نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464790
کج‌سلیقگی مدیران فدراسیون و پرسپولیس در برگزاری جشن قهرمانی/تنها یک «هانی» اضافه بود!
بخش ورزشی الف، 2اردیبهشت96
روزهای ناکامی پرسپولیس در رسیدن به قهرمانی به پایان رسید و در پایان هفته بیست و هشتم شانزدهمین دوره لیگ برتر، سیدجلال حسینی جام قهرمانی را بالای سر برد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۶
به گزارش صبح نو، البته پرسپولیس با برتری مقابل ماشین‌سازی در تبریز، یک هفته زودتر قهرمانی‌اش را قطعی کرده بود اما طبق اعلام مسوولان فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه، جام قهرمانی یک هفته بعد و در عصر چهارشنبه 30 فروردین‌ماه سال 1396 به این تیم اهدا شد.

دلیل تأخیر یک هفته‌ای در اهدای جام قهرمانی، برنامه‌ریزی بهتر از سوی مسوولان برای برگزاری مراسم جشن قهرمانی پرسپولیس بود اما این برنامه از یک‌سو تحت‌تأثیر بی‌نظمی بسیار و از سوی دیگر دلخوری خانواده هادی نوروزی کاپیتان فقید سرخپوشان و بسیاری از بزرگان و هواداران این باشگاه قرار گرفت.
تمام این مسائل به‌دلیل کج‌سلیقگی مدیران فدراسیون و پرسپولیس در برگزاری جشن قهرمانی در صدور مجوز برای حضور «هانی نوروزی» پسر 8ساله کاپیتان فقید در مراسم اهدای جام بود؛ تصمیمی که تمامی قول‌ها و وعده‌های دو سال اخیر سرخپوشان را زیر سؤال برد.

انگیزه قهرمانی با شوکی تلخ!

پرسپولیس لیگ پانزدهم را با کسب نتایج ضعیف آغاز کرد و در پایان هفته سوم آن رقابت‌ها، بعد از 47 سال حضور تاریخی در مسابقات مختلف فوتبال کشور، طعم قعرنشینی را تجربه کرد. این تیم که خوب بازی می‌کرد اما نتیجه نمی‌گرفت، در هفته هفتم دومین پیروزی‌اش را در تبریز و مقابل تراکتورسازی به‌دست آورد تا اندکی از بحران خارج شود. در این وضعیت اما در بامداد روز نهم مهرماه سال 1394، شوکی بزرگ به فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس وارد شد. خبر بسیار کوتاه و غیر قابل تصور بود: «هادی نوروزی کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس درگذشت.»

در روزهایی که پرسپولیسی‌ها از نظر نتیجه‌گیری در بحران بزرگی قرار داشتند، به نظر می‌رسید ضربه روحی-روانی درگذشت هادی نوروزی، وضعیت آنها را بدتر از قبل کند اما سرخپوشان بعد از آن اتفاق هم قسم شدند تا با فتح لیگ پانزدهم، جام قهرمانی را به روح کاپیتان فقید خود تقدیم کنند.

از آن هفته به بعد، اوج همکاری تیمی در پرسپولیس به چشم می‌خورد و بازیکنان با تمام توان در مسابقات به میدان رفتند تا جایی که درپایان هفته بیست و ششم و برتری 4 بر 2 در دربی، به صدرجدول لیگ برتر رسیدند. البته آنها در روز نهم اردیبهشت‌ماه و در هفته بیست و هشتم، مقابل نفت تهران با 2 گل شکست خوردند تا از صدر به رده سوم رفته و شانس قهرمانی‌شان تنزل پیدا کند. برتری 4 بر 2 مقابل گسترش فولاد در تبریز سرخپوشان را امیدوار کرد تا با برتری مقابل راه‌آهن در هفته پایانی، جام قهرمانی را بالای سر ببرند اما برتری آنها در بازی پایانی لیگ با برد استقلال خوزستان مقابل ذوب‌آهن، همراه شد تا این تیم به‌خاطر تفاضل گل کمتر، جام قهرمانی را از دست بدهد.

دقایقی بعد از آن برد تلخ و شوک از دست دادن قهرمانی، بازیکنان پرسپولیس که شرمنده هواداران و کاپیتان فقید خود شده بودند، با تشکیل حلقه اتحاد، هانی نوروزی فرزند مرحوم هادی نوروزی را روی دوش خود گذاشتند و به ابراز احساسات هواداران پاسخ دادند.

قولی که خیلی‌زود فراموش شد

از همان روزهای ابتدایی درگذشت هادی نوروزی و هم‌قسم شدن سرخپوشان برای قهرمانی، مدیران، مربیان و بازیکنان پرسپولیس بارها تاکید کردند که در صورت قهرمانی این تیم در لیگ برتر، در مراسم جشن قهرمان، جام را به هانی نوروزی می‌دهد تا او بالای سر ببرد.
این وعده و وعیدها در لیگ شانزدهم هم ادامه یافت تا جایی که قهرمانی پرسپولیس بعد از پایان هفته بیست و هفتم این مسابقات مسجل شد و هواداران منتظر بالای سر بردن جام قهرمانی توسط هانی نوروزی بودند.

به همین دلیل هانی نوروزی، در اردوی سرخپوشان پیش از دیدار هفته بیست و هشتم حضور یافت و در جریان بازی با پدیده هم به ورزشگاه آزادی رفت اما ناگهان شوک بزرگی دیگر به این کودک بی‌گناه وارد شد.
قضیه از این قرار بود که جلوی هانی نوروزی برای ورود به زمین برای شرکت در جشن قهرمانی گرفته شد و اعتراض خانواده کاپیتان فقید سرخپوشان به این تصمیم هم فایده‌ای نداشت تا هانی با گریه و حسرت گرفتن جام -که وعده‌های همه سرخپوشان بود- ورزشگاه را ترک کند.
این اتفاق با واکنش بزرگان پرسپولیس از جمله علی کریمی، علی انصاریان و... همراه شد اما مسوولان فدراسیون و باشگاه پرسپولیس به جای همدردی با هانی، خانواده‌اش و بسیاری از هواداران، جمله «اصلاً قرار نبود، هانی به داخل زمین بیاید» را بیان کردند که همه را بیش از پیش بهت‌زده کرد.

توجیه فراموش‌نشدنی مسوولان

قوانین فوتبال قابل احترام است؛ همانگونه که پیام صادقیان کاپیتان تیم فوتبال نوجوانان ایران که به‌دلیل محرومیت، دیدار فینال این تیم برابر کره‌جنوبی در رقابت‌های نوجوانان قهرمانی آسیا 2008- ازبکستان را از دست داد، با تصمیم مقامات AFC اجازه حضور در جشن قهرمانی را به‌دست نیاورد.
طبق این قانون، در جشن‌ها و مراسم اهدای جام قهرمانی، فقط اعضای کادرفنی و بازیکنان اصلی و ذخیره (درصورت عدم محرومیت) می‌توانند حضور یابند که براساس این تصمیم بین‌المللی حضور هادی نوروزی در جشن قهرمانی، قابل قبول بوده است.

قضیه اما در جشن قهرمانی پرسپولیس بسیارعجیب کاملاً غیرمنطقی بود، خصوصاً بعد از اظهار نظر آقای حیدر بهاروند رییس سازمان لیگ: «خانواده نوروزی در لیست باشگاه پرسپولیس حضور نداشت. اصلاً قرار نبود آنها داخل زمین بیایند. البته اصلاً کار درستی هم نبود.»
نام بردن از «لیست باشگاه پرسپولیس» تلخی‌های این اتفاق را بیشتر کرد و چند ابهام و پرسش مهم را مطرح کرد که باشگاه پرسپولیس و آقای طاهری مسوول نخست تصمیم گیری در این باشگاه چرا و به چه علت نام هانی نوروزی را در فهرست نفرات حاضر در جشن قرار ندادند.
پرسش نخست اینکه اگر قرار نبود هانی به پاس زحمات پدرش در فهرست قرار نگیرد، چرا از مدت‌ها پیش این موضوع را تکذیب نکرده بودند تا این کودک با هزار امید و آرزو به ورزشگاه و اردوی تیم نیاید؟
پرسش دوم این است که مگر نام کودکان یا بهتر بگوییم نوزادانی که توسط پدرشان روی سکوی قهرمانی رفته بودند، نامشان در لیست بود و اگر برایشان اتفاقی رخ می‌داد، خصوصاً نوزادان، چه کسی جوابگوی این فاجعه بزرگ بود؟

چه کسی مدال کامیابی‌نیا را سرقت کرد و چه کسی سر پسر بیرانوند را شکست؟ این‌ها سوالاتی است که باید از آقای بهاروند و مدیران دیگر فدراسیون پرسید؛ افرادی که سال‌هاست در استان‌ها و شهرهای تحت مدیریت‌شان، تیم‌ها روزبه‌روز افول می‌کنند اما به جای پاسخگویی مدیریت ضعیف‌شان، هر روز سمت‌های بالاتری را در فوتبال به‌دست می‌آورند.

قطعاً این کج‌سلیقگی بزرگ مدیران فدراسیون و باشگاه پرسپولیس که ماحصل مدیریت ضعیف‌شان هست، سال‌های سال فراموش نخواهد شد؛ هرچند طارمی و مسلمان مدال‌شان را بعد از بازی به خانه هادی نوروزی برده و به هانی اهدا و مدیران فوتبال در مشهد، این کودک و خانواده‌اش را برای حضور در بازی سیاه‌جامگان با پدیده، به شهر مشهد دعوت کردند.

جنگ برای سهمیه‌ای نامشخص

با تثبیت قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر، دو تیم استقلال و تراکتورسازی برای کسب عنوان نایب قهرمانی به مصاف هم رفتند؛ مقامی که هم از نظر اعتباری و هم از نظر کسب سهمیه مستقیم حضور در لیگ قهرمانان آسیا، اهمیت ویژه‌ای برای هر دو تیم داشت. نخستین تلاش این دو تیم برای فتح جایگاه دوم لیگ، روز پنج‌شنبه برگزار شد؛ رقابتی رودررو که با گل دقایق پایانی ابراهیمی، به سود تیم تراکتورسازی به پایان رسید و این تیم با 53 امتیاز، بالاتر از استقلال 51 امتیازی قرار گرفت.
این دو تیم تا پایان لیگ، دو بازی حساس و سرنوشت‌ساز دیگر هم پیش‌رو دارند. استقلال شنبه هفته آینده در مشهد میهمان پدیده است و تراکتورسازی در اصفهان به مصاف سپاهان می‌رود. در هفته پایانی هم استقلال در تهران پذیرای سپاهان اصفهان است و تراکتورسازی در خانه مقابل نفت تهران صف‌آرایی خواهد کرد.
البته با توجه به این بازی‌ها نمی‌توان گفت کدام یک از این دو تیم به مقام نایب قهرمانی می‌رسند زیرا هر دو تیم شرایط سختی دارند، هرچند روی کاغذ بازی‌های استقلال، راحت‌تر از دیدارهای تراکتورسازی است.
در این بین اما تراکتورسازی با توجه به حضور در فینال جام حذفی، شانس دیگری برای حضور مستقیم در لیگ قهرمانان آسیا دارد اما استقلال اگر می‌خواهد برای رسیدن به آسیا راهی بازی پلی‌آف نشود، نیاز به قرار گرفتن در رتبه دوم لیگ دارد.

در شرایطی که این دو تیم، رقابت سختی را با همدیگر تا پایان لیگ پیش‌رو دارند اما هنوز مشخص نیست سهمیه ایران در سال آینده لیگ قهرمانان آسیا چگونه خواهد بود.
امسال هم ابتدا سهمیه ایران 2+2 بوده یعنی صعود مستقیم قهرمان لیگ و جام حذفی به آسیا و حضور تیم‌های دوم و سوم جدول در بازی پلی‌آف اما با توجه به تعلیق فوتبال کویت و حذف نماینده این کشور، سهمیه ایران به 3+1 افزایش یافت و تیم دوم لیگ هم مستقیماً به آسیا رفت.
شاید سال آینده هم سهمیه ایران 3+1 باشد که در این‌صورت کسب عنوان دوم لیگ، بسیار مهم است ولی احتمال کاهش این سهمیه به 2+2 و حتی 2+1 هم وجود دارد که در این‌صورت، شاید تیم سوم لیگ، فرصت حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا را هم از دست بدهد.
 
کلمات کلیدی : هادی نوروزی+باشگاه پرسپولیس
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۸:۴۵:۵۰
خسته شدیم بابا هی هانی هانی (4277123) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.