توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452685
با یک پوشش نانویی
تلفن همراه خود را بیمه کنید
بخش دانش و فناوری الف،19 اسفند95
یک شرکت تولید کننده نانوپوشش، لایه محافظی برای تلفنهای همراه، تبلت، عینک و تمامی تجهیزاتی که از صفحه نمایش شیشه‌ای استفاده می‌کنند، خلق کرده که نمایشگرها را در برابر ضربه ۶۰۰ درصد ایمن‌تر می‌کند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۱
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، نحوه استفاده از تکنولوژی  ProtectPax (لایه پوشش نانویی برای مقاوم‌سازی نمایشگرها) روی نمایشگرهای شیشه‌ای ساده است و آنها را در مقابل خراش و شکستگی مقاوم می‌کند.

اگرچه تا امروز تکنولوژیهای مختلفی در گوشیهای تلفن همراه و تبلتهای موجود در بازار به کار گرفته شده است اما تولیدکنندگان هنوز نتوانستند مشکل خراش‌پذیری و شکستگی نمایشگرها را حل کنند.

اغلب لایه‌های محافظت‌کننده از نمایشگر گجتها که امروز در بازار با آنها مواجه هستیم، به اندازه‌ای مقاوم نیستند که از دستگاه‌ها محافظت کنند و لذا اگر یک محصول گران قیمت دنیا در معرض یک جسم نوک تیز قرار گیرد، به سادگی روی آن خراش خواهد افتاد و این خراش مانع مطالعه مطالب روی نمایشگر می‌شود.

مشکل دیگری که تاکنون راه‌حلی برای آن چاره نشده، شکست‌پذیری سطح نمایشگرهاست که باعث نفوذ آب و رطوبت به درون دستگاه شده و نهایتا باعث سوختن دستگاه می‌شود.

برای حل این مشکل در حال حاضر از لایه‌های پلیمری روی نمایشگر استفاده می‌شود که این فویلها نیز در برابر عوامل ایجاد کننده خراشهای عمیق مقاوم نیستند.

اکثر لایه‌های نمایشگر که امروزه توسط تولید کنندگان گوشیهای موبایل تولید می‌شود، تنها لایه‌ای سطحی از محافظ را در بر می‌گیرد که نمی‌تواند دستگاه الکترونیکی را در ضربه‌های محکم و خراشهای عمقی ایمن کند.

با استفاده از این نانوپوشش ابداعی نامرئی (ProtectPax)، سطح نمایشگر سختی الماس را پیدا می‌کند.

این نانوپوشش یک لایه نامرئی با قابلیت مقاوم‌سازی نمایشگر تا 600 درصد است. نتایج بررسیهای انجام شده نشان می‌دهد که این نانوپوشش در برابر یاقوت سرخ و یاقوت کبود در مقیاس Mohs قادر به تحمل 9H است در حالی که سختی خود نمایشگرها 2H تا 3H است.

در واقع با استفاده از این نانوپوشش، نمایشگر سختی همانند الماس پیدا می‌کند. یعنی اگر با نوک تیغ موکت‌بری روی تلفن همراه کشیده یا با نیرویی برابر شش کیلوگرم روی نمایشگر فشار وارد شود، نمایشگر مقاومت خواهد کرد.

نانوذرات به کار رفته در این پوشش، یک شبکه بلوری روی شیشه ایجاد می‌کنند که دانسیته و ساختار مولکولی آن را تغییر می‌دهند. این نانوپوشش لکه و اثر انگشت را نیز به خود نمی‌گیرد.

همچنین در برابر باکتریها مقاوم است به طوریکه با استفاده از پرتو فرابنفش خورشید می‌تواند گونه‌های فعال اکسیژن ایجاد کند و در نهایت 99 درصد از میکرواورگانیسمها را از بین ببرد
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+تلفن همراه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.