نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463150
ایرانی‌‌ها سال گذشته چقدر مالیات دادند؟
بخش اقتصادی الف، 28 فروردین 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴
برآوردها نشان می دهد نزدیک به صد در صد درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده از محل حقوق پرداختی کارکنان بخش عمومی و خصوصی محقق شده است .

به گزارش خبرآنلاین، میزان تحقق درآمدهای مالیاتی در سال جاری از 90 درصد فراتر رفته است و این امر نشان می دهد دولت در تحقق درآمدهایی که از بخش هایی جز فروش نفت به دست می آورد توفیق لازم را داشته است.

دولت یازدهم در سال های اخیر تلاش کرده با پیش بینی های دقیق در خصوص میزان درآمدها مالیاتی و افزایش درآمدها از طریق شناسایی مودیان جدید ، شرایطی را برای رهایی بودجه ایران از درامدهای فروش نفت ایجاد کند.

بر این اساس لوایج بودجه تدوینی در سال های گذشته نیز بر محوریت مالیات از سوی دولت تنظیم و به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
تبدیل شدن مالیات به محور تامین درآمدهای دولتی آرزوی دیرینه دولت ها در ایران بوده است با این حال همواره دوره های افزایش قیمت نفت ، سیاستگذاران را از دشواری هایی طی این مسیر باز داشته است.

سهم درآمدهای مالیاتی در تامین بودجه عمومی 72.7 درصد برآورد شده است که نسبت به اولین سال فعالیت دولت افزایشی برابر با 3.8 درصد را نشان می دهد.

آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشانگر آن است که از ابتدای فروردین سال گذشته تا پایان بهمن ماه ایرانی ها 117 هزار و 760 میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند . مالیات پرداختی در این دوره زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی برابر با 31.1 درصد را نشان می دهد.

در این میان سهم اشخاص حقوقی (شامل شرکت های دولتی و غیر دولتی و بدهی های معوقه ) در این مقطع زمانی به 26 هزار و 790 میلیارد تومان می رسد.

بر این اساس کارکنان بخش عمومی و خصوصی نیز در این دوره زمانی به ترتیب چهار هزار و 740 میلیارد تومان و جهار هزار و 140 میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند . مالیات دریافتی از سرفصل مالیات بر درآمد در این گزارش برابر با 13 هزار میلیارد تومان براورد شده است.
دولت در این دوره زمانی 2 هزار و 360 میلیارد تومان تحت عنوان مالیات بر ثروت دریافت کرده است.

مالیات بر واردات نیز برابر با 14 هزار 280 میلیارد تومان و مالیات بر کالا و خدمات برابر با 29 هزار و 110 میلیارد تومان براورد شده است.

نمودار زیر نشان دهنده سهم سرفصل های مختلف تدوین شده در حوزه دریافت مالیات است :


 
 
کلمات کلیدی : معافیت مالیاتی + درآمد مالیاتی + نظام مالیاتی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۹:۰۰:۵۶
از مردم مالیات گرفته میشود از نهادهای خاص چطور؟ (4262683) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۹:۰۵:۵۸
بهتره اینطور می نوشتید: سازمانها نهادها و ارگانهای دولتیو غیردولتی چقدرمالیات دادند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4262694) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۰:۰۱:۲۰
کشورهای پیشرفته تا 70 درصد بودجه مالیات است ولی ولی ولی ولی 80 درصد جامعه زیر خط فقر نیستند و این مالیات از ثروتمندان گرفته میشود و مصرف اون هم شفاف است (4262815) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۱:۰۶:۰۵
کشورهای پیشرفته مالیاتشون صرف حقوق مزایای انبوه کارمندان دولتی مازاد نمیشه

تا وقتی اینهمه پرسنل دولتی مازاد هست من مالیات نمیدهم و فرار مالیاتی را برای خودم موجه می دانم (4262980) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۲:۵۳:۰۰
اولویت دولت در هزینه کرد مالیات باید ارتقا رفاه اجتماعی و افزایش کیفیت زندگی مردم باشد نه بکارگیری آن در هزینه های جاری دولت. (4263218) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.