توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480855
بیانیه مشترک عربستان، مصر، امارات و بحرين علیه قطر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
کشورهای عربستان، امارات، مصر و بحرین بامداد جمعه با انتشار بیانیه ای به قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر واکنش نشان دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در این بیانیه آمده است:‌« مبارزه علیه تروریست‌ها و منابع مالی آنها بدون توجه به خاستگاه آنها، ادامه خواهد یافت.

صرف نظر از منبع تامین مالی تروریست ها، ما به مبارزه علیه فعالیت های تروریستی و تخریب منابع تامین مالی آنها پایبند هستیم.

ما کشورهای چهارگانه توافق کرده ایم که 59 فرد و 12 سازمان را در فهرست تروریستی قرار دهیم که در کشورهای عربی قرار دارند.»

در ادامه این بیانیه آمده است:‌« عربستان،امارات،بحرین و مصر همراه با دیگر کشورهای جهان به تلاش های خود ادامه می دهند تا مانع از فعالیت های تروریستی شوند که شایسته نیست کشوری در قبال آنها سکوت بخرج دهد.
در ادامه بیانیه آمده است:‌ از کشورهایی که در مبارزه با تروریسم، تندروی و خشونت، ما را یاری رسانده اند، قدر دانی کرده و در ادامه مبارزه با تروریسم راسخ هستیم.

بیانیه چهارجانبه باردیگر تاکید کرد که هرگز در پیگرد تروریست ها و گروه های تروریستی سستی به خرج نخواهد داد و در چارچوب تلاش های منطقه ای و بین المللی در مبارزه با این پدیده از هیچ راهی فروگذار نیست.»

در ادامه این بیانیه تصریح شده است:‌«باردیگر ما متعهد می شویم که در مبازه با تروریسم و تحکیم پایه های امنیت و ثبات در منطقه، تلاش خود را افزایش دهیم.

خبرگزاری رسمی قطر (قنا) دوم خرداد 96 خبری منتسب به شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» را منتشر کرد که با مواضع برخی دولتهای دیگر عربی حاشیه خلیج فارس در قبال آمریکا، ایران، حماس و حزب الله متفاوت بود.

این خبر سپس با ادعای اینکه تارنمای خبرگزاری قطر هک شده است، تکذیب شد.

رسانه‌های عربستان و امارات با رد اظهارات دولت قطر در خصوص هک شدن خبرگزاری رسمی این کشور، حملات شدیدی را علیه دوحه آغاز کردند و شبکه الجزیره از سوی ریاض و ابوظبی فیلتر شد.

تنش میان قطر با عربستان و امارات همچنان ادامه پیدا کرد تا این که روز دوشنبه گذشته (15خرداد 96) عربستان اعلام کرد که به همراه امارات متحده عربی، بحرین، مصر و برخی از کشورهای دیگر و با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند.
درپی این اقدام، قطر با ابراز تاسف از تصمیم این کشورها، آن را غیرقابل توجیه دانست و تاکید کرد، ادعاهایی که موجب اتخاذ این تصمیم شده، نادرست است.
 
کلمات کلیدی : عربستان+امارات+قطر+قطع روابط دیپلماتیک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.