توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479065
«دستگاه اتمی» که اسرائیل قصد داشت در مصر منفجر کند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
روزنامه نیویورک تایمز بر اساس مصاحبه‌های محرمانه نوشت: اسرائیل در سال 1967 دستگاه اتمی ساخته بود تا در صورت احتمال شکست در جنگ با کشورهای عربی، در صحرای سینا واقع در مصر منفجر کند.

به گزارش فارس، روزنامه «نیویورک تایمز» در مطلبی به افشای تلاش رژیم صهیونیستی در زمان جنگ 6 روزه سال 1967 با کشورهای عربی، جهت ساخت و انفجار آنچه که «یک دستگاه اتمی» نامید، بر فراز کوهستانی در صحرای سینا واقع در مصر پرداخت.

این روزنامه با انتشار بخشی از مصاحبه با ژنرال بازنشسته اسرائیلی «اسحاق یاکوف» یکی از سازمان دهندگان این اقدام (که مشروح آن روز دوشنبه منتشر خواهد شد) نوشت: «این برنامه مخفیانه احتمالی، عملیات روز قیامت نام گرفته بود، در صورت نگرانی اسرائیل از شکست خوردن در جنگ 1967، اجرا می‌شد.»

مقامات رژیم صهیونیستی معتقد بودند انفجار آن دستگاه می‌توانست مصر و کشورهای عربی مجاور – سوریه، عراق و اردن – را ترسانده و وادار به عقب نشینی کند. البته رژیم صهیونیستی این درگیری‌ها را به سرعت و طی 6 روز پیروز شد و فرصت به انتقال دستگاه اتمی مذکور به صحرای سینا نرسید.

«آونر کوهن» دانشمند هسته‌ای اسرائیلی که مصاحبه‌ها را با یاکوف انجام داده بود، می‌گوید: «این آخرین راز جنگ 1967 است.»

یاکوف که ناظر توسعه تسلیحاتی ارتش رژیم صهیونیستی بود و سال 2013 نیز در سن 87 سالگی مُرد، گفته بود: «این برنامه کاملا طبیعی بود...باید دشمن را می‌ترساندیم.»

این افشاگری در حالی انجام می‌شود که رژیم صهیونیستی تا کنون در اختیار داشتن زرادخانه هسته‌ای را به رسمیت نشناخته بود. یاکوف در سال 2001 به دلیل به خطر انداختن امنیت اسرائیل با افشای جزئیات برنامه هسته‌ای به یک خبرنگار (دستگاه اتمی مذکور) بازداشت شده بود.

نیویورک تایمز همچنین افزود: «اگر سران اسرائیل این دستگاه اتمی را منفجر می‌کردند، اولین انفجار هسته‌ای توسط یک ارتش بعد از حمله اتمی آمریکا به هیروشیما و ناکازاکی در 22 سال پیش از آن می‌بود...البته یاکوف معتقد بود اگر اسرائیل این انفجار هسته‌ای را در سرزمین مصر انجام می‌داد، خود او و تیم کماندویی (که دستگاه را به محل انفجار می‌بردند) را به کام مرگ می‌کشاند.»

کوهن می‌گوید ایده پشت این نقشه بر پایه دادن یک گزینه نهایی به نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در صورت شکست خوردن تمام گزینه‌های دیگر، بود.

یاکوف در بخشی از مصاحبه‌اش می‌گوید: «هدف از آن برنامه ایجاد موقعیتی جدید در میدان نبرد بود که یا قدرت‌های بزرگ را وادار به دخالت کند یا اینکه مصر را به توقف نبرد مجبور سازد.»

نیویورک تایمز در مطلب خود تاکید می‌کند با اینکه اسرائیل در زمان جنگ با اعراب اولین دستگاه اتمی تسلیحاتی خود را ساخت و با وجود گذشت 50 سال از آن، هنوز صحبت کردن درباره آن ممنوع است، اما اسرائیل مدعی است که ایران می‌خواهد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند آنهم در حالی که توافقی را با قدرت‌های جهانی امضا کرده است.
 
کلمات کلیدی : اسرائیل+بمب اتمی+مصر+جنگ اعراب اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.