توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390016
پس از قایقهای ایرانی؛این بار مقابله روسیه با آمریکا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱
چند روز پس از مواجهه قایق های تندروی ایران با ناو آمریکایی که درحال نزدیک شدن به حریم آبهای ما در خلیج فارس بود؛ این بار جنگنده سوخوی روسیه بر فراز دریای سیاه به مقابله با یک فروند هواپیمای نظامی تجسسی آمریکا مبادرت کرد.

به گزارش العالم، وزارت دفاع آمریکا گفت که یک جت جنگنده روسیه از فاصله سه متری یکی از هواپیماهای تجسسی آن که بر فراز دریای سیاه پرواز می کرد، گذشته است.

مقام های آمریکایی این حادثه را که دیروز (چهارشنبه) از سوی یک جنگنده سوخو-۲۷ روسیه به وقوع پیوست، "خطرناک و غیرحرفه ای" توصیف کردند.

وزیر دفاع روسیه در واکنش به مقامات آمریکا گفت که هواپیمای آمریکایی درحال نزدیک شدن به سرزمین روسیه بود و خلبان های سوخو-۲۷ براساس مقررات بین المللی عمل کرده اند.

روسیه درحال حاضر مشغول انجام تمرین های نظامی در دریای سیاه است.

کاپیتان جف دیویس سخنگوی پنتاگون گفت که هواپیمای پی-۸‌ای پوسایدن نیروی هوایی آمریکا مشغول انجام عملیات معمول در فضای بین المللی بود که جنگنده روس در کنار آن مانوری خطرناک انجام داد.

او گفت:‌ "این اقدامات به طور بالقوه باعث افزایش غیرضروری تنش ها می شود و می تواند به سوءمحاسبه یا حادثه منجر شود."

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت که هواپیمای روسی ابتدا از فاصله ۱۰ متری هواپیمای آمریکایی رد شده بود و بعد از ۳ متری آن گذشت.

اما وزارت دفاع روسیه گفت که جنگنده هایش هواپیمای آمریکایی را متوقف کردند چون به سوی مرز روسیه می رفت درحالی که علائم شناسایی - ترانسپوندر - آن خاموش بود.

در بیانیه روسیه آمده است:‌ "پس از آنکه جنگنده های روسیه برای تصدیق بصری و تعیین شماره بال آن به هواپیمای تجسسی نزدیک شدند، هواپیمای آمریکایی ناگهان تغییر مسیر داد و دور شد.... خلبان های روسیه کاملا طبق مقررات بین المللی پرواز عمل کردند."

مواجهه قایق های تندروی ایران با ناو آمریکایی
در همین حال چند روز پیش نیز یک ناو گشتی نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس که حال نزدیک شدن به حریم آبهای ایران بود، در مواجهه با قایق های تندروی ایران که به فاصله کمتر از ۱۰۰ متری آن رسیده بودند، مجبور شد مسیرش را عوض کند.

کاپیتان جف دیویس سخنگوی پنتاگون در این خصوص گفت که ۷ قایق تندرو سپاه روز یکشنبه ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۵ درحالی که مسلسل‌هایشان عیان بود به ناو ۵۳ متری یو‌اس‌اس فایربولت نزدیک شدند.

به گفته وی "۳ تای آنها در نزدیکی کشتی آمریکایی مانور دادند، و آن را از فاصله کمتر از ۵۰۰ متری دنبال کردند."

مقابله نیروی دریایی ایران با ناوهای آمریکایی برای جلوگیری آنان از نزدیک شدن به حریم آبهای کشور هر از گاهی به دنبال اقدامات نیروهای آمریکایی صورت می گیرد و از سوی دیگر مقابله جنگنده های روسیه نیز با نیروی هوایی آمریکا هر از گاهی خبر ساز می شود.

نیروهای نظامی آمریکا به بهانه های مختلف در سراسر جهان به ویژه نیروی دریایی آن در آب های خلیج فارس و سایر پهنه های دریایی بین المللی حضور دارند که رفتارهای شبهه انگیز آنان هر از گاهی منجر به رویدادهایی اینچنینی می شود.
 
کلمات کلیدی : توقیف قایق های آمریکایی، ناو، روسیه ،
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.