توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432451
جهان کودکانه کتاب/ «جونی بی کلاس اولی تقلب کار»؛ باربارا پارک؛ ترجمه امیرمهدی حقیقت؛ ماهی
ارزش صداقت و راستی
سیده زهرا حسینی؛ 18 دی 1395
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۵
«جونی بی کلاس اولی تقلب کار»
نویسنده: باربارا پارک
مترجم:امیرمهدی حقیقت
ناشر: ماهی، چاپ اول 1395
72 صفحه، 5500 تومان

شما می‌توانید کتاب «جونی بی کلاس اولی تقلب کار» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب خرید کنید.
 
*****

 جونی بی جونز شخصیت اصلی مجموعه کتابهایی (نوشته باربارا پارک) است خواندنی و جذاب برای کودکان و نوجوانان و به خصوص دختر بچه‌ها. چرا که با دختر پر شر و شوری که شخصیت اصلی این داستانهاست بهتر می‌توانند همذات پنداری کنند. این مجموعه اگرچه توسط ناشران مختلفی به فارسی منتشر شده اما بی‌گمان ترجمه امیر مهدی حقیقت که به همت ماهی منتشر شده از بهترین نمونه‌هاست هم به لحاظ کیفیت ترجمه و هم کتاب‌پردازی حرفه‌ای ناشر.

امیر مهری حقیقت سالهاست با این مجموعه دم‌خور بوده تاکنون قریب به ده جلد از آن منتشر شده است که «جونی بی جونز و اتوبوس بوگندوی کله پوک»، «جونی بی جونز و قضیه‌ی میمون کوچولو»، «جونی بی جونز و وراجی‌های زیادی»، «جونی بی جونز و چند تا فضولی قایمکی یواشکی»، «جونی بی جونز و کیک میوه‌ای بی‌مزه‌ی بدمزه» و «جونی بی جونز و جشن تولد جیم بدجنس» و  .... از این قرارند.

با وجود مشترک بودن شخصیت‌ها، هریک از این کتاب‌های داستانی مستقل دارند، جونی بی جونز دختری بسیار شیطان است و همیشه دردسر درست می‌کند و با اتفاق‌های مختلف درگیر است چرا که هر بار دسته گلی به آب می‌دهد. اسم او جونی بی جونز است. «بی» اول اسم «بئاتریس» است ولی او از بئاتریس خوشش نمی‌آید و فقط از بی خوشش می‌آید.  

جونی بچه‌ای کودکستانی است و داستانها در محیط کلاس درس و خانواده آنها اتفاق می‌افتد. هر کتاب یک موضوع مشخص محور اصلی ماجراهاست که در خلال آن با زبان طنز آموزهایی به بچه‌ها ارائه می‌شود. داستان‌ها علاوه بر طرح مسائل اخلاقی و تربیتی در قالب طنز که جونی آن را تجربه می‌کند و نمایش شیطنت‌های کودکان در این سن به چگونگی رفتار والدین با کودکان هم اشاره دارد. این اثر هم برای خواننده کوچک و هم والدین مفید است.

در کتاب «جونی بی. کلاس اولی تقلب کار» همانطور که از نام آن پیداست جونی با تقلب و مسائل مربوط به آن سروکار دارد. جونی در تعطیلات آخر هفته فراموش می‌کند تکلیف خود را که نوشتن یک انشاء درباره چگونه گذراندن تعطیلات بوده است، انجام دهد. او به جای اینکه صادق باشد و به معلم خود بگوید نوشتن انشاء را فراموش کرده از روی تکلیف همکلاسی خود کپی می‌کند. اما معلم بعد از اینکه جونی انشاء خود را می‌خواند متوجه می شود که او تقلب کرده است. جونی به این کار اقرار می‌کند. معلم صداقت او را تقدیر می‌کند اما یادداشتی در مورد این اتفاق برای پدر و مادر جونی می‌نویسد.

بعد از این ماجرا جونی تصمیم می‌گیرد دیگر تقلب نکند اما او باز وسوسه می‌شود به خصوص وقتی که دوستش سر امتحان دیکته بدون آنکه جونی بخواهد جواب صحیح را به او نشان می‌دهد. خب در میان گذاشتن که دیگر تقلب نیست! اما بعد از امتحان آنها احساس بدی دارند و این موضوع را با معلم خود می‌گویند. دوباره معلم صداقت جونی را می‌ستاید اما برای تنبیه به خاطر کار اشتباهشان به هردوی آنها صفر می‌دهد.

نویسنده در این داستان می‌کوشد به بچه‌ها بیاموزد تقلب کار اشتباهی است. «فرقی نمی کند از روی تکلیف دیگری رونویسی کنی یا سر امتحان دوست آدم خودش جواب سوال امتحان را بدون اینکه تو ازش بخواهی با تو در میان بگذارد.» گفتن اینکه تقلب کار درستی نیست ممکن است تنها با توضیح دادن برای بچه‌ها کمی سخت باشد اما خواندن داستانی سرگرم کننده می‌تواند کار را برای والدین ساده‌تر کند.

نثر کتاب طنز آمیز است و از اصطلاحات نام آشنای کودکان در آن استفاده شده که همین موضوع خواندن کتاب برای این گروه سنی را جذاب می‌کند.
۱۳۹۶/۰۳/۱۷ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۲۱:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۱۵:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۸ ۰۵:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۳ ۲۰:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۴ ۲۲:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۰:۴۲
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۵ ۱۲:۲۶
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۱۲:۵۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ ۲۱:۳۸
 
 
کلمات کلیدی : نشر ماهی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
ارزش صداقت و راستی