توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496974
همه افرادی که در پارتی دستگیری می شوند مجرمند؟ پاسخ سخنگوی قوه قضائیه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۱
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پابند الکترونیکی گفت: این طرح برای کسانی است که محکوم به حبس شده و با شرایطی و با تعیین قاضی به جای حبس در زندان، در جای دیگری حبس را با پابند الکترونیکی ادامه خواهند داد.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و پانزدهمین نشست خبری قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی در خصوص نیاز به نظام مراقبتی برای زندانیان بعد از خروج از زندان و همچنین اظهارات فرمانده پلیس تهران بعد از دستگیری‌های اخیر مبنی بر اینکه 60 درصد از افراد دستگیرشده سابقه‌دار هستند و همچنین مطالبی که قبلاً قوه قضائیه در خصوص استفاده از دستبندهای الکترونیک اعلام کرده، اظهار داشت: در مواردی از این قبیل که نیروی انتظامی طرحی را اجرا کرده و مانور داده و عده زیادی را دستگیر می‌کند بدین معنا نیست که افراد دستگیر شده متهم بوده و اتهامشان ثابت شده است. 

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: در این طرح‌های دستگیری، پلیس در خانه‌ای که 50 نفر، 10 نفر و حتی 5 نفر هستند می‌ریزد و در آن لحظه نمی‌توان تشخیص داد که کدامیک متهم بوده و کدامیک نیستند؛ مثل پارتی‌های شبانه که با مشروب‌خواری، فساد و... همراه است و افرادی دستگیر می‌شوند، آیا همه آنها مجرمند؟ 

اژه‌ای ادامه داد: اینکه گفته می‌شود 60 نفر سابقه‌دار هستند تأیید بر آن نیست که همه آنها که در آن دستگیری جمعی حضور داشته‌اند متهم هستند، چرا که ظرف یکی دو روز بعد از رسیدگی به پرونده آزاد می‌شوند، برای برخی از آنها نیز حتی پرونده کیفری هم نمی‌رسند؛ حتی پلیس هم بعد از دستگیری و بررسی بعضی از آنها را آزاد می‌کند. 

معاون اول قوه قضائیه تأکید کرد: این درصدهای ذکرشده همه به این معنا نیست که همه متهم و مجرم هستند. 

وی در خصوص بحث پابندهای الکترونیک اعلام کرد: این پابندها برای زندانیان بعد از آزادی نیست، بلکه برای کسانی است که محکوم به حبس شده‌اند و این اجازه به آنها داده شده که با شرایطی، به جای حبس در زندان، در یک جای مخصوص دیگر که قاضی تعیین کرده با پابند الکترونیکی حبس خود را ادامه دهند؛ مثل خانه که نباید از آن محدوده خارج شوند. 

اژه‌ای اعلام کرد: این پابند الکترونیک برای مجرمان بعد از پایان زندان نیست. 

اژه‌ای تصریح کرد: ما حتما مشکلات بودجه‌ای داریم؛ پابند الکترونیکی را به صورت آزمایشی شروع کرده‌ایم تا ببینیم در عمل مشکلی پیش‌ می‌آید یانه؛ اگر بودجه بود، با سرعت بیشتری این طرح آزمایشی صورت می‌گرفت. 

وی در خصوص ضرورت بانک اطلاعاتی گفت: ضرورت دارد که یک بانک اطلاعاتی تشکیل شود تا مجرمین حرفه‌ای و خطرناک در آن ثبت شده تا هم زمان رسیدگی به پرونده‌شان و هم زمان بیرون بودن آنها بتوان توسط ضابطین مراقبت‌هایی برای آنها انجام داد تا مرتکب جرم نشوند. 

وی در خصوص باندهای اطلاعاتی ادامه داد: این باندها باید به صورت آنلاین به نیروی انتظامی و دستگاه قضایی وصل باشد که هنوز به این مرحله بهره‌برداری نرسیده است.
 
 
کلمات کلیدی : محسنی اژه ای، پارتی، بانک اطلاعاتی مجرمان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.