توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466527
ترامپ: کره جنوبی هزینه نصب سامانه ضدموشک را بدهد
تاریخ انتشار : جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
 آمریکا که خود مبدع طرح استقرار سامانه ضد موشکی پیشرفته «تاد» در خاک کره جنوبی است حالا می گوید که هزینه نصب و عملیاتی شدن آن را باید این کشور بپردازد.

به گزارش ایرنا، هنوز چند روزی از موضوع آرایش جنجالی این سامانه در کره جنوبی نگذشته است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار آن شده که هزینه آرایش این سامانه موشکی بر عهده کشور میزبان آن یعنی کره جنوبی باشد.

گزارش ها حاکی است که برای این برنامه و آرایش سامانه مزبور یک میلیارد دلار هزینه شده است که ترامپ در مصاحبه تازه خود گفت که این پول می بایست توسط کره جنوبی پرداخت شود.

دو کشور سال گذشته میلادی برای استقرار این سامانه به بهانه تهدیدهای موشکی و تسلیحاتی کره شمالی به توافق رسیدند و از چند روز قبل نصب این تجهیزات در منطقه «سئونگجو» در 300 کیلومتری شهر سئول به پایان رسید و آماده عملیاتی شدن است.

خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی روز جمعه در گزارشی نوشت: ترامپ می گوید یا در این باره دوباره مذاکره خواهد شد و یا اینکه هزینه را باید کره جنوبی متقبل شود.

مساله آرایش سامانه موشکی که تجهیزات آن بخصوص رادارهایش خیلی محرمانه وارد کره شد و سپس نصب گردید، اکنون از موضوعات مورد بحث نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی است که نهم ماه «می» (19 اردییبهشت ماه جاری) برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، ترامپ به کره جنوبی گفته که مناسب و صحیح این است این کشور هزینه نصب یک میلیارد دلاری سامانه تاد را تقبل نماید.

ترامپ روز گذشته در سخنانی اعلام کرده بود که قرارداد تجاری منعقد شده میان آمریکا و کره جنوبی «وحشتناک» است و دو کشور می بایست یا به این قرارداد خاتمه دهند یا اینکه با مذاکره به راه حل مناسبی دست یابند.
به همین خاطر است که رئیس جمهوری آمریکا گفته است، چرا سامانه ای که از قرار است از کره جنوبی دفاع کند باید با هزینه آمریکا در این کشور نصب شود.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز امروز در پاسخ به اظهارات ترامپ بیانیه ای منتشر و به سخنان رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد.

در این بیانیه خاطرنشان شده که هزینه استقرار تاد با دولت آمریکاست و این هزینه را آن کشور باید تقبل کند چرا که کره حنوبی بر اساس توافق زمین آن را در اختیار این کشور قرار داده است.

موضوع استقرار تاد همواره با اعتراضات گسترده مردم کره جنوبی همراه بوده و آنان بارها با تجمعات اعتراضی خواستار برچیدن کامل این سامانه شده اند.

چین و روسیه به عنوان منتقدان اصلی اجرای این طرح می گویند، این سامانه به گونه ای طراحی شده است که رادارهای آن می تواند اطلاعاتی را از موشک های این دو کشور جمع آوری کند و حتی به سامانه دفاعی آمریکا در ژاپن مرتبط شود.

سیستم تاد که تولید شرکت «لاکهید مارتین» آمریکا می باشد، یک برنامه تسلیحاتی زمین پایه با قابلیت تحرک و جابجایی است که برای نابودی موشک های بالستیک کوتاه برد و میان برد درست چند ثانیه پیش از برخورد با زمین طراحی شده است.
 
کلمات کلیدی : ترامپ+کره جنوبی+کره شمالی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.