نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496308
تیلرسون احتمالاً ترامپ را برای باقی نگهداشتن آمریکا در توافق هسته‌ای فریب داده است
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۷
واشنگتن اگزمینر در مطلبی نوشت به نظر می‌رسد حامیان توافق هسته‌ای ایران در دولت آمریکا، ترامپ را برای متعهد باقی ماندن به برجام فریب داده باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، وب‌سایت واشنگتن اگزمینر در مطلبی نوشت: به نظر می‌رسد در هفته‌ای که جمهوری‌خواهان درگیر وضع قانون بیمه خدمات درمانی برای آمریکا بودند، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، حقه‌ای را به کار برده است تا دونالد ترامپ – رئیس جمهور آمریکا – توافق هسته‌ای ایران که ستون اصلی سیاست خارجی دولت باراک اوباما – رئیس جمهور پیشین آمریکا –محسوب می‌شود را به مدت نامحدود استوار نگه دارد.

آسوشیتد پرس پنج‌شنبه گزارش داد به عنوان بخشی از اقدام ترامپ برای تصدیق تعهد ایران به توافق هسته‌ای، دولت آمریکا قصد دارد این توافق را مورد بررسی‌های بیشتری قرار دهد. در ظاهر، به نظر می‌رسد این امر به منظور افزایش نظارت و مقدمه‌چینی برای لغو قرارداد هسته‌ای ایران صورت گرفته باشد؛ همانگونه که ترامپ پیشتر نیز گفته بود قصد دارد در ارتباط با ایران سختگیرانه عمل کند. اما در عمل، به نظر می‌رسد این شگردی از جانب تیلرسون و اطرافیان اوباما در وزارت خارجه آمریکا بوده است تا دستان ترامپ در این مسئله بسته شود. به این ترتیب، وقفه‌های بسیاری به دلیل انجام امور اداری مربوط به توافق هسته‌ای ایران صورت خواهد گرفت و آمریکا نیز نخواهد توانست از این توافق خارج شود.

در ادامه این مطلب آمده است: در چند روز اخیر، حامیان توافق هسته‌ای ایران، به ریاست تیلرسون، ترامپ را متقاعد کردند به توافق هسته‌ای ایران پایبند بماند و تعهد ایران به این توافق را برای دومین بار در عمر دولتش، تصدیق کند. این در حالی است که ترامپ به وال استریت ژورنال گفته بود: «اگر مسئولیت آن با من بود، 180 روز پیش عدم پایبندی آن‌ها را اعلام می‌کردم».

در ادامه این مطلب ادعا شده است ترامپ در ازای بازرسی از پایگاه‌های نظامی ایران متقاعد شده است پایبندی تهران به برجام را تصدیق کند. همان‌گونه که آسوشیتد پرس گزارش داده است، در صورتی که ایران از این اقدام اجتناب کند، ترامپ می‌تواند بهانه مناسبی داشته باشد تا تهران را متهم به نقض برجام کند و تقصیر لغو این توافق را بر گردن ایران بیاندازد. این در حالی است که در صورتی که ایران این مسئله را بپذیرد، حامیان توافق هسته‌ای در دولت ترامپ خواهند گفت این اقدام، به طور موثر به تامین امنیت ملی آمریکا کمک خواهد کرد.

با این‌حال، به اعتقاد نگارنده این مطلب، 2 مشکل اساسی برای آمریکا وجود دارد که یکی لجستیکی و دیگری اساسی است.

مشکل لجستیکی این است که درخواست برای بازرسی از پایگاه‌های نظامی ایران امری بسیار دشوار، پیچیده و زمان‌بر است و به موسسات بین‌المللی و دولت‌های خارجی فرصت‌های بسیاری می‌دهد تا این بازرسی‌ها را به طور نامحدود به تعویق بیاندازند.

نگارنده این مطلب ادعا کرده است مشکل اساسی پیش روی آمریکا این است که برجام، توافقی ناکارآمد است. وی همچنین ادعا کرد در صورتی که ایران به طور کامل به تعهدهای خود عمل کند، تهران برای واشنگتن تهدید خطرناک‌تری محسوب خواهد شد.

در نهایت، نگارنده این مطلب ادعا کرد یکی از مسائل مهمی که توجه‌ها را به سوی ترامپ جلب کرده بود، این بود که وی نسبت به سیاست بیگانه است و دست‌کم مسائلی که باید متوقف شوند را متوقف خواهد کرد. با این‌حال، ترامپ به طور پیوسته گرفتار بازی افراد مختلف شده است. وی تعهد کرده بود میراث 8 ساله اوباما را به طور کامل از آمریکا ریشه‌کن کند. اکنون بیش از 6 ماه از ریاست جمهوری وی گذشته است و میراث اوباما تا حد بسیاری در جای خود ثابت و استوار باقی مانده است.
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۰۷:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۱ ۰۳:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۱۲:۲۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۰۹:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ۱۷:۲۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۴ ۱۲:۵۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۴ ۰۷:۵۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ ۱۹:۵۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۲۱:۲۸
 
 
کلمات کلیدی : تیلرسون+برجام+ترامپ
 
یعقوب آروند-رشت
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۳:۴۴:۳۸
کوچکترین آثار جنگ آمریکا با ایران،طولانی شدن آن است که باعث اضمحلال سیستم کاپیتالیزم غرب خواهد شد و این یعنی از هم پاشی نظام امپریا لیستی آمریکا و رهایی کشورهای زیاد از زیز یوق این شیطان جهنمی
آنوقت تازه فرایند های مثبت بی شماری نصیب مردم کره خاکی خواهد شد و برای همیشه آمریکا از گرودنه قدرت آنهم قدرت اولی جهان خارج شده جایش رابرای همیشه کشورهایی که زیرکی و فعالیت اقتصادی و بازار یابی و سیاست ورزی خردمندانه تر و انسانی تر(صلح آمیز تر) دارند خواهند شد مثل چین و ژاپن و هند و شاید کشورهای نوظهوری در عرصه اقتصاد و توانمندی پدیدار شوند که باعث تغییر اساسی روند سیاسی جهان شده و رویکرد ستیزگی از جهان رخت بر ببندد و یا به اقل برسد

لازم است این موضوع را رسانه های ما خوب به غربی ها تفهیم کنند تا از تنها ضرر بروز این جنگ احتمالی یعنی کشته شدن تعدادی از هم وطنان ما جلو گیری شود وگرنه ضرر ما فقط در حد از دست دان تعدادی از هموطنان ما هست که شهادت را افتخار خود می دانند(وضررهای اقتصادی این درگیری خیلی مهم نیست )ولی به هر حال فقدان آنها را ما برای خود ضایعه می دانیم اما در این بین برای همیشه یا طولانی مدت سایه شوم آمریکا از سر جهانیان کوتاه خواهد شد (4492386) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۱:۵۶:۲۶
بهترین اتفاق برای ایرانیان چه چپ و چه راست خروج امریکا از توفق است که البته انزوای ایلات متحده را در پی خواهد داشت (4492797) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۲:۱۳:۲۸
مرگ بر آمریکا
ساده، دقیق و موثر (4492827) (alef-11)
 
ممدخان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۲:۲۰:۱۶
همین توافق هسته ای آخر خط است بازرسی و... را باید خواب ببینند (4492931) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.