توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464340
کشف دارویی جدید برای توقف پیشرفت بیماری‌های مغزی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۶
دانشمندان موفق به کشف دارویی شده‌اند که امیدوارند بتواند به توقف پیشرفت انواع بیماری‌هایی کمک کند که عصب را از بین می‌برند.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، در سال ۲۰۱۳ شورای پزشکی انگلیس برای اولین بار توانست از مرگ سلول‌های مغزی در یک حیوان جلوگیری کند.

اکنون دو داروی دیگر کشف شده است که به همان اندازه از سلول‌های مغزی در انسان حفاظت می‌کند.

پروفسور جووانا مالوچی، پژوهشگر در دانشگاه لستر انگلیس، کشف اخیر را "بسیار هیجان انگیز" توصیف کرد و گفت که به زودی قرار است آزمایش‌های بالینی روی بیماران مبتلا به دمانس (زوال عقلی) آغاز شود.

این روش بر معکوس کردن و یا متوقف کردن مکانیزم دفاعی سلول‌های عصبی مغز متمرکز است.

هنگامی که یک ویروس به سلول‌های مغزی حمله می‌کند موجب افزایش تولید پروتئین‌های ویروسی می‌شود. این روند منجر به تشکیل یک جدار پروتئینی می‌شود که حاصل واکنش سلولهای مغزی در برابر عوامل تحریک‌کننده است.

اما این واکنش ایمنی سلول‌ها، موجب کاهش تولید انواع پروتئین‌های دیگر در مغز می‌شود.

بسیاری از بیماری‌های مغزی منجر به تولید پروتئین‌های مخرب می‌شوند. تجمع این پروتئین‌ها واکنش ایمنی مشابهی را به دنبال دارد، اما با عواقبی بسیار نامطلوب.

این واکنش ایمنی به حدی فعالیت ‌سلول‌های عصبی مغز را مختل می‌کند که تولید هرگونه پروتئین یک باره متوقف می‌شود.

تکرار این روند در نورون‌های مغز ممکن است به تدریج به توانایی حرکتی بیمار و یا به حافظه او آسیب برساند و یا حتی منجر به مرگ او شود.

گفته می‌شود این روند در بسیاری از بیماری‌هایی که موجب مرگ سلول‌های مغزی و از بین رفتن عصب می‌شوند جریان دارد.

بنابراین دانشمندان معتقدند که با متوقف کردن این روند می‌توانند موفق به درمان یک رشته از انواع این بیماری‌ها شوند.

پژهشگران معتقدند با آنکه یکی از داروهای جدید موجب تولید سم در لوزالمعده (پانکراس) می‌شود باز هم به تحول بی‌سابقه‌ای در درمان بیماری‌های مغزی دست یافته‌اند.
 
کلمات کلیدی : بیماری مغزی+دارو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.