توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 394427
انتشار نامه جعلی با امضای وزیر ورزش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۱
گفته بودند مساوی کنید! این شایعه بلافاصله پس از مساوی بدون گل استقلال و پرسپولیس در هفته ششم لیگ برتر در فضای مجازی پیچید.

به گزارش روزنامه خبرورزشی شایعه‌ای که حتی مردم هم باورش نکردند و هواداران دو تیم از شایعه‌سازانی که می‌خواستند به تئوری تبانی و توافق دامن بزنند، می‌پرسیدند اگر دستوری برای مساوی بود پس چرا پرسپولیس دقیقه ۹۰ گل زد (گلی که آفساید اعلام شد) و چرا استقلال در دقایق پایانی بازی را اداره نکرد؟

آن‌هایی که در ورزشگاه حضور داشتند، می‌گفتند اصلاً بازی شبیه یک رقابت سفارشی نبود و دو تیم واقعاً به قصد گلزنی حمله می‌کردند و اگر بازی مساوی شد به سه دلیل بود؛ یکی اینکه کاوه رضایی و مهدی طارمی در زدن ضربه آخر دقت نداشتند و دیگری درخشش دروازه‌بان‌های دو تیم و مهم‌تر از همه تفکر منصوریان و برانکو که نباختن را به بردن ترجیح می‌دادند.
آن‌هایی که پای تلویزیون هم نشسته بودند با مقایسه این دربی با آن بازی‌های خنده‌داری که دو تیم از حمله به دروازه حریف پرهیز می‌کردند، مدعی بودند هیچ نشانه‌ای از توافق و تبانی در نحوه بازی دو تیم ندیدند.
کارشناسان هم اعتقاد داشتند بازی به این دلیل مساوی شد که علیرضا منصوریان با وجود شروع تهاجمی تیمش، با اولین حمله پرسپولیس به این نتیجه رسید که نباختن بهتر از بردن است و برانکو هم ترجیح می‌داد رکورد شکست‌ناپذیری خود در دربی را حفظ کند و بعد اگر شد، گلی هم بزند!
اما از قدیم گفته‌اند تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها! واقعاً چرا تا بازی استقلال و پرسپولیس مساوی می‌شود ذهن برخی فوتبال‌دوستان دنبال سفارش و دستور از بالا می‌رود؟
فرضیه تبانی و توافق به سال‌های نه چندان دور برمی‌گردد. جدا از دوره ریاست صفایی فراهانی در فدراسیون فوتبال که دو توصیه برای رعایت نکات ایمنی دربی، یکی توصیه از بالا و دیگری توصیه از سازمان تربیت‌بدنی شده بود. در دوره ریاست علی‌آبادی در وزارت ورزش، برگزاری ضیافت‌های مشترک قبل از دربی و تأکید به رفاقت در بازی، به این تفکر دامن زد که اراده‌ای در کار است بازی دو تیم مساوی شود!
در دوره فراهانی، یک بار وقتی در دربی سرخابی، داور دو بازیکن پرسپولیس را در نیمه اول اخراج و این تیم را مقابل استقلال ۹ نفره کرد، در پی تصمیم قاطع علی پروین که اعلام کرد پرسپولیس را نیمه دوم به میدان نمی‌فرستد، سعید فائقی، معاون وقت سازمان تربیت‌بدنی به رختکن استقلال رفت و از نصرالله عبداللهی که آن زمان سرپرست استقلال بود، خواست تیمش در نیمه دوم از بازی تحریک‌آمیز خودداری کند. فردای آن روز وقتی روزنامه هواداری استقلال تیتر زد بین دو نیمه در رختکن استقلال چه دستوری دادند که ترمز آبی‌پوشان کشیده شد، فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل باشگاه چنان برآشفت که سردبیر روزنامه هواداران استقلال را تهدید به تعطیلی روزنامه کرد و دستور داد هر آنچه نوشته را تکذیب کند. فتح‌الله‌زاده نگران بود این افشاگری به پای او نوشته شود. البته سال‌ها بعد وقتی فائقی در یک مصاحبه افشاگرانه اعلام کرد به رختکن استقلال رفته بود تا پروین را راضی کند پرسپولیس را از زمین بیرون نکشد، فتح‌الله‌زاده هم غیرمستقیم پذیرفت یک توصیه کوچولو به او و سرپرست وقت تیم شده بود!
بار دوم هم در فینال جام‌حذفی استقلال و پرسپولیس به مصاف هم رفتند که به گفته صفایی فراهانی از او خواسته شده بود بازی مساوی شود و رئیس وقت فدراسیون فوتبال به دستوردهنده یادآوری کرده بود فینال جام‌حذفی باید برنده داشته باشد!
اما در دوره ریاست علی‌آبادی، برگزاری ضیافت‌های مشترک سرخابی یک شب قبل از دربی شدت گرفت و مساوی‌های متوالی هم رونق داشت. همین شد که وقتی یک بار رئیس وقت سازمان تربیت‌بدنی بازیکنان و مربیان دو تیم را قبل از دربی فراخواند و با افتخار از طریق روابط عمومی‌اش این خبر را منتشر کرد که از سرخابی‌ها خواسته مراعات کنند! فردای آن دربی، در پی مساوی استقلال و پرسپولیس، با یک پنالتی دیرهنگام، چند روزنامه ورزشی تیتر زدند مساوی تابلو بود، نتیجه سفارشی، دستور علی‌آبادی از آستین علیزاده بیرون آمد (علیزاده پنالتی داده بود) مساوی دستوری و...

بعدها با پیروزی‌های پی در پی استقلال در دربی و به دنبال آن برد ۳ بر ۲ پرسپولیس و سایر پیروزی‌های این تیم در مصاف رقیب دیرینه، فضای پر سوءتفاهم از بین رفت و موافق و مخالف به چشم دیدند هیچ اجباری برای مساوی در دربی وجود ندارد و چند بازی اخیر استقلال و پرسپولیس به حدی هیجان‌انگیز بود که حتی با رقم خوردن مساوی بدون گل در شهرآورد ۸۳ کسی باور نکرد سفارش و توافقی در کار باشد و توهم توطئه و تئوری سازش سرخابی‌ها این بار در نطفه خفه شد اما در کمال تعجب ۴۸ ساعت بعد از شهرآورد ۸۳ نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه وزیر ورزش به مدیرعامل پرسپولیس دستور داده تیمش با استقلال مساوی کند. نامه‌ای که جعلی بودنش تابلو بود.

متن نامه‌ای که در فضای مجازی منتشر شد به شرح زیر است‌؛
«حضور محترم جناب آقای دکتر علی‌اکبر طاهری، سرپرست محترم باشگاه فرهنگی ورزشی- پرسپولیس
ضمن تبریک فرا رسیدن اعیاد بزرگ قربان و غدیر، به اطلاع می‌رساند نظر به اینکه روز جمعه بازی دو تیم بزرگ پایتخت به انجام خواهد رسید و با توجه به موقعیت قرارگیری تیم استقلال در جدول و مهیا نشدن شرایط و برآورده نشدن انتظارات هواداران تیم مذکور، جهت جلوگیری از هرگونه تنش احتمالی و آسیب‌های اجتماعی و تبعات احتمالی بعدی آن روی جوانان و رعایت روح پهلوانی و جوانمردی، تمام توصیه‌های لازم را به تیم و کادر فنی و بازیکنان گوشزد نمایید، ضمناً یادآور می‌شود تمامی عواقب احتمالی رعایت نکردن شرایط فوق‌الذکر بر‌عهده جنابعالی است!
پیش‌تر از همکاری صمیمانه شما تشکر و قدردانی می‌شود.»
این نامه وقتی خنده‌دار می‌شود که بدانیم برای حسنی‌خو، رئیس سابق حراست وزارت ورزش که دیگر هیچ منصبی در وزارت ندارد رونوشت شده است.
همین جعل ناشیانه نشان می‌دهد نامه دستور وزیر برای مساوی در دربی کاملاً ساختگی است. حالا بماند که وزیر ورزش اگر بخواهد چنین دستوری به مدیرعامل پرسپولیس بدهد اصلاً نیاز به نامه‌نگاری ندارد و از همه مهم‌تر اگر چنین دستوری داده شده بود، چرا پرسپولیس دقیقه ۹۰ به استقلال گل زد؟ اگر کمک‌داور پرچم نمی‌زد و گل قبول می‌شد، چه اتفاقی می‌افتاد؟ آیا تیمی که قول داده مساوی کند، دقیقه ۹۰ که دیگر فرصت جبران نیست، گل می‌زند؟
پاسخ همین سؤال‌ها جعلی بودن این نامه تقلبی و بدون تاریخ و امضا و شماره را مشخص می‌کند اما با این وجود برای اطمینان اهالی فوتبال و برطرف کردن تردید آن‌هایی که طی دو روز گذشته این نامه را در فضای مجازی دیده‌اند موضوع را پیگیری کردیم. یکی از نزدیکان حسنی‌خو، وقتی متن نامه را خواند، با خنده گفت وزیر ورزش که خودش می‌داند حسنی‌خو دیگر سمتی در حراست وزارت ندارد، چرا باید رونوشت این نامه را به نام مسئول سابق حراست بزند؟ اگر این نامه جعلی نبود، به مسئول فعلی حراست وزارت ورزش رونوشت می‌شد.
همچنین یک مقام مطلع به نمایندگی از شورای تأمین امنیت استان تهران، با تکذیب این نامه گفت چنین چیزی هرگز به دست شورای تأمین نرسید و اصلاً این ادعا منطق ندارد. مگر دفعات قبل که دربی برنده و بازنده داشت و اتفاقاً شرایط دو تیم در کورس قهرمانی و یا در جدول به شدت حساس‌تر از حال حاضر که لیگ برتر تازه شروع شده بود، حادثه‌ای رخ داد که اهالی برای پیشگیری به مساوی فکر کنند؟
دفتر فرماندهی انتظامی یگان ویژه پایتخت هم دریافت چنین نامه‌ای و حتی هرگونه نامه مشابه را تکذیب کرد و اعلام شد تمام نامه‌هایی که می‌رسد بایگانی می‌شود و اصلاً چنین نامه‌ای در بایگانی موجود نیست.
اما وزارت ورزش برخورد جدی‌تری با موضوع خواهد داشت. یکی از نزدیکان وزارت به خبرورزشی گفت‌؛ همان‌طور که خودتان هم می‌گویید این نامه جعلی است و به شدت هم ناشیانه جعل شده است اما با این وجود وزارت ورزش قطعاً موضوع را پیگیری و با کسانی که این نامه جعلی را منتشر و حتی در فضای مجازی پخش کردند، برخورد می‌کند.
به نظر می‌رسد این نامه جعلی برای ایجاد تنش در فوتبال منتشر شده باشد.
 
کلمات کلیدی : وزیر ورزش+دربی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.