توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 170525
توافق ایران و عربستان بر روی نفت 100دلاری
وزیران نفت ایران و عربستان سعودی بر روی نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار به یک توافق نانوشته دست یافته‌اند و به نظر می‌رسد نفت کمتر از ۱۰۰ دلار به خط قرمز کشورهای عضو سازمان اوپک تبدیل شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۰
به گزارش مهر، با وجود سرد شدن هوا در نیمکره شمالی زمین و افزایش تقاضای فصلی برای خرید نفت خام اما بهای طلای سیاه کماکان در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. بر این اساس پس از افزایش بهای نفت تا مرز ۱۲۰ دلار در هر بشکه در اواسط تابستان سالجاری اما این روزها قیمت این کالای استراتژیک تا مرز یکصد دلار در هر بشکه کاهش یافته است.

با این وجود هنوز بهای نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران بالاتر از یکصد دلار در هر بشکه به مشتریان آسیایی و اروپایی عرضه می شود به طوری‌که از ابتدای ماه نوامبر سالجاری میلادی متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سبک ایران حدود ۱۰۸ دلار و ۲ سنت و بهای هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی حدود ۱۰۵ دلار و ۳۰ سنت به فروش رسیده است. این در حالی است که در هفته‌های اخیر با وجود نوسان‌های متعدد قیمت نفت، هر بشکه نفت برنت دریای شمال در محدوده ۱۰۷ تا ۱۰۹ دلار و قیمت هر بشکه نفت دبلیو.تی.آی در بازار آمریکا در محدوده ۸۵ تا ۸۷ دلار خرید و فروش شده است.

توافق ایران و عربستان بر روی نفت ۱۰۰ دلاری
به گزارش مهر، همزمان با نوسان های قیمت نفت و کاهش چندین دلاری بهای طلای سیاه اعضای اوپک تاکید کرده‌اند که نفت ۱۰۰ دلاری خط قرمز سازمان کشورهای صادرکننده نفت بوده است و در صورت کاهش بهای سبد نفتی اوپک به کمتر از ۱۰۰ دلار این سازمان وارد گود خواهد شد.نکته قابل توجه آن است که با وجود افزایش اختلافات بین اعضای اوپک از یکسال گذشته تاکنون اما همواره توافقی نانوشته بین اوپکی‌ها درباره نفت ۱۰۰ دلاری حاصل شده است.

رستم قاسمی وزیر نفت ایران مرداد ماه سالجاری در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه قیمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه قیمتی عادلانه برای طلای سیاه است، اعلام کرده بود: با توجه به افزایش بهای نفت به بیش از ۱۰۰ دلار، برگزاری نشست فوق العاده اعضای اوپک منتفی شده است.با گذشت چند ماه از این اظهار نظر، علی النعیمی وزیر نفت عربستان سعودی هم از نفت ۱۰۰ دلاری دفاع کرد و یادآور شد: هم اکنون بازار نفت در شرایط مطاوبی قرار دارد و باید از قیمت کنونی نفت که بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه است، ابراز رضایت کرد.

وزیران نفت عراق، امارات متحده عربی، ونزوئلا و الجزیار هم در هفته های اخیر نفت ۱۰۰ دلاری را قیمت مناسب و مطلوب برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان طلای سیاه عنوان می‌کنند و با توجه به شرایط بازار به نظر می رسد پس از سال های تمامی کشورهای خریدار و فروشنده در بازار بر روی نفت ۱۰۰ دلاری به توافق رسیده‌اند.

رضایت شرق و غرب از نفت ۱۰۰ دلاری
با داد و ستد هر بشکه طلای سیاه در محدوده ۱۰۰ دلار هم هزینه سرمایه گذاری تولیدکنندگان نفت تامین می شود و امکان اجرای طرح‌های جدید توسعه ای فراهم می‌شود و هم خریداران هزینه بسیاری بالایی را برای خرید انرژی پرداخت نمی کنند.

نزدیک شدن بهای نفت به محدوده ۱۰۰ دلار هم منجر به کاهش تخلفات نفتی اعضای اوپک شده است، به طوری‌که پس از توافق کشورهای عضو اوپک برای تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه نفت، به طور متوسط روزانه بین ۲.۵ تا ۳ میلیون بشکه بیش از سقف تعیین شده اوپکی‌ها نفت تولید و به بازارهای مصرف عرضه می کردند.

آخرین گزارش‌های رسمی حاکی از ان است که در ماه نوامبر سالجاری سقف تولید نفت اوپک به ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است و پیش بینی می‌شود به زودی تولید نفت این سازمان در مرز ۳۰ میلیون بشکه تثبیت شود. دبیرخانه اوپک هم روز گذشته به نقل از منابع ثانویه تولید نفت چهار کشور بزرگ تولیدکننده نفت این سازمان را به ترتیب عربستان سعودی با ۹.۸۵ میلیون بشکه، عراق با ۳.۲۱ میلیون بشکه، کویت با ۲.۸۰ میلیون بشکه و ایران با ۲.۷۲ میلیون بشکه اعلام کرد.

هر چند ایران کاهش تولید نفت خود را رد کرد و تاکید می کند: هم اکنون به طور متوسط روزانه سه میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه نفت تولید و بخشی از ان به بازارهای جهانی صادر می شود.
کلمات کلیدی : توافق ایران و عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.