توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487532
مذاکره بارزانی با ایران درباره استقلال کردستان عراق
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۷
مسعود بارزانی در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست از ایده استقلال کردستان عراق دفاع کرد.

به گزارش عصرایران، مقامات منطقه کردستان عراق قرار است روز 25 سپتامبر (3 مهر) همه پرسی استقلال را برگزار خواهد کرد. در صورتی که گزینه آری رای بیاورد به معنی عملی شدن استقلال کردستان عراق نیست.

 مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق در این مقاله نوشت: کردستان عراق پس از استقلال، همسایه خوبی برای عراق خواهد بود و آب و نفت را با عراق تقسیم خواهد کرد.

وی همچنین جدایی منطقه کردستان از عراق را عامل ثبات منطقه توصیف کرد و گفت که کردها همکاری نزدیک با بغداد را ادامه خواهند داد.

بارزانی اضافه کرد: استقلال کردستان باعث می شود منطقه باثبات تر شود. کردستان به عنوان یک کشور روابط متینی با بغداد خواهد داشت و همسایه خوبی خواهد بود و علیه تروریسم همکاری خواهد کرد و منابع طبیعی از جمله آب و نفت را به شیوه ای که به سود دو طرف باشد تقسیم خواهد کرد.

او ادامه داد: ملت کردستان عراق در همه پرسی آینده در روز 25 سپتامبر سال جاری میلادی تصمیم خواهد گرفت که ایا خواهان استقلال است یا باقی ماندن به عنوان بخشی از عراق؟
 کردستان عراق در آینده به عنوان یک کشور هیچ تهدیدی برای هیچ کسی نخواهد شد و مرزها را با کشورهای همسایه تغییر نخواهد داد.

وی توضیح داد: زمان و چگونگی جدایی بعد از همه پرسی استقلال کردستان عراق بعد از رایزنی ها و گفتگوهای گسترده با بغداد، کشورهای همسایه و جامعه جهانی مشخص خواهد شد. پیشنهاد می کنیم فرصتی به ساکنان مناطق مورد اختلاف در عراق داده شود تا آینده خود را به صورت دموکراتیک تعیین کنند.

بارزانی که ریاستش بر منطقه کردستان عراق در آگوست 2015 به پایان رسیده و ریاستش هم اکنون به صورت فوق العاده ادامه دارد گفت: بدون درنظر گرفتن نتیجه همه پرسی، به همکاری جدی و نزدیک خود با نیروهای عراقی و نیروهای ائتلاف ادامه می دهیم تا پیروزی نهایی در مقابل داعش به دست آید.
 
کلمات کلیدی : استقلال کردستان عراق+بارزانی+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.