شناسی تکوینی ریکن در ژاپن گفت: «ما در ابتدا بسیار هیجان زده بودیم که این پیوند به طور استوار به نور پاسخ می دهد.»

محققان امیدوارند که در نهایت میزان ارتباط بین سلول های شبکیه چشم و پیوند سلول های بنیادی افزایش یابد و این اجازه می دهد که موش ها چیزی بیش از نور ببینند.

شبکیه، لایه ای از بافت در پشت چشم است که در واقع نور را حس کرده و سیگنال ها را به مغز منتقل می کند که در آن اطلاعات پردازش شده و یک تصویر درک می شود. در افراد مبتلا به فساد شبکیه، سلول های حساس به نور به تدریج از دست رفته و در نهایت منجر به کوری می شود. تباهی ماکولای وابسته به سن، شایع ترین نوع تباهی شبکیه است که در حدود ۱۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آن هستند.
 
کلمات کلیدی : بازیابی بینایی + سلول های بنیادی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.