نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426251
غفلتی دیگر برای ثبت آثار ملی ایرانی؛
حمله آذربايجان به شب یلدای ايراني برای ثبت در فهرست جهاني يونسکو
بخش اجتماعی الف،1 دی 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۵
شب یلدا در فهرست جهاني يونسکو هنوز به نام ايران ثبت نشده است. از همين رو گفته مي شود جمهوري آذربايجان به دنبال ثبت اين جشن هزاران ساله ايراني به نام خود است. در حال حاضر اين موضوع با واکنش پژوهشگران مواجه شده هرچند سازمان ميراث فرهنگي مي گويد ثبت يلدا به نام کشور آذربايجان صحت ندارد.
 
به گزارش الف، شب یلدا با تمام مفاهیم عقلانی و کلامی اش یادمانی چند هزارساله ایرانی دارد. دکتر فریدون جنیدی ایران شناس در این خصوص می گوید: این شب طولانی ترین شب سال است و فردا تبدیل به روز میشود یعنی اینکه ما سال های طولانی مثلا هزار سال تحت تسلط بابلیان باستان بوده و با درد، شکنجه و کشتار روبرو بودیم اما بالاخره هزار سال را به پایین رساندیم و به روز روشن آزادی رسیدیم و اما از قرار معلوم امسال جمهوری آذربایجان به دنبال ثبت جهانی است.
 
همچنین دکتر فضلی پور عضو شورای علمی سازمان جهانی اعلام تجاری در این مورد گفت: یکسالی است که فریاد میزنیم به داد شب چله برسید چراکه آذربایجان پرونده اش را تکمیل کرده و روی میز یونسکو برای رای گیری است. یعنی اگر ما نتوانیم رایزنی کنیم و پرونده ای برای شب چله انجام بدهیم تا سال آینده این موقع شب چله هم به نان آذربایجان ثبت جهانی خواهد شد. در حال حاضر نیز متاسفانه بادگیرهای یزد، چوکان ایرانی و نان لواش هم به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شده است.
 
وی ادامه داد: در مورد مولانا هم حرف بسیار زیاد است، چند وقت قبل ترکیه تقاضا کرد که مثنوی را به نان خودش ثبت جهانی کند. حتی فرهنگ نوروز نیز کار ما بود، اما در این مورد هم کشور هند اقدام کرد که بعد از آن کشورهای فارسی زبان دیگر به آن اعتراض کردند و ما هم به آنها ملحق شدیم.

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار میراث فرهنگی اما در این مورد می گوید: بنا به مسئولیتی و اطلاعاتی که من دارم یلدا نه از طرف آذربایجان بلکه از هیچ کشوری پیشنهاد نشده است. ما دو سال گذشته در صفحه یونسکو اعلام کردیم که ما فرهنگی به نام یلدا داریم که به آن چله میگویند و هیچ کشوری هم تا به این لحظه پرونده ای برای یلدا به دبیرخانه یونسکو نداده است ولی اگر کشوری بخواهد برای ثبت یلدا اقدام کند اولین چیزی که یونسکو به آن میگوید این است که ایران قبلا اعلام کرده و حاضر به همکاری است.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که همین امسال جمهوری اسلامی ایران در برنامه حافظیه جهانی پیشنهاد کرد که با ترکیه نسخه کهنی از مثنوی معنوی را ثبت کند که در ابتدا این پیشنهاد از طرف ایران بود و اینکه موضوع ثبت نسخه ای از کهن مثتوی بود. در مورد بادگیرها نیز باید گفت که تاکنون هیچ پرونده ای از طرف هیچ کشوری در یونسکو حاصل نشده است و برای صحت سنجی صحبتهای بنده همین کافی است که دوستان به سایت یونسکو مراجه کنند.

مدیرکل دفتر ثبت آثار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد:  همچنین باید بگویم که در سال 2013 بازی سوار بر اسب و تار به پیشنهاد آذربایجان ثبت شد که ما سال گذشته پرونده چوگان و بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی را آماده کرده و برای یونسکو فرستادیم . پرونده ایران نیز برای سال 2017 چوگان است. در سال 2014 هم ارمنستان فرهنگ نان لواش را ثبت کرد اما معنی اش این نیست که ما نمیتوانیم چوگان و نان ایرانی و تار ایرانی را به نام خودمان ثبت نکنیم .
 
به گزارش الف، باید گفت که اندک هستند کشورهای که مستندات تاریخی شان پیشرو در تمدن بشری باشد و در این میان هم کم نیستند کشورهایی که با تملک آثار دیگران به دنبال کسب جایگاهی در تاریخ هستند. اولویت بندی و سرعت در ارائه آثار ملی به سازمان جهانی یونسکو، دست سوءاستفاده گران را در حنا خواهد گذاشت و روسیاهی شان در زغال خواهد ماند.
 
کلمات کلیدی : شب یلدا، یونسکو، آذربایجان، چوگان
 
Netherlands
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۱:۵۷:۵۸
چرا با اقدام کشورهایی که زمانی در حوزه فرهنگی ایران بودند برای زنده نگاه داشتن این رسوم مخالفت می کنیم؟ ایران فقط همین مرزهای فعلی نیست. همه آنهایی که در طول تاریخ این سنت هارا گرامی داشته اند حق دارند آن را از خود بدانند. بجای اینکه با این کشورها همکاری کنیم و باهم اقدام به ثبت کنیم که شانس ثبت جهانی را بیشتر هم می کند، با آنها لحبازی می کنیم. داستان خودی و غیر خودی را که در داخل کشور راه انداخته ایم به مسائل بین المللی نیز سرایت می دهیم. فکرمان فقط در جهت رقابت و بیگانه سازی و حذفی کار می کند نه در جهت همکاری و دوست سازی و جذب. (4075330) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۳:۴۰:۰۹
پاسخ بسیار صحیحی هست. (4075886) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۸:۵۹:۵۲
مخالفت نیست. مساله نادیده گرفتن واقعیت ها از طرف انهاست. چرا انها یه سویه اقدام می کنن و با ایران با هم اقدام نمی کنن؟ (4076313) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۲۲:۳۶:۱۸
بحث مشکل داشتن با اونها نیست ولی چرا ما نباید ثبت کنیم؟ (4076567) (alef-3)
 
سورنا پارتی
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۲:۰۹:۲۶
اسم این سرزمین آران است به معنی سرزمین مردم آریا ولی نام آذربایجان ما را جعل کرده و بر روی آنچا گذاشته اند و این موضوع یک طرح استعماری سرخ های روسیه بوده که آذربایجان ما را هم جز آنجا کنند و در زمان پیشه وری هم این کار را تا اندازه ای انجام دادند و پیش رفتند ولی ناکام ماندند. این سرزمین طبق قرارداد ترکمانچای از ایران جدا شد ولی در زمانی که صمصام السطنه نخست وزیر ایران بود، دولت تزار ساقط و لنین تمامی قراردادهای استعماری دوره تزار را با ایران فسخ نمود، ولی چون ایران در زمان جنگ جهانی اول خودش داخل در جنگ های داخلی شده بود و از طرف دیگر برخی استان های کشور لگدکوب سواران کشورهائی مانند انگلستان و عثمانی گردیده بودند، اصلا نتوانست این آران را مجددا به ایران الحاق کند. بنابراین از نظر حقوق بین الملل اصولا کشوری بنام جمهوری (تو بخوان سلطنتی)! آذربایجان نباید وجود خارجی داشته باشد و این سرزمین اگر هزار سال هم بگذرد متعلق به ایران ماست و ایران باید این سرزمین را ملحق بخودش کند، مضاف بر این که سرکردگان فعلی اونجا خیلی جسارت و گستاخی نسبت به فرهنگ و تاریخ ایران کرده، اشعار فارسی را از مقبره نظامی گنجوی برداشته، مجسمه بابک خرم دین را ساخته و میگه اون ترک بوده و گذاشته در یکی از میدان های خودش، تار ایران و چوگان ایران را بنام خودش ثبت کرده، گفته صفویان از اون کشور ظاهر شدند و ترک بودند نه ایرانی! و حلاصه مخل نظم و امنیت ایران شده، ایران باید با یک سیلی درشت این کشور رو اول از وجود دکتاتوری بنام علی اف پاک کنه و بعد این کشور رو به خودش الحاق کنه و هیچ چاره و آلترناتیو دیگری هم وجود نداره، افزون بر این مردم آن دیار شیعه مذهب هستند و با یک قسمت از هویت ملی ایران اشتراک دارند. (4075333) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۹:۴۸:۰۹
آفرین بر شما . (4075577) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۰:۱۶:۴۵
لطفا مواد سنتی را با صنعتی مخلوط نکنید....! (4075607) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۳:۴۲:۳۵
یواش عزیزم کمی هم خودتو کنترل کن. (4075892) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۳:۳۵:۱۳
مفصر خودمونیم. (4075355) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۵:۲۴:۱۳
آذربایجان چله را ثبت می کند شما هم یلدا را ثبت کنید یا بهتر باهم ثبتش کنید.
(4075369) (alef-13)
 
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۶:۳۸:۱۸
به درک ، خوب به اسم خودشون ثبت کنن . که چی ؟ اینقدر بد بختی داریم که این شده برامون مشکل (4075381) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۲۲:۳۷:۵۳
این جعل کردنها بعدن باعث تحریف تاریخ و ادعاهای دیگه میشه. (4076572) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۷:۰۲:۰۴
خوب عوض ناله ومن بدبختم با شدت وهمت تمام و تا بیشتر از این دیر نشده برید دنبال اثباتش !ا اول از همه هم با این شروع کنید که اصولا تو آذر بایجان هندونه وانار به بار میاد یانه !!یلدا بی هندونه وانار یا با هندونه وانار وارداتی اصلا شدنی نبوده !!! (4075388) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۰۲:۰۴:۲۴
هندوانه اصل و اساسش از آذربایجانه - زیاد به باور خودت نناز (4078137) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۷:۰۳:۳۶
این جور کشورا برا نشون دادن اینکه ما زیر بلیط ایران نبودیم از این غلطا زیاد می کنن ما باید هشیار باشیم ! (4075389) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۷:۲۰:۱۰
هیچ نگران نباشید. آقای ظریف همونطوری که با لبخند موضوعات هسته ای، گستاخی عربستان، زبان درازی جیبوتی، توهین انگلستان و ... رو به راحتی حل کرد، این رو هم حل می کنه.
من موندم چرا به کشور ما حمله نظامی نمیشه؟! کلا یکم مشکوکه!!! (4075397) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۷:۳۷:۴۳
مملکت شب یلدا و کوروش نمی خواد، الحمداله ما باید بریم اختلاس گرامون را تو یونسکو ثبت کنیم. (4075407) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۷:۴۶:۴۹
خود جمهوری اذربایجان یا همان اران و شروان جزو خاک ما است و باید به مام میهن دیر یا زود برگرده (4075423) (alef-13)
 
سعید تمر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۷:۴۷:۰۰
این چه وضعشه آخه؟
اگر این امور مسوولی دارد خب خواب نماند و کارش را به موقع و درست انجام دهد.
اگر مسوولی ندارد براش سازمان و ساختار بتراشید

نشد که هر روز با یک خبر صدمن یه غاز مردم را نگران کنید یا علیه همسایگانش بدبینی ایجاد کنید
والله اینها برای تمدن ما سم هست. (4075424) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۷:۴۷:۰۴
وقتی تاریخ و سنتهای ایرانی توسط دولت مردان و صدا و سیما مورد بی توجهی واقع می شود و هجوم سایر کشور های همسایه به تاریخ کهن ما و سهم خواهی از آن ادامه خواهد داشت. (4075425) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۸:۴۲:۴۶
کو مسئول دل سوز؟ کو ایرانی؟ همه چیزمان را تاراج کردند (4075501) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۸:۵۳:۰۶
متاسفانه کشورهای همسایه ما را خوب شناخته اند و دیوار کوتاهمان را خوب بلدند. (4075512) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۸:۵۵:۰۹
اینها کارشان شده فرهنگ دزدی. اول تار ایرانی بعد چوگان حالا این. گویا خبرندارند که آذربیاجان نامی پارسی و ایرانیست حال انکه خودشان به زبان ترکی گویش میکنند. یعنی اصلأ بومی انجا نیستند بلکه مهاجرت کردنند. (4075516) (alef-3)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۸:۵۹:۴۰
مگه زمانی که تار به نام اذربایجان ثبت شد کسی صداش در اومد؟ چه فایده ای داره ؟ داریم سنت هامونا از دست میدیم حالا به فکر ثبت کردن باشیم؟ (4075519) (alef-3)
 
Taiwan
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۹:۰۳:۵۶
والا نمیدونم این کشورکها چگونه ادعا میکنن صاحب یه چیزی هستند!!!

خوب داداش من تو که 25 سال پیش اصلا" بوجود آمدی، تا قبلش یا مال شوروی بودی یا مال ایران!
حالا چگونه ادعا میکنی که خودت صاحب یه چیزی بودی!

تو خودت الان قاچاقی وجود داری، بچه جون! (4075525) (alef-3)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۹:۲۶:۵۷
چه جای تعجب!دولت که اصلا این جور موارد براش مهم نیست.وقتیکه حقوق کارمندان خودشو بموقع نمیده که لااقل آجیل شب چله رو بخرن اونوقت شما بفکر ثبت جهانی شب چله هستید.توی این مملکت غیر از رهبر هیچکی بفکر ملت نیست (4075552) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۹:۲۸:۱۲
حالا که چی؟ بهمون چی میدن؟ (4075555) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۳:۲۰:۱۰
اصالت تاریخی. البته شما نمی فهمی اصالت تاریخی در ایجاد ایده ملی چه اهمیتی داره شما برو دنبال مرغ و گوشت و پول (4075864) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۹:۰۱:۵۰
به تو به عنوان یک شخص هیچی. شما برو دنبال کار و بار روزمره ت داداش (4076318) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۹:۳۲:۰۷
اشکالی ندارد. در نهایت ما هم کشور آذربایجان را به نام خودمان ثبت می کنیم. (4075560) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۰۹:۴۵:۵۱
یلدا بخشی از آیین های تورکهاست و باید توسط یک کشور تورک ثبت شود . تورکیه و آذربایجان در سال 2023 بزرگترین قدرت های سیاسی و نظامی و اقتصادی جهان خواهند بود. (4075573) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۰:۰۳:۲۵
بريد بخوابيد بعد از ثبت جهاني توسط آذربايجان بيدار ميشويد. (4075594) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۰:۰۶:۱۱
خلاصه اذربایجان داره از همه طرف حمایت نظامی میشه غرب و اسرائیل یک طرف روسیه طرف دیگر اقایان هم خوابشان برده که خطر بیخ گوششان است (4075598) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۱ ۱۲:۲۳:۰۹
خود آذربایجان باید بنام ایران ثبت شود، تا کی باید ما تاوان مسامحه مسوولین کشور را در رابطه با موضوعات ملی بدهیم؟!!! (4075764) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.