توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 286933
سفر قریب الوقوع وزیر نفت هند به تهران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۲
یک مقام وزارت نفت هند به "تلگراف ایندیا" گفته است: دارمندرا پرادان وزیر نفت هند طی هفته‌های آینده به تهران سفر خواهد کرد تا در خصوص فرصت های مربوط به همکاری در زمینه های نفت و گاز با مقام های ایرانی، گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاري دانشجو، به نظر می رسد بحث و مذاکره در خصوص توسعه میدان فرزاد ب، احیای پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به هند و پاکستان و نوسازی و مدرنیزه کردن زیر ساخت های گازی در ایران، از مهمترین موضوعاتی خواهد بود که وزیر نفت هند در این سفر به آنها خواهد پرداخت.

این مقام ارشد وزارت نفت هند تاکید کرد: هند تمایل زیادی برای تقویت روابط با ایران دارد، چرا که ما در شرایطی که تحریم های آمریکا و اتحادیه اروا علیه ایران اعمال شده بود، در کنار ایران ایستادیم. وزیر نفت هند به زودی در راس هیاتی به تهران سفر خواهد کرد تا در خصوص همکاری های انرژی بین دو کشور رایزنی کند.

هیات هندی به ریاست راجیو مهیریشی اخیرا از تهران به دهلی نو بازگشته است. مقام ها اعلام کرده اند که این هیات هندی در خصوص بازپرداخت بدهی ۶ میلیارد دلاری پالایشگاه های هند به ایران، بحث و مذاکراتی را با مقام های ایرانی داشته اند.هند به خاطر تحریم های غرب، نتوانسته اند بدهی نفتی خود به ایران را بپردازد.

ایران در سال مالی گذشته بیش از ۱۱ میلیون تن نفت خام به هند عرضه کرده است که سهمی معادل ۵ درصد در کل واردات نفت این کشور داشته است. این رقم پیش از اعمال تحریم های غرب، به بیش از ۱۸ میلیون تن می رسید.

دهلی نو همچنین مایل به از سرگیری مذاکرات در خصوص پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به شبه قاره هند است. توسعه بندر چابهار نیز پروژه دیگری است که پس از لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، از سوی هند دنبال خواهد شد.

ایران و هند در سال ۲۰۰۳ میلادی برای توسعه بندر چابهار در خلیج عمان به توافق رسیدند ولی این قرارداد به خاطر تحریم های اعمال شده علیه ایران، روندی کند داشته است.

بندر چابهار در جنوب شرق ایران برای تلاش های هند در دسترسی به آسیای میانه و دور زدن پاکستان، اهمیت زیادی دارد و مسیر دسترسی هند به افغانستان را نیز هموار خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : نفت+ایران+هند