توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 293528
وزرای‎کار ایران و مکزیک تفاهمنامه امضا کردند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۱
بعدازظهر امروز تفاهم نامه همکاری بین وزارت کار ایران و وزارت کار مکزیک امضا شد.

به گزارش تسنیم،علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با اشاره به اینکه وزیر کار مکزیک پس از حضور در ایران ملاقات‌هایی را با بخش‌های مختلف در حوزه نفت و گاز داشتند گفت: دو طرف مذاکراتی در زمینه‌های مختلف انجام دادند.

وی ادامه داد: در زمینه‌های مختلف مانند صندوق‌های رفاه، مسائل مختلف کارگری، تبادل تجاربی صورت گرفت. به طور مثال در زمینه فنی و حرفه‌ای و تربیت مربی تبادل تجارب داشتیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه همکاری‌های اقتصادی در این دیدار مورد تأکید قرار گرفت گفت: مقرر شد در زمینه مباحث رفاهی و کارگری و همچنین صندوق‌های بازنشستگی تفاهم هایی صورت گرفت.

ربیعی افزود: وزیر کار مکزیک با وزیر نفت و وزیر اقتصاد در تهران ملاقات نمود و بدین ترتیب در جنبه‌های کاری اصلاحات در زمینه انرژی در مکزیک و در خصوص زمینه اقتصادی بین المللی و چالش‌های آن برای توسعه تبادل نظر بعمل آوردند.

وی به رابطه سودمند کاری با همتای مکزیکی اشاره کرد و گفت: رابطه‌ای که امکان تعمیق نزدیکی میان دو کشور را در موضوعات مهم برای توسعه و مورد علاقه طرفین فراهم نموده است در این دیدار محقق شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در زمینه بهره وری شغلی، سیاست شغلی برای افراد معلول جسمی و تأمین سلامت در کار در این حوزه مورد تأکید قرار گرفت. همچنین تبادل تجارب در زمینه خدمات عمومی اشتغال، تأمین و سلامت در کار، و نیز کارهای مصالحه کاری را روشن نمود.

در ادامه این مراسم، آلفو نسوناوارته تریدا وزیر کار و رفاه اجتماعی مکزیک با اشاره به اینکه امروز صحبت کردیم تا پس از انجام توافق هسته‌ای در ایران همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف اقتصادی داشته باشیم افزود: در سال ۱۹۹۹ اولین وزیر وارد ایران شد و تاکنون هیچ وزیری نیامده امروز مقرر شد بعد از رفع تحریم‌ها در ایران روابط هرچه بیشتر و بهتر دنبال شود.

وی ادامه داد: بالا بردن ارتقای آموزش کارگران، آموزش پرسنل، کمک به افراد معلول، کمک به صندوق بازنشستگی زمینه‌هایی بود که مقرر شد در همکاری با ایران مدنظر قرار گرفته شود.

وزیر کار و رفاه اجتماعی مکزیک با اشاره به اینکه سیستم تأمین اجتماعی مکزیک قدیمی‌ترین در آمریکای لاتین است گفت: به طور مستقیم این سیستم از احکام نوآورانه اجتماعی برافراشته شده که هدف آن محافظت از ضعیف‌ترین و آسیب پذیرترین بخش‌های جامعه از طریق اعطای دسترسی به آموزش و پرورش رایگان، امداد پزشکی و کار با دستمزد منصفانه است.

تریدا ادامه داد: در حال حاضر نظام تأمین اجتماعی مکزیک متشکل از نهادهای محلی و فدرال فراوانی است که هدف آن بیشترین تعداد پوشش مردم بوده و برنامه‌های آن به صورت مشارکتی و غیرمشارکتی است.

وی تأکید کرد: این بازدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که اولین سفر یک وزیر دولت مکزیک در ۱۴ سال گذشته می‌باشد و این منعکس کننده درجه توافق دو کشور برای تقویت روابط دو جانبه در امور مشترک برای توسعه هردو جامعه است.
 
کلمات کلیدی : وزیر کار+ایران+مکزیک