توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 338979
تاثیر واردات بی‌رویه در رکود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۶
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد واردات بی‌رویه را عامل رکود در بازار دانست.

مجید کسائیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رکود موجود در بازار، عنوان کرد: با وجود تولیدات داخلی باکیفیت واردات بی‌رویه موجبات رکود در بازار را فراهم کرده است.

وی از اشباع بودن بازار خبرداد و افزود: کالا به وفور در بازار وجود دارد و درحالیکه تولیدات داخلی باکیفیت به فرااوانی دیده می‌شود، اما برخلاف قانون منع ورود کالای خارجی در صورتی‌که مشابه داخلی آن در بازار وجود داشته باشد، شاهد واردات بی‌رویه کالا هستیم.

کسائیان از بلوکه شدن اجناس تولیدی در انبارها و بازارها خبرداد و عنوان کرد: زمانیکه تولید ایرانی باکیفیت در بازار وجود دارد باید واردات کالاهای مشابه خارجی کمتر شود، اما این موضوع درحال حاضر بر عکس شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد با بیان اینکه تمامی فروشندگان در مضیقه شدید نقدینگی هستند، اظهار کرد: متاسفانه در طول ۶ ماه گذشته تعداد ۷۰ واحد فروش لوازم خانگی به دلیل مشکلاتی چون کمبود نقدینگی مجبور به جمع‌آوری شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: درحالیکه رکود در بازار لوازم خانگی از خرداد ماه شروع شده است در ۴ ماهه اخیر و به دلیل نزدیکی به ایام عید در حدود ۱۰ درصد رونق در بازار دیده می‌شود.

کسائیان با اشاره به فرهنگ موجود در جامعه مبنی بر بهتر بودن کالای خارجی، تصریح کرد: تولیدات ایرانی با توجه به کیفیت مناسب و همچنین خدمات پس از فروش بسیار مناسب‌تر از کالاهای خارجی هستند.

وی ادامه داد: برخی از مارک‌های موجود در بازار که از طریق گمرکات وارد می‌شوند خدمات گارانتی بی‌نام و نشانی دارند و به هیچ عنوان جوابگوی مشکلات نیستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد از لزوم راهنمایی مصرف کننده در هنگام خرید سخن گفت و افزود: فروشندگانی که دارای پروانه کسب معتبر بوده مقید به راهنمایی مصرف کنندگان هستند.

وی در خصوص افزایش قیمت‌ها در بازار، عنوان کرد: در این چند سال اخیر شاهد افزایش قیمت‌ها بوده‌ایم، اما از طرفی توان خرید مردم نیز کاهش پیدا کرده است.

کسائیان ادامه داد: در یک ماه گذشته چند برند خارجی اقدام به افزایش ۷ تا ۱۰ درصدی قیمت کالاهای خود کرده‌اند که باتوجه به شرایط کنونی موفق نبوده و در حال برگرداندن قیمت‌ها به حالت قبل هستند.

وی با اشاره به اشباع بودن بازار، اظهار کرد: درحال حاضر فروشندگان حاضر شده‌اند تا سود قانونی خود را برای رسیدن به نقدینگی نادیده بگیرند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد از لزوم تناسب واردات با نیاز داخل خبرداد و تاکید کرد: متاسفانه درحال حاضر واردات بی‌رویه کالا بر تولیدات داخلی تاثیر می‌گذارد و موجب شده تا کالاهای با کیفیت ایرانی به فروش نرسد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر برخی از تولیدات ایرانی جنبه صادراتی به خود گرفته‌اند، تصریح کرد: درحال حاضر توزیع کننده نمی‌تواند کالا را به فروش برساند در نتیجه تولیدکننده‌ها نیز نمی‌توانند کالای خود را به توزیع کنندگان بفروشند.
 
کلمات کلیدی : واردات ، خراسان رضوي ، رکورد ، قیمت لوازم خانگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.