توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439950
وزارت بهداشت: محدودیتی برای پیوند اعضا میان اتباع افغانستانی در ایران وجود ندارد
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۸
رئیس مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت با اشاره به شرایط پیوند عضو اتباع غیرایرانی اظهار داشت: اتباع افغانستانی مقیم ایران مانند ایرانی‌ها می‌توانند از هموطنان خود در داخل کشور چه زنده و چه دچار مرگ مغزی، عضو گرفته و پیوند صورت گیرد.

به گزارش تسنیم، مشکلات درمانی و بهداشتی مهاجرین افغانستانی زیر ذره‌بین برنامه تلویزیونی وطندار قرار گرفت.

برنامه وطندار در بیست و دومین قسمت خود به بررسی مشکلات بهداشتی و درمانی مهاجرین افغانستانی با حضور «محمود نبوی» معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و «سید محمد کاظمینی» رئیس مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت پرداخت.

کاظمینی، رئیس مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت در این برنامه در ارتباط با دلایل ممنوعیت پیوند اعضا برای مهاجرین افغانستانی گفت: در جهان پیوند عضو برای توریست مذموم است، پیوند عضو در ایران بطور پیشرفته انجام می‌شود اما ما هم بر روی این مسئله حساسیت داریم چرا که امکان سوءاستفاده از این مسئله وجود دارد.

وی افزود: مطابق با بخشنامه‌ای که دو سال پیش توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده اتباع افغانستانی مقیم ایران مانند ایرانی‌ها می توانند از هموطنان خود در داخل کشور چه زنده و چه دچار مرگ مغزی، عضو گرفته و پیوند صورت گیرد اما در مورد توریسم چنین چیزی امکان ندارد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت با اشاره به موضوع فوت دختر افغانستانی در بیمارستان شیراز به علت عدم پیوند کبد اظهار داشت: در آن موضوع ما هم اعلام کردیم و دانشگاه شیراز هم اعلام کرد که وی به مرحله پیوند نرسید، یعنی در شرایط بحرانی جسمی بود که باید برای پیوند به یک وضعیت مناسب می‌رسید که متأسفانه آن بیمار بدلیل نارسایی شدید کبد فوت کرد.

کاظمینی در ادامه با اشاره به همکاری ایران در سیستم پیوند اعضا به افغانستان گفت: با کمک ایران در هرات بخش پیوند اعضا راه‌اندازی شده و ما پزشکانی را آموزش داده‌ایم و چندین مورد پیوند عضو بطور موفقیت‌آمیز صورت گرفته است.

وی تأکید کرد: در موضوع پیوند موارد خاص بسیاری حتی داشته‌ایم که از افغانستان آمده بودند و از شخص وزیر مجوز فردی گرفته  و پیوند بلافاصله بر روی آنها انجام گرفت.

رئیس مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت تأکید کرد: در مورد پیوند عضو، داشتن مدرک اقامتی یک ضرورت بوده چرا که اگر ما این کار را در مورد یک تبعه فاقد مدرک انجام دهیم خطرات استفاده غیراخلاقی مانند فروش عضو بالا می‌رود و لذا نسبت به این موضوع حساسیت ویژه داریم.

کاظمینی گفت: در مجموع پیوند اعضا برای اتباع افغانستانی ساکن در ایران ممنوع نمی‌باشد و با دارا بودن مدرک اقامتی معتبر این پیوند میان اتباع افغانستانی صورت می‌گیرد.

محمود نبوی معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز در این برنامه با اشاره به آخرین وضعیت بیمه سلامت مهاجرین افغانستانی اظهار داشت: آنچه مشخص بوده این است که هزینه‌های درمانی حتی برای ایرانیان هم بالا بوده و آنطور نیست که ما فقط از اتباع افغانستانی هزینه بالای درمانی اخذ کنیم.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر 950 هزار اتباع افغانستانی مجاز و حدود دو میلیون تبعه غیرمجاز داریم و خدمات بهداشتی نظیر واکسیناکسیون برای تمامی مهاجرین قانونی و غیرقانونی رایگان است و این خدمات در تمامی مراکز بهداشت داده می‌شود.

نبوی با بیان اینکه بحث درمان بسیار گران و پرهزینه است، خاطرنشان کرد: بنده از 20 سال پیش مدام گفته‌ام که مهاجرین باید بیمه شوند چرا که برای همه انسان‌ها موارد بیماری و یا اورژانسی پیش می‌آید.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه بعد از بحران اقتصادی 2008 و تصویب تحریم‌ها علیه ایران، در حوزه درمانی دچار مشکل شدیم، ادامه داد: قبل از شروع تحریم‌ها دو بار تلاش برای بیمه مهاجرین صورت گرفت که سرانجامی نیافت اما در مورد بیمه سلامت، قراردادی با کمیساریا بستیم که بر مبنای آن 150 هزار مهاجر قانونی در سال 2016 بیمه شوند و ظرف چند سال آینده تا 500 هزار نفر از مهاجرین قانونی را بیمه می‌کنیم.

وی یادآور شد: روند بیمه سلامت بدلیل مشکلات مالی طولانی شده که امیدواریم با حل شدن آن بتوانیم این روند را سرعت بخشیم.

نبوی در ادامه به مزایای بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: مهاجرین افغانستانی در قالب بیمه سلامت از همه مزایایی که ایرانی‌ها استفاده می‌کنند، بهره‌مند می‌شوند اما در مورد بیمه‌های تکمیلی بدلیل اینکه قالب شرکتی داشته و از سوی سازمان‌ها و یا ادارات مرتبط با بیمه شونده انجام می‌گیرد، هنوز در مورد آن تدبیری اندیشیده نشده است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: کمک‌های کمیساریا محدود است و حدود 95 درصد هزینه بیمه را خودمان پرداخت می‌کنیم و بعد از طرح بیمه شدن 500 هزار نفر، براساس پیش بینی بودجه برای بیمه دیگر اتباع قانونی برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

وی در ارتباط با بیمه تأمین اجتماعی برای اتباع افغانستانی عنوان کرد: بیمه تأمین اجتماعی برای مهاجرین فعلا موضوع خامی است و ما در مورد بیمه سلامت که یک طرح واقعی هست بیشتر صحبت می‌کنیم.

نبوی گفت: در مورد اردوگاه‌های مهاجرین و اتباع، پوشش بهداشتی حاشیه‌ها از اولویت وزیر بهداشت بوده و خدمات بهداشتی داده می‌شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت یادآور شد: جامعه پزشکی ایران از تسهیل روند تردد مردم افغانستان به ایران برای درمان و استفاده از خدمات درمانی استقبال می‌کند.

وی ادامه داد: بیماری‌های خاص و هم صدمات ورزشی و ارتوپدی نیز مشمول بیمه سلامت است.
 
کلمات کلیدی : وزارت بهداشت، پیوند اعضا، اتباع افغانستانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.