توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457535
تلاش عراق برای آشتی ایران و عربستان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۰
یک نماینده پارلمان نزدیک به نخست‌وزیر عراق از تلاش‌های بغداد برای فراهم سازی دیداری میان مسئولان سعودی و جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش فارس، ««جاسم محمد جعفر» نماینده پارلمان و از افراد نزدیک به «حیدر العبادی» با بیان اینکه بحران در روابط منطقه‌ای و بین‌المللی اثر منفی بر روی عراق دارد، اعلام کرد که عراق در حال تلاش برای برقراری دیداری دوستانه میان مسئولان عربستان و ایران است.

محمد جعفر در گفت و گو با پایگاه خبری المعلومه، گفت: عراق اولین کشوری است که مبادرت به میانجی‌گری میان عربستان و ایران کرده است و عراق تلاش دارد یک دیدار دوستان بین دو طرف برگزار کند.

او افزود: عراق معتقد است که کلید کاهش اختلافات میان عربستان و ایران در یک مسیر متفاوت از حل مشکلات میان آمریکا و ایران است.

منابع مطلع امروز اعلام کرده‌اند که احتمال دیدار بین «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق و «ملک سلمان» در پایتخت اردن و در حاشیه نشست سالیانه سران عرب که از امروز کار خود را آغاز کرده است، وجود دارد.

عراق از اولین کشورهایی است که برای میانجیگیری میان ریاض و تهران دست به اقدام زده است.

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در نشست خبری با محمدجواد ظریف که 16 دی ماه در تهران برگزار شد با اشاره به حادثه رخ داده بین تهران و ریاض گفت: براساس آنچه در کابینه به ریاست آقای العبادی بود تصمیم گرفته شد که با توجه به شرایط منطقه و روابط خوب با جمهوری اسلامی و روابطی که با سایر برادران عرب داریم، برای حل شدن این موضوع تلاش کنیم. عراق نمی‌تواند موضع ساکتی در مورد مسائل منطقه داشته باشد و بیطرف باشد، لذا وقتی این مسئله بین ایران و عربستان شکل گرفت، عراق لازم دانست که حرکتی انجام دهد به خصوص اینکه افراط در منطقه بحران ایجاد کرده است.
 
 
کلمات کلیدی : ایران+عربستان+برقراری روابط
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.