نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 450532
پرتقال یخی مصر و ترکیه معضل نوروز
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
اگرچه پرتقال‌های وارداتی از مصر و ترکیه، سفره‌های هفت‌سین را رنگارنگ کرده اما این روند، باغداران مازندران را در شب عید خون به دل کرده است.

به گزارش مهر، همه دل‌خوشی باغداران خسارت‌دیده مازندران به شب عید و بازار شب عید بود تا بخشی از خسارت‌های کلان برف نابهنگام پاییزی را جبران کنند اما واردات پرتقال آن‌هم از مصر و ترکیه، کامشان را تلخ‌تر کرده است.

واردات از یکسو، محقق نشدن وعده‌های حمایتی دولت و تقلای شبانه‌روزی دلالان و واسطه‌ها دست‌به‌دست هم داد و سیاه‌بختی را برای مرکبات مازندران در سال جاری رقم‌زده است. تاریخ باغداری مازندران چنین خسارت کلانی را به یاد ندارد و قدیمی‌ترها می‌گویند: امسال سال نحس باغداری بوده و چنین حادثه‌ای بزرگ و جبران‌ناپذیر است.

همه دل‌خوشی باغداران خسارت‌دیده مازندران به شب عید بود، بسیاری لحظه‌شماری می‌کردند تا در آستانه سال نو، بازار مرکبات تکانی بخورد و محصولاتی که روی دستشان مانده را به فروش رسانند اما، واردات و دلالان امیدشان را ناامید کرده است.

حاشیه رودخانه‌ها و سواحل مازندران، مملو از پرتقال‌های فاسد و دور ریخته شده است که همه سرمایه کشاورزان استان محسوب می‌شود

همچنان در انبارهای مرکبات باغداران مازندران، پرتقال وجود دارد و کمتر خریداری به سراغ آن می‌رود و حاشیه رودخانه‌ها و سواحل مازندران، مملو از پرتقال‌های فاسد و دور ریخته شده است که همه سرمایه کشاورزان استان محسوب می‌شود.

در آستانه عید، تقلای دلالان و واسطه‌ها نیز برای مفت خری محصول مضاعف شده و قیمت‌های خریدشان از کیلویی ۵۰ تا ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم شروع می‌شود و نهایتاً تا ۳۰۰ تومان خاتمه می‌یابد.

حال سورتینگ داران مازندران هم ناخوش است، آنان خواستار خرید پرتقال‌های ذخیره‌سازی شده در انبارها از سوی دولت شدند، اما چرا باوجود پرتقال ذخیره‌سازی شده برای مصرف شب عید دولت اقدام به واردات پرتقال کرد.

یکی از سورتینگ‌داران می گوید: کسانی که پرتقال وارد کردند خردمندانه عمل نکردند و می‌خواستند به مازندران آسیب بزنند . هر مقدار محصولی که بخواهید حاضر هستیم در اختیار بخش دولتی قرار دهیم.

وی بابیان اینکه برای راه‌اندازی هر واحد سورتینگ از ۵۰۰ میلیون تومان تا پنج میلیارد تومان هزینه می‌شود، گفت: دولت باید از این بخش حمایت کند تا بتوانیم به‌عنوان بازوان جهاد کشاورزی در سال‌های آینده فعالیت کنیم.

علی‌محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس درباره واردات پرتقال به‌منظور تأمین بازار شب عید از کشورهای ترکیه و مصر به خبرنگار مهر گفت: حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن پرتقال خریداری‌ و در سردخانه‌های استان مازندران نگهداری شده و علی‌رغم این موضوع دولت اجازه واردات پرتقال را داده است.

حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن پرتقال خریداری‌شده است و در سردخانه‌های استان مازندران نگهداری شده است و علی‌رغم این موضوع دولت اجازه واردات پرتقال را داده است

 به گفته وی، روند صورت گرفته از سوی دولت در راستای واردات پرتقال از کشورهای خارجی هم به تولیدکننده لطمه می‌زند و هم انگیزه را از تولیدکننده می‌گیرد و موجب کاهش نرخ اشتغال به دلیل عدم‌حمایت از تولید داخلی می‌شود.

 بیش از ۵۱ هزار باغدار استان براثر بارش برف آذرماه سال جاری دچار خسارت شدند و میزان خسارت‌های واردشده حدود هزار میلیارد تومان گزارش‌شده است.

دلاور حیدر پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران می‌گوید: بیش از ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت تاکنون به حدود ۵۰ هزار نفر بابت خسارت ناشی برف کمک بلاعوض شده است.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه لیست خسارت ۵۱ هزار باغدار براثر بارش برف تهیه‌شده است، اظهار داشت: تاکنون ۱۳۱ هزار تن پرتقال‌ یخ‌زده و زیر درختی را صورت‌جلسه کردیم و قرار بود ۳۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم مساعد داشته باشیم که پول آن ۳۶ میلیارد تومان می‌شود و تاکنون ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

حیدر پور میزان خسارات ناشی از برف به بخش کشاورزی را هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: دستور خرید توافقی پرتقال به میزان ۵۰ میلیارد تومان توسط دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه‌وبودجه کشور ابلاغ و کار خرید پرتقال شروع شد.

 حیدر پور بابیان اینکه روزانه تا سقف ۵۰۰ تن پرتقال برای آبگیری خریداری خواهد شد، گفت: ۳۸ هزار تن خرید تضمینی پرتقال انجام و ۲۰ درصد مبالغ آن پرداخت شد و تا پایان هفته بعد پول کامل آن پرداخت خواهد شد.

درحالی متولیان کشاورزی مازندران میزان خسارت وارده به مرکبات استان را هزار میلیارد تومان اعلام می کنند که محمد شعبانی رئیس اتحادیه باغداران مازندران نیز خسارت برف به بخش مرکبات را سه هزار میلیارد تومان بیان می کند و می گوید: سه میلیون تن تولید مرکبات داریم که ۲.۵ میلیون تن آن در زمان برف برداشت‌نشده است.

رئیس اتحادیه باغداران مازندران بابیان اینکه ۱۵۰ هزار تن محصول در انبارهای مازندران وجود دارد که بسیاری از آن کم آب هستند و دچار خسارت شدند گفت: این امر سبب می‌شود که محصول با قیمت پایین وارد بازار شود.

وی از واردات مرکبات انتقاد کرد و گفت: پرتقال ترکیه هم یخ‌زدگی دارد درحالی‌که واردشده، در حالیکه باید با خرید مرکبات استان از باغداران حمایت صورت گیرد.

باغداران مازندران در روزهای باقی مانده به عید چشم انتظار تدبیر مسئولان هستند تا با جبران خسارات، آنان را در تامین هزینه ها یاری کنند.
 
کلمات کلیدی : پرتقال‌ وارداتی+ مصر+ ترکیه+باغداران+ شب عید
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۲:۵۸:۲۲
اگر وارد نمی کردند وپرتقال کیلویی15000تومان باید می خریدیم،بهتر بود!! (4183077) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۳:۱۳:۴۳
خدا لعنت کنه اون دلالهایی رو که جنس ترکیه و مصر و ... رو به ایران میارن و کشاورز ایرانی رو بدبخت میکنن .
آخه مگه مملکت صاحاب نداره ؟ (4183102) (alef-11)
 
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۳:۲۶:۵۶
باغدار ضرر کرده جریمشو مصرف کننده زیر خط فقر بده پس دولت این وسط چه کاره است؟ (4183116) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۳:۳۸:۴۷
وقتی پرتقال شمال رو نمیشه خورد خب چکار باید کرد. (4183128) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۴:۴۴:۳۶
به فرض که امسال پرتقالها را سرما زده....نمیتوان یکسال پرتقال روی میز نگذاشت؟؟ یا اقا زاده های گرانقدر و ذخایر بزرگوار نمیتوانند از عمل پرسود واردات چشم پوشی کنند...حالا دسته بیل نشد ...پرتقال. (4183206) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۴۵:۰۵
بیمه برای چیه؟ باغداران عزیز بیمه میکردین حالا با فراغ بال پول خسارت رو میگرفتین (4183267) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۲۱:۱۷:۵۵
دوست عزیز بیمه خسارت سال 94 رو آذر 95 اونم برای 1 هکتار باغ 1400000 تومان پرداخت کرد
این مبلغ رو کارشناسانه برای دیگران تحلیل کن
شما که کارشناسی
در ضمن مگه پرقالی که وارد کردن آبدار و سالمه که پرتقال شمال دارای مشکله؟
تازه این مصری ها رو باید بیشتر از 6000 تومان بخرین (4183502) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۵:۴۸:۲۸
ملت امسال پول بابت پرتقال تلخ و خشک یخ زده دادند .اگر وارد نشه امسال شب عید پرتقال بالای ده هزار تومن هست سودش هم برای دلال هست .کشاورز باید یاد بگیره هر سال محصولش رو بیمه کنه و با کیفیت تحویل مردم بده.چرا مصر بهترین پرتقالش الان زیر کیلویی دو هزار تومن هست اما اینجا پرتقال جنوب شده هشت هزار تومن. (4183269) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.