توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457607
لاوروف: طرف‌های غربی به وعده رفع تحریم‌های ایران عمل نکرده‌اند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
وزیر امور خارجه روسیه گفت در حالی که ایران به تعهداتش برای اجرای برجام پایبند مانده همه طرف‌های غربی به تعهداتشان برای رفع تحریم‌ها علیه ایران عمل نکرده‌اند.

به گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز در خصوص تهدیدها و فرصت‌های روابط کشورش با آمریکا سخن گفت.

لاوروف که با نشریه «نشنال اینترست» مصاحبه می‌کرد، ابتدا به روابط شخصی خود با «رکس تیلرسون» همتای آمریکایی‌اش پرداخت و گفت که «در ایجاد با وی، کاملاً راحت هستم.»

وزیر خارجه روسیه به یکی از داغ‌ترین مسائل موجود در روابط دو کشور یعنی دخالت ادعایی روس‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا هم اشاره کرد و گفت که این مسئله نباید به مانعی بر سر عادی‌سازی روابط دو کشور تبدیل شود.

لاوروف البته تأکید کرد که چنین ادعایی «بی‌پایه و اساس و ثابت‌نشده» است.

وزیر خارجه روسیه سپس به مسئله هماهنگی و حتی همکاری ارتش کشورش با ارتش آمریکا در روند مبارزه با تروریست‌های سوریه پرداخت؛ این همکاری در اواخر دوره «باراک اوباما» متوقف شده است.

لاوروف گفت: «مسکو احتمال ازسرگیری همکاری با آمریکا در سوریه را رد نمی‌کند.»

وزیر خارجه روسیه، این ابزار امیدواری را به مواضع دولت جدید آمریکا گره زد و گفت: «پرزیدنت ترامپ گفته که مبارزه با تروریسم، اولویت شماره یک بین‌المللی وی است و ما در این زمینه، رویکرد مشترکی داریم.»

وی در بخش دیگری از این مصاحبه ادعاهای کشورهای غربی درباره حمایت ایران از تروریسم را رد کرد و گفت که کوچکترین واقعیتی در حمایت از این ادعا وجود ندارد. 

لاوروف گفت: «من فکر نمی‌کنم دولت ترامپ با همان الفاظ و شعارهای دوران تبلیغات انتخاباتی فکر می‌کند که ایران کشور شماره یک حامی تروریست‌ها است. کوچکترین شواهدی در تأیید این ادعا جود ندارد.»

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که هنگامی که روسیه با خطر حملات تروریستی در دهه 1990 از جانب شمال قفقاز رو به رو بوده، اقدام به کشف ده‌ها و صدها تروریست از کشورهای خارجی که در همسایگی ایران قرار داشته‌اند کرده است. وی گفت که هیچ یک از آنها ارتباطی با ایران نداشته‌اند.

وی در ادامه به موضوع توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) پرداخت و تصریح کرد که «برخی از طرف‌های غربی» به تعهداتشان ذیل این توافق برای رفع تحریم‌ها عمل نکرده‌اند.

دیپلمات ارشد روسیه گفت: «آژانس به طور منظم درباره  توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گزارش می‌دهد. جدیدترین گزارش آژانس بار دیگر تأیید کرد که از طرف ایران تخلفی صورت نگرفته است و این توافق مطابق تعهدات تهران و تمامی طرف‌های دیگر در حال اجرا است.»

وی اضافه کرد: «یک موضوع دیگر این است که تمامی طرف‌های غربی به گام‌هایی که در ازای اجرای توافق وعده داده بودند، یعنی رفع تحریم‌ها، با سرعت و کمال وعده داده شده عمل نمی‌کنند.»
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۴:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۲۲:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۹:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۶:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۲:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۲۰:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۵ ۲۰:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۴ ۲۱:۲۳
 
 
کلمات کلیدی : لاوروف+برجام+تحریم ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.