نظر منتشر شده
۲۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498117
گزارش آمریکا و ۳ کشور اروپایی به سازمان ملل علیه ماهواره‌بر ایرانی سیمرغ/ اقدام ایران ناقض قطعنامه صادر شده از سوی شورای امنیت است
بخش خبری الف، 11 مرداد 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۱
ايالات متحده آمريکا و سه کشور متحد اروپايي‌اش در نامه‌اي به شوراي امنيت سازمان ملل متحد، اقدام ايران در پرتاب ماهواره‌بر سيمرغ به فضا را «تهديدآميز و تحريک‌آميز»‌ و مغاير با قطعنامه شماره 2231 اين شورا دانسته‌اند.

در اين نامه که خبرگزاري آسوشيتدپرس روز چهارشنبه به آن دست‌پيدا کرده، آمريکا، انگليس، آلمان و فرانسه ادعا کرده‌اند که ماهواره‌بر سيمرغ در صورتي که به صورت موشک بالستيک ترکيب‌بندي شود از بُرد و «بار مفيد کافي براي حمل کلاهک هسته‌اي» برخوردار است.

چهار کشور در اين نامه مدعي شده‌اند اقدام ايران با قطعنامه شماره 2231 شوراي امنيت مغاير است. اين قطعنامه از ايران مي‌خواهد « هيچ فعاليتي مرتبط با موشکهاي بالستيکي طراحي شده براي قابليت حمل سلاح هاي هسته‌اي، شامل پرتاب با استفاده از چنين فناوريهاي موشکهاي بالستيک، صورت ندهد.»

مقام‌هاي جمهوري اسلامي ايران مي‌گويند موشک‌هاي بالستيک ايران براي قابليت حمله سلاح‌هاي هسته‌اي طراحي نشده‌اند و به اين دليل آزمايش‌هاي موشکي ايران ارتباطي با اين قطعنامه ندارند.

آمريکا و متحدان غربي اين کشور از «آنتونيو گوترش»، دبير کل سازمان ملل متحد خواسته‌اند «فعاليت‌هاي ايران در زمينه موشک‌هاي بالستيک و پرتاب ماهواره» را در قالب گزارشي «کامل و جامع» به اعضاي شوراي امنيت گزارش کند.

در بخشي از نامه که خبرگزاري رويترز گزارش داده آمده است: «فناوري‌هاي لازم براي طراحي، ساخت و پرتاب ماهواره‌بر، ارتباط نزديکي با فناوري‌هاي موشک‌هاي بالستيک و به ويژه موشک‌هاي بالستيک قاره‌پيما دارند. بنابراين، اين پرتاب، نشان‌دهنده گامي تهديدآميز و تحريک‌آميز از سوي ايران است.»

چهار کشور در ادامه ادعاهاي خود نوشته‌اند: «برنامه سابقه‌دار ايران براي ساخت موشک‌هاي بالستيک کماکان با قطعنامه شوراي امنيت مغاير است و در منطقه آثار بي‌ثبات‌کننده دارد.»

گفتنی است ایران روز پنجشنبه ۵ مرداد پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر «سیمرغ» را انجام داد و پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) با پرتاب آزمایشی این ماهواره بر بطور رسمی افتتاح شد.

ماهواره بر سیمرغ قادر است ماهواره های تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار دهد. پایگاه فضایی حضرت امام خمینی(ره) که نخستین پایگاه سکو ثابت جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود مجموعه عظیمی است که تمام مراحل آماده سازی، پرتاب، کنترل و هدایت ماهواره برها را برعهده دارد.

این پایگاه از نظر فناوری مطابق با استانداردهای روز دنیا طراحی و ساخته شده و قادر است در مرحله نهایی همه نیازمندی های کشور در مدار LEO را نیز پوشش دهد.
 
کلمات کلیدی : پایگاه ملی فضایی امام‌خمینی(ره)+ماهواره‌ بر سیمرغ+ موشک ماهواره بر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۲۳:۴۵:۳۳
بریم یه قرارداد دیگه با فرانسویها ببندیم! (4501246) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۰:۵۰:۱۲
آفرین به دیپلماسی روحانی/ظریف، واقعا چرچیل باید از شما دیپلماسی یاد بگیره. فردا برید یه قرارداد دیگه با پژو سیتروئن ببندید... (4501319) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۷:۳۸:۵۹
طبق براورد برجامی ها ، قرار بود فرانسه و سایر اروپایی ها ، امریکا را منزوی کنند!!! (4501447) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۳:۴۸:۳۸
در برجام حرفی از موشکهای بالستيک نيست. (4501781) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۴:۱۲:۰۲
این چه حرفیه ؟ مگه ما مذاکره کردیم که دیگه اونا در برابر هر اقدام ما سکوت کنن ؟!!! اونا هم دغدغه های خودشونو دارن ودر موردش تصمیم می گیرن ! (4501816) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۷:۲۶:۲۱
قطعنامه 2231 در زمان دولت لبخند به دشمن به تصویب رسید. اینو می دونستین؟ (4501444) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۰:۰۶:۵۸
باید به دنبال کدخدا باشیم !!!!!!!!!
مردم یادتان هست عزت نداشتید ؟ !!!!!!
تدبیریان برایتان عزت آوردند !!!!!!
یادتان هست ............. (4501263) (alef-11)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۱:۱۸:۴۲
این احمقها با خودشون چی فکر کردند مگر میشه خودشون بمب اتم داشته باشند و دیگران رو تهدید کنند اما دیگران حق دفاع نداشته باشن؟ (4501350) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۸:۴۸:۳۰
دوست عزیز ما حتی دنبال بمب اتم هم نیستیم
پرتاب این ماهواره مربوطه به حوزه علم است
آنها می خواهند حتی ما در امور علمی هم پیشرفت نکنیم به بهانه های مضحکی که می تراشند (4501505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۳:۱۷:۵۱
یعنی هیچ کدام از مسولین قبل از پرتاب ماهواره به این موضوع فکر نکرده بودن؟ (4501401) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۶:۳۵:۴۰
آقا من گفتم بریم با امریکا دوست بشیم وگرنه بیچارمون میکنن (4501430) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۱۰:۵۷:۱۳
ایران باید هر چه زودر برد موشکهارا بالاببرد وسلاح بازدارنده تولید ویا تهیه نماید (4502712) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۷:۰۱:۴۰
این کشورها در طول مدت 38 سال یک روز از اذیت کردن ایران غافل نشده اند.باید به قدرت دفای خودمان بیافزاییم. (4501437) (alef-11)
 
Ehsan
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۸:۴۱:۵۶
ما هم بر باید مثل عراق، لیبی، کره شمالی و ... به سمت قدرت نظامی برویم (4501488) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۰:۲۲:۲۴
چرا کشور های پیشرفته ای مانند کشورهای اسکاندیناوی یا آلمان و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا بدنبال پرتاب ماهواره نرفته اند حتی انگلستان این فقط فرانسه است از پایگاه اقیانوس آرام جزیره گویان ماهواره خود و دیگران را پرتاب میکند . (4501566) (alef-11)
 
رضا
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۸:۳۳:۴۷
لطفا کمی بیشتر مطالعه بفرمایید. سازمان فضایی اروپا چیه؟ پرتاب ماهواره نه فقط به ماهواره بر بلکه به زیرساخت های مختلف از جمله پایگاه پرتاب نیاز دارد. پایگاه باید در نقطه مناسب باشد کشور های اروپایی به دلیل محدودیت مساحت و موقعیت جغرافیایی فاقد توانایی برای این منظور هستند اما آلمان یکی از مراکز اصلی و شاید بتوان گفت قطب فضایی اروپا است که سازنده ماهواره های متعدد بوده است. این ماهواره ها توسط سازمان فضایی اروپا با واسطه یا بی واسطه پرتاب شده اند. عدم ساخت ماهواره بر توسط بعضی کشور های اروپایی دلایل متعدد دارد. آنها عضو سازمان فضایی اروپا هستند و فرانسه هم عضو همین سازمان است و ماهواره بر های خوب و پایگاه پرتاب دارد.
فرض بر این که کشور های اروپایی ماهواره بر نداشته باشند، چه ربطی به ما دارد. ما باید توانایی های علمی، فنی و نظامی خودمان را بالا ببریم. (4504051) (alef-13)
 
رضا
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۸:۴۰:۳۶
دوستان عزیز مشکل ما و آمریکا و اروپا ، جای دیگری است. اگر ایران کلیه فعالیت های علمی و فنی و نظامی را تعطیل کند و تنها سیب زمینی بکارد، خواهند گفت ایران بر علیه امنیت جانی مردم جهان فعالیت دارد چون سیب زمینی نشاسته دارد و نشاسته برای سلامتی مضر است. پس باید تحریم شود.
تا زمانی که مستقل هستیم و به استکبار نه بگوییم این قصه ادامه دارد.
البته در این قضیه حداقل باید به دو نکته توجه کنیم:
نفوذ نفوذی های دشمن در لباس دوستان خیرخواه در مصدر های تصمیم گیری
نقشه های پیچیده دشمن؛ تماشای فیلم پرزیدنت آکتور سینما را در این زمینه توصیه می کنم. (4504066) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۰:۳۱:۴۱
گزارش دادن باید دید نظر شورای امنیت چیست ؟؟؟ (4501573) (alef-3)
 
افوس
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۳:۵۱:۲۴
باسلام، واقعا این دول غربی خیلی مستکبرانه وارباب رعیتی برخورد میکنند ، با اینکه سیاست آقای دکتر ظریف فوق العاده خوشبینانه ست و تا جایی که تونستن مدارا کردن ولی این دول غربی نشون دادن که لیاقت این همه احترام رو ندارن، آقای دکتر ظریف باید تو این دولت محترمانه ولی جدی تر برخورد کنن، تا این اراذل سیاسی اندازه ی خودشون رو بدونند. والسلام (4501786) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۸:۰۱:۲۰
المانها وفرانسوي بيشترين قراردادها را باايران دارند ودر اين راستا بيشترين سود مالي را از قبل ان مي برندوهميشه دردشمني با ايران همراه امريكا هستندواز امريكا پيروي مي كننددرحاليكه ترامپ علنا برجام را نقص نموده اين دوكشورهيچ عكس العملي نشان ندادند ولي براي پرتاپ يك موشك تحقيقاتي،علمي همراه امريكا به شوراي امنيت نامه مي نويسند مابايدبا افزايش توان علمي ،اقتصادي ونظامي جلوي زورگويي هاي انها را سد كنيم (4502011) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۹:۰۷:۴۱
چه خوب میشه ،چندتا موشک بزنیم ،وسط نیویورک ،و کاخ سفید در واشنگتن دی سی ،تا عبرتی باشد که دیگر غلط زیادی نکنند ،وتا انگلیس ،وفرانسه ،وآلمان هم ماست شونه کیسه کنند ،،،هان،،، (4502056) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۷:۰۹:۲۵
ما باید قید حمایت این غربیهای متکبر وکثیف را بزنیم و اصلا با آنها کار نکنیم وروی آنها حساب نکنیم هرچه بیشتر به این ها نزدیک شدیم بیشتر خنجر خوردیم ما باید مثل صنعت هسته‌ای وموشکی وامنیتی و نانو و...کاملا مستقل عمل کنیم (4502492) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.