توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 369967
سنگ‌ اندازی علیه توافق ایران و بویینگ
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۱
کنگره آمریکا در پی تصویب لایحه‌ای برای جلوگیری از فروش هواپیما از سوی شرکت بوئینگ به ایران است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، کنگره آمریکا در پی تصویب لایحه‌ای برای جلوگیری از فروش هواپیما از سوی شرکت بوئینگ به ایران است.

رویترز در گزارشی از واشنگتن به قلم «پاتریشیا زنگرله» نوشت: کمیته ای در مجلس نمایندگان آمریکا درباره لایحه ای بحث و گفت‌وگو خواهد کرد که هدف از آن متوقف کردن فروش برنامه ریزی شده دهها فروند هواپیمای مسافربری ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ به ایران است.

این لایحه در صورتی که به قانون تبدیل شود می تواند دیگر شرکت های هواپیماسازی از جمله شرکت ایرباس فرانسه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا قرار است، سه لایحه را بررسی کند که یکی از آنها از مجوز وزارت خزانه داری آمریکا برای فروش هواپیما به ایران که ماه گذشته اعلام شد، جلوگیری خواهد کرد.

یکی دیگر از این لوایح به وزیر خزانه داری آمریکا اجازه نخواهد داد برای معاملات موسسات مالی آمریکا در ارتباط با صادرات هواپیما به ایران مجوز صادر کند.

لایحه سوم نیز مانع از تامین مالی بانک صادرات - واردات برای هر شرکتی خواهد شد که با ایران معامله می کند و همچنین مانع از تامین مالی این بانک برای هر شرکتی خواهد شد که معاملات با ایران را تسهیل می کند.

بیل هوزنگا Bill Huizenga رئیس کمیته سیاست پولی و تجاری مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای ادعا کرد: من به شدت نگرانم که با کاهش مقررات، دولت اوباما به شرکت های آمریکایی اجازه داده است در مسلح شدن رژیم ایران دست داشته باشند.

اگر این لوایح به قانون تبدیل شود بر فروش دیگر شرکت ها به ایران نیز تاثیرگذار خواهد بود زیرا بیش از ۱۰ درصد قطعات همه جت های پیشرفته، ساخت آمریکا است و این مسئله مستلزم آن است که برای فروش مجوز آمریکا نیز دریافت شود.

یکی از دستیاران کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: این کمیته احتمالا این لوایح را تصویب خواهد کرد اما هنوز برای رای گیری برنامه ریزی نشده است. با این حال این اقدامات نشان دهنده میزان نگرانی جمهوریخواهان در مورد موافقتنامه بدست آمده با ایران و فروش احتمالی بوئینگ به این کشور است.

پیش بینی می شود دموکرات‌ها ازجمله باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با این لایحه مخالفت کنند.

در حالی که اکثر دموکرات ها در کنگره از موافقتنامه هسته ای سال گذشته با ایران حمایت کرده اند اما قانونگذاران جمهوریخواه آمریکا با آن مخالفت کردند. آمریکا و شرکای بین المللی واشنگتن بر اساس این موافقتنامه توافق کردند تحریم های اقتصادی علیه ایران را در ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور کاهش دهند.

پس از انتشار گزارش هایی درباره قراداد شرکت بوئینگ با ایران، برخی جمهوریخواهان در کنگره ابراز نگرانی کردند این قرارداد می تواند امنیت ملی آمریکا را به خطر اندازد.

یکی از مدیران شرکت بوئینگ ماه گذشته در مورد اینگونه نگرانی ها گفت: دولت اوباما اجرای موافقتنامه هسته ای را عاملی مهم برای امنیت ملی اعلام کرده است.

بر اساس یادداشت تفاهم بین ایران و بوئینگ قرار است شرکت هواپیمایی دولتی ایران (ایران ایر) به طور کلی ۸۰ فروند هواپیما از این شرکت هواپیماسازی آمریکایی خریداری و ۲۷ فروند دیگر را نیز با حمایت بوئینگ اجاره کند. تحویل جت های مسافربری خریداری شده قرار است از سال ۲۰۱۷ آغاز شود و تا سال ۲۰۲۵ ادامه یابد.
در ادامه این گزارش رویترز با انتشار مصاحبه ای با یک مقام ایرانی نوشت: برخی مقامات در تهران نگران این لایحه کنگره هستند و می گویند اگر این لایحه تصویب شود می تواند اجرای موافقتنامه هسته ای را با خطر اندازد زیرا حسن روحانی رئیس جمهور ایران تحت فشار قرار خواهد گرفت تا موضعی سخت تر را در برخورد با آمریکا و متحدانش در پیش گیرد. اگرچه اکثر تحریم های بین المللی علیه ایران پس از اجرای موافقتنامه هسته ای تهران در ماه ژانویه لغو شد اما واشنگتن همچنان بخشی از تحریم ها را علیه ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک این کشور و ادعاها در مورد حمایت تهران از گروه های تروریستی که در فهرست سیاه قرار دارند، حفظ کرده است.

جمهوری اسلامی ایران از زمان امضا موافقتنامه هسته ای بین تهران و قدرت های جهان، حدود ۲۰۰ فروند هواپیما به سه سازنده غربی سفارش داده است. بزرگ ترین این قراردادها به ماه ژانویه مربوط می شود یعنی زمانی که ایران و شرکت هواپیماسازی ایرباس درمورد خرید ۱۱۸ فروند هواپیما به توافق رسیدند.

قرارداد مربوط به فروش عمده شرکت ایرباس به ایران نیز به دریافت مجوز صادرات از آمریکا بستگی دارد زیرا بیش از ۱۰ درصد از قطعات هواپیماهای ساخت این شرکت هواپیماسازی اروپایی، ساخت آمریکاست.
 
کلمات کلیدی : بویینگ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.