نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 382719
بدحالی اقتصاد در روزگار پسابرجام
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۰
کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

یک کارشناس اقتصادی اصلاح‌طلب برخلاف تبلیغات برجامی دولت گفت: اقتصاد بدترین روزهای خود را می‌گذراند.

حسین راغفر به روزنامه آرمان گفته است: اگرچه همیشه از نرخ تورم به عنوان مهم‌ترین معضل اقتصادی کشور یاد شده اما مسئولان هیچ اقدام عملی تأثیرگذاری در این زمینه انجام نداده‌اند. این انفعال در شرایط فعلی هم می‌تواند برای کشور بسیار پرهزینه باشد.
وی می‌افزاید: دولت باید برای قشر فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار هم فکری بکند و برای این نیروی عظیمی که هر روز به بازار کار اضافه می‌شوند هم فرصت‌های تازه شغلی بسازد. به این منظور دولت باید حتماً بانک‌ها را چه خصوصی و چه دولتی موظف کند بخشی از منابعشان را به صورت تسهیلات به دانش‌آموختگان دانشگاهی برای ایجاد شغل و کارآفرینی بپردازند و از طرح پیشنهادی جوانان برای اشتغال استقبال کنند. راغفرگفت: به عبارت دیگر دولت باید به کارآفرینان کمک‌های ویژه اعطا کند. روال در تمام دنیا هم همین است و راه حل دیگری هم وجود ندارد.

فراموش نکنیم در سال‌های اخیر نرخ بیکاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و با توجه به افزایش کم سابقه تورم در ایران، اقتصاد کشور یکی از بدترین روزهای خود را می‌گذراند و نرخ بیکاری جوانان که هم اکنون ۲۶ درصد است، دو برابر نرخ بیکاری کل است. یعنی از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران‌زا قرار گرفته‌ایم. در این میان لازم به ذکر است که متأسفانه پول و به دست آوردن سرمایه در گروی سفته‌بازی و خرید سکه و ارز است، حال آنکه تولید با مشکلاتی همچون هزینه‌های بالا، مالیات، عوارض و حق بیمه مواجه است. از این رو کسی حاضر به فعالیت در بخش تولیدی نمی‌شود. نکته دیگر اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد جمعیت کشور در سن کار قرار دارند اما متأسفانه ما این ظرفیت عظیم را به آسانی از دست می‌دهیم. از این رو بخش قابل توجهی از نیروی انسانی، مصرف کننده هستند نه تولید کننده.
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ، پسابرجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۸ ۰۹:۰۱:۵۵
اقتصاد ما سالهاست در کما به سر میبرد سوال این است که اگر تحریم نمیشدیم اقتصاد حالش خوب بود قطعا نبود تحریم تنها کاری که کرد سرعت وخامت را بیشتر کرد و برجام فقط سرعت وخامت را کاهش داد متاسفانه ما نمیتوانیم از الگوهای جهانی استفاده کنیم الگوی کشورهایی که در بیست سال گذشته تحول عظیمی در حوزه اقتصاد تجربه کرده اند مثل کره جنوبی تایوان و چین پس بهتر است به درد خود بسوزیم. و برای مخالفان برجام یک جمله دارم هرگز برای تحریم شدن دیر نیست (3890173) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۸ ۰۹:۲۱:۵۶
بورس که نابودشد ورفت (3890190) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.