توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 356240
بازدید چهره های برجسته فرهنگی و هنری از نمایشگاه فرهنگ و هنر تهران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۰
چهره های برجسته فرهنگی و هنری با حضور در پردیس ملت از نخستین نمایشگاه فرهنگ و هنر تهران بازدید کردند.

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عبدالحسین مختاباد ضمن بازدید از این نمایشگاه، درباره مسئولیت‌های سازمان اظهار کرد: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نهادی است که وارد سومین دهه می‌شود و نشان داده روندش رو به رشد است. ما می‌خواهیم سازمان به سمت یک سازمان شهری پیش برود و نماد فرهنگ و هنر در سطح ملی شود. چون تهران به نوعی ایران کوچک است. سازمان فرهنگی هنری باید نخبگان را برای نجات تهران به یاری بطلبد.

مختاباد با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان ادامه داد: به نظرم بودجه‌ای که به سازمان تعلق می‌گیرد قانع‌کننده نیست، چون با این بودجه توان کارهای فرهنگی بزرگ در سطح شهر را ندارد. ما در شورای شهر تلاش می‌کنیم بودجه را طوری بدهیم که کارهای شاخص‌تری انجام شود. در طول سال باید ۲ یا ۳ کار شاخص در سطح شهر ببینیم. من اعتقادم این است که سازمان لازم نیست درآمدزایی داشته باشد و باید تمرکزش روی کار فرهنگی و آموزشی باشد.

وی افزود: سازمان فرهنگی هنری با کف جامعه در ارتباط است و در فرهنگسراها با مردم ارتباط دارد و هر ارگانی این قابلیت را ندارد. سازمان در ۶۰۰ نقطه تهران مکان فرهنگی دارد و این ظرفیت عمیقی برای فرهنگسازی است. باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.

قدردانی پیشکسوت سینما از شهردار تهران

محمدعلی کشاورز پیشکسوت سینما و تلویزیون با حضور در نخستین نمایشگاه فرهنگ و هنر شهر تهران ضمن قدردانی از محمد باقر قالیباف در خصوص اقدامات فرهنگی هنری در پایتخت گفت: مملکت ما در طول زمان همیشه دارای یک فرهنگ والایی بوده و جوانان ما باید فرهنگ این مملکت را بشناسند.

کشاورز با بیان اینکه لازمه شناخت فرهنگ شناخت کامل و دقیق از کشور است، تصریح کرد: فرهنگ والای ما را هیچ مملکت دیگری نداشته است بنابراین باید به درستی این فرهنگ را حفظ کنیم.

وی افزود: فرهنگ فقط خواندن و نوشتن نیست فرهنگ می‌تواند طرز صحبت کردن ور فتار یک آقا با خانم یا طرز صحبت کردن یک کارفرما و کارمند باشد.

بازیگر پیشکسوت سینمای ایران ضمن بیان اینکه سرزمین ما را قوم‌ها و زبان‌های مختلفی تشکیل داده است اظهار داشت: وظیفه هر ایرانی به خصوص پدر و مادرها نشاندن دادن سرزمینمان به کودکان است و آشنا کردن آن ها با این فرهنگ غنی است.

وی در خصوص نحوه اشاعه فرهنگ گفت: باید تلاش کنیم تا برنامه‌ریزی های فرهنگی را با تمرکز و اولویت آموزش کودکان دنبال کنیم.

فرهنگسراها سطح فرهنگ منطقه را بالا می‌برند

مصطفی رحماندوست که برای برگزاری کارگاه مادران قصه‌گو به نمایشگاه فرهنگ و هنر آمده بود، درباره این نمایشگاه گفت: برای آمدن مردم به این نمایشگاه باید انگیزه‌های قوی ایجاد شود.

مصطفی رحماندوست درباره همکاری با مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: خاطرم نیست، شروع همکاریم با سازمان به چه زمانی بر می‌گردد. اما با بیشتر مناطق همکاری داشتم و در هر منطقه در دو موضوع فعالیت می‌کردم. یکی برگزاری کارگاه قصه‌گویی تا باعث گسترش فرهنگ مطالعه شود و دیگری مهارت ارتباط با بچه‌ها؛ در واقع به طور کلی فرهنگسراها باعث می‌شوند سطح فرهنگ منطقه بالا بیاید و متفاوت شود.

وی با اشاره به اینکه مخاطب اصلی این نمایشگاه مدیران فرهنگی هستند، گفت: اگر من برای کارگاه به این نمایشگاه نمی‌آمدم، دلیل دیگری برای آمدن نداشتم. مردم عادی هم انگیزه کافی برای آمدن ندارند چراکه دیدن گزارش عملکرد سایر مناطق و فعالیت‌های آن‌ها برایشان جذابیت ندارد که حاضر شوند برای آمدن به آن وقت و انرژی صرف کنند.

رحماندوست ادامه داد: در برگزاری نمایشگاه بعدی بهتر است برای حضور بیشتر مردم انگیزه ایجاد کنند. فرد باید به دنبال پیدا کردن یک گمشده یا خبر و به‌دست آوردن اطلاعاتی که به آن نیاز دارد، به نمایشگاه بیاید.

باید افکار عمومی را حساس کنیم

قطب‌الدین صادقی بازیگر و کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون که مهمان فرهنگسرای سرو در نخستین نمایشگاه فرهنگ و هنر بود از دستاوردهای به نمایش گذاشته شده در پردیس ملت دیدن کرده و درباره رسالت نمایشگاه گفت: به نظر من اینطور نمایشگاه‌ها باید محلی برای آشنایی مردم با فرهنگ و هنر باشد، چیزی که فرانسوی‌ها به آن می‌گویند حساس کردن افکار عمومی؛ شما با این کارها حساسیت و اهمیت چنین اقدامات فرهنگی‌ای را به مردم یادآوری می‌کنید. این وجه از نمایشگاه خیلی مهم است که باید نسبت به مردم متعهد باشد.

وی اضافه کرد: باید مردم را هر چه بیشتر با فرهنگ و هنر آشنا کنیم و ضرورت یک جامعه پاکیزه از لحاظ روح و روان، این آشنایی است. این باعث می‌شود من به عنوان یک موجود اجتماعی تلاش کنم در سطح یک ابرشهری که پایتخت یک کشور باستانی است زندگی کنم، نه در حد یک روستای دورافتاده و ناشناخته. مردم کم کم باید این را درک کنند.

صادقی با بیان اینکه در کارهای هنری می‌توان پیام‌های مهمی انتقال داد، عنوان کرد: آنچه که ما کم داریم، تعلیم مستقیم و موعظه نیست. من پدرم را خیلی دوست داشتم، اما وقتی نصیحتم می‌کرد، بدترین لحظه عمرم بود. انسان دوست ندارد نصیحت بشنود و احساس می‌کند طرف خودش را بالا گرفته. شما نگاه کنید می‌شود با رمان‌ها، فیلم‌ها، سریال‌ها و تئاترها بهترین پیام‌ها را منتقل کرد و به کسی بر نمی‌خورد. شکسپیر در لیرشاه می‌گوید خودشیفتگی برای قدرت بد است. اگر تو خودشیفته باشی، حتی دخترهایت را نمی‌شناسی چه برسد به مردم؛ شکسپیر در این نمایشنامه به شکل غیرمستقیم به مردم، حکومت و... درس‌های بزرگی می‌دهد که هنوز برای ما قابل استفاده است. می‌شود تعلیمات فرهنگی را از طریق هنر به مردم منتقل کرد و حرف مستقیم کارساز نیست.
 
کلمات کلیدی : سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.