توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416152
"ناامیدی" بیماری افراد را شدیدتر می‌کند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۷
یک کارشناس طب سنتی گفت: در بسیاری از موارد فرد بیماری که در سختی است، اگر به امید زیادی برسد, بیماری‌اش سبک می‌شود و بهبود می‌یابد اما اگر از امری در ترس باشد و آن امر ناگهان رخ دهد بیماری‌اش شدیدتر می‌شود.

به گزارش تسنیم, سید جواد علوی درباره اعراض نفسانی یا حالات روحی و روانی اظهار داشت: از دیدگاه طب سنتی مزاج خشم گرم و خشک, مزاج هیجان گرم و خشک, مزاج نگرانی گرم و تر, مزاج ترس سرد و تر, مزاج افسردگی سرد و خشک, مزاج غم سرد و خشک است.

به‌گفته وی اندوه و ترس حرارت غریزی را به اعماق تن می‌کشاند و مزاج را سرد و خشک می‌کند و همه قوت‌ها را ضعیف می‌کند و به این دلیل بیماری‌ها بر فرد چیره می‌شوند.

این کارشناس طب سنتی ادامه داد: اندوه و ترس برای همه زیان دارد ولی برای مزاج‌هایی که بسیار گرم شده‌اند و خلط‌های (خون این افراد) آنها رقیق شده و به حرکت درآمده‌اند, سودمند است.

علوی گفت: در بسیاری از موارد فرد بیماری که در سختی است، اگر به امید زیادی برسد, بیماری‌اش سبک می‌شود و بهبود می‌یابد اما اگر از امری در ترس باشد و آن امر ناگهان رخ دهد بیماری‌اش شدیدتر می‌شود.

وی عنوان کرد: در مبانی کلیات طب سنتی ایران آمده است که بر اثر اعراض نفسانی (هیجانات) در مزاج تمام اندام‌ها و مزاج خلط‌ها و مزاج روح حاصل از آنها و اعمال قوت‌ها تغییر ایجاد می‌شود. اگر بعد از خوردن غذا برای شخص غم و اندوه عارض شود, هضم او مختل می‌شود زیرا حرارت غریزی را پنهان می‌سازد و تنفس به‌طور کامل انجام نمی‌شود  و خواب از چشم غم‌زده می‌رود.

این کارشناس طب سنتی افزود: ترس، خشم و غضب هم همین اثر را دارند با این اختلاف که حرارت غریزی را به حرارت غیرطبیعی و سوزاننده تبدیل کرده، شخص را دچار آشفتگی و اضطراب، و هضم و جذب غذا را قبل از آنکه کامل شده باشد, مختل می‌کنند.
 
کلمات کلیدی : ناامیدی، بیماری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.