نظر منتشر شده
۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446962
اظهارات موافقان استیضاح آخوندی/
دخالت فرزند در امور وزارتخانه/ پیامک شرکت‌های وزارت راه به نمایندگان/ چرا برای ایران ایر ورشکسته هواپیما خریدید/ همانطور که آل‌سعود لیاقت خادم‌الحرمینی را ندارد،‌آخوندی هم کفایت وزارت ندارد/ آقایی با کدملی 0010311646 با شما نسبتی دارد؟
بخش اقتصادی الف، ۱ اسفند ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۲
صبح امروز جلسه استیضاح وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس درحال برگزاری است.

به گزارش الف، اهم اظهارات موافقان استیضاح در ادامه می آید.

نماینده مردم فریدن در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ حمایتی که اخیراً از طریق شرکت‌های خصوصی تحت امر وزارت راه و شهرسازی با پیامک‌هایی به نمایندگان طی این چند روز، نشان می‌دهد که رابطه‌بازی‌ها وجود دارد.

اکبر ترکی نماینده مردم فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی طی سخنانی در صحن علنی مجلس اظهار داشت: ظاهراً بنا نیست به حرف‌ها گوش داده شود کما اینکه در گذشته هم داده نشده است؛‌ ما ملت شریف ایران را مخاطب خود قرار می‌دهیم.

وی افزود: ما قرار نبود امروز صحبت کنیم اما باید بگویم بسیاری از دوستان آمدند و صحبت کردند و می‌گویند دو، سه ماهی بیشتر باقی نمانده است چرا دو، سه ماه؟ 6، 7 ماه تا پایان خدمت این دولت باقی مانده است.

نماینده مردم فریدن بزرگ در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: اگر با این تفکر ما جلو برویم یعنی از اکنون تا شهریور سال آینده چه این دولت رأی بیاورد و چه نیاورد ما نظارتی را بر دولت، وزرا و هیأت آن نخواهیم داشت. همان گونه که اکنون بنا را بر همین گذاشتند. چشمان ما به جمال مبارک وزرای محترم روشن شده ولی اینها آمده‌اند تا نمایندگان را مشغول کنند تا از آن وظیفه اصلی سرباز زده شود.

ترکی بر همین اساس اضافه کرد: ما یک وظیفه داریم در مقابل خداوند قسم یاد کردیم که وفادار به نظام جمهوری اسلامی باشیم و از حق مردم دفاع کنیم و با مشکلاتی که در مدیریت وزارت راه وجود دارد، کاری که خودمان باید انجام دهیم را دنبال کنیم.

وی در ادامه سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: مشکلاتی که اخیراً و شب گذشته در فرودگاه مشهد پیش آمد قابل تامل است، مسافران بیش از 7 ساعت در هواپیما محبوس بودند. عده‌ای می‌گویند وزیر راه در حوزه هوایی خوب کار کرده اما خوب است بروید و متوسط تأخیری‌های مسافرت‌های هوایی را ببینید لذا مدیریت آن چنانی را ندیدیم و نداشتیم. 

وی عدم مدیریت وزرات راه و مسکن و شهرسازی را یکی از دلایل اصلی استیضاح آخوندی اعلام کرد و گفت: اگر کاری هم انجام شده در بسیاری از موارد عدالت رعایت نشده، در 4 شهرستان بنده که از شهرستان‌های محروم است وزیر راه در مسائل جاده‌ای و ریلی این شهرستان‌ها که باید در آنجا وجود داشته باشد توجه خاصی نداشته است.

ترکی در خاتمه گفت: همچنین در پرداختی‌ها معاونان وزارت تا پایین دریافتی‌های خودشان را دارند اما کارگرانی که به صورت قراردادی در این وزارت خانه مشغول کار هستند 8 ماه است که حقوق خود را دریافت نکردند. حمایتی که اخیراً از طریق شرکت‌های خصوصی با پیامک‌هایی که به نمایندگان طی این چند روز (شرکت‌هایی که تحت امر وزارت راه و شهرسازی) صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که رابطه‌بازی‌ها وجود دارد.

**********************

نماینده مردم اراک در مجلس گفت: آقای جهانگیری نگران جراحی دولت نباشید، این استیضاح برای قوام و به سود دولت است.سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه یکم اسفند) قوه مقننه در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، گفت: بنده یکی از حامیان دولت هستم و اگر بحث استیضاح مطرح می‌شود نفی خدمات دولت در برخی جاها نیست، بلکه طرح این موضوع براساس عقلانیت و اعتدال است و در جایی که کاستی‌هایی وجود دارد آن را گوشزد می‌کنیم.

وی با خطاب قرار دادن اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: آقای جهانگیری نگران جراحی دولت نباشید، این استیضاح برای قوام و به سود دولت است زیرا اگر اشکالی را در جایی برطرف کنیم اعتماد مردم به دولت بیشتر می‌شود.

نماینده مردم اراک در مجلس تصریح کرد: وقتی در جهان اتفاقی شبیه حادثه قطار سمنان رخ می‌دهد، مقامات بلند رتبه آن کشور عذرخواهی می‌کنند و استعفا می‌دهند، لذا اینگونه زیبنده بود که برای کاهش آلام مردم عباس آخوندی استعفا می‌داد.

مقدسی با اشاره به مطالبات اجتماعی در بحث استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز حل بحران بیکاری یکی از مطالبات مردم است. اگرچه در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به این موضوع اشاره شده است.

وی ادامه داد: یک ماه دیگر تا پایان سال باقی مانده و قوای سه‌گانه باید تا پایان سال گزارشی از اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل به رهبر معظم انقلاب ارائه کنند.

نماینده مردم اراک در مجلس با بیان اینکه بنده بارها به وزیر راه و شهرسازی در جهت عمل به اقتصاد مقاومتی و توجه به ساخت داخل و حل مشکل بیکاری تذکر داده‌ام، ادامه داد: چرا باید در زمانی که امکان ساخت واگن باری و مسافربری در داخل داریم از بیرون آنها را خریداری کنیم؟

مقدسی تصریح کرد: وزیر صنعت در سفری که به استان مرکزی داشت گفت "اگر واگن از خارج از کشور وارد شود بنده به عنوان وزیر جلوی ریل می‌ایستم" اما چرا آخوندی وزیر صنعت را دور می‌زند و نامه‌ای به رئیس جمهور می‌زند و درخواست وارد کردن واگن را می‌کند؟

وی با بیان اینکه شرکت هپکو 9 ماه است به کارگران خود حقوق پرداخت نکرده و واگن پارس نیز با 20 درصد ظرفیت خود کار می‌کند، عنوان کرد: چه زمانی می‌خواهیم به منویات رهبری عمل کنیم؟ بنده حامی دولت هستم اما این وضعیت قابل تحمل نیست.

نماینده مردم اراک با خطاب قرار دادن وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر می‌خواهیم تکنولوژی وارد کنیم باید به بخش خصوصی توجه ویژه‌ای کنیم چرا باید قرارداد خرید 600 واگن از روسیه را منعقد کنیم که تاکنون 140 دستگاه آن وارد شده است.

مقدسی با اشاره به خرید 10 فروند کشتی از کره جنوبی تصریح کرد: بنده اطلاع دارم که از این 10 فروند کشتی که از کره خریداری شده را می‌توانستیم 8 فروند آن را در داخل تولید کنیم چرا باید برای نیروی انسانی در چین و کره کار درست کنیم؟

وی تصریح کرد: دولت اعلام کرده که باید ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی را از شرکتهای دولتی برای راهداری خریداری کنیم اما این اتفاق نیفتاده است.

نماینده مردم اراک با بیان اینکه برای حل بحران بیکاری باید سازوکاری مناسب در دولت ایجاد شود، گفت: نباید برای حل این مشکل یک وزیری راهی را برود و وزیر دیگر راه دیگری را برود.

********
نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: بر خلاف شایعاتی که مطرح می‌شود، استیضاح آقای آخوندی به هیچ وجه سیاسی نیست.محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه یکم اسفند) قوه مقننه، طی سخنانی در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: برخلاف شایعاتی که در چند روز گذشته برخی رسانه‌ها و جریانات به راه انداخته‌اند، بحث استیضاح وزیر راه و شهرسازی سیاسی نیست و بر اساس وظایف نمایندگی و اطلاعات قانونی است.

وی با بیان اینکه برخی معتقدند در زمان کوتاه باقی مانده از عمر دولت این استیضاح نباید انجام می‌شد، ادامه داد: نباید چشم بر روی بی‌نظمی‌ها و تخلفات بست. وظیفه نظارتی مجلس اقتضاء می‌کند حتی اگر یک روز از زمان وزیر باقی مانده باشد مجلس به تکلیف خود عمل کند که با بی‌توجهی انحرافی در مسیر قانون ایجاد نشود.

نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار داشت: فرهنگ عذرخواهی و رها کردن میز و صندلی باید در مسئولان رده بالای کشور نهادینه شود.

سعیدی با تاکید بر اینکه در حادثه قطار تبریز - مشهد در ابتدای کار وزیر راه و شهرسازی به جای اینکه از مردم عذرخواهی کند، اعلام کرد "نگران نباشید همه مسافران بیمه هستند"، گفت: خانواده‌ای در مقابل چشمان عزیزانشان سوختند و به گفته یکی از شاهدان این حادثه که خانواده‌اش در آتش سوختند، وی ابتدا می‌خواسته شیشه را بشکند که نمی‌تواند و با نردبانی هم که آنجا بوده نتوانسته شیشه را بشکند و خودش گفته که سوختن عزیزان خودم را دیدم.

وی ادامه داد: حتی فردی خاکستر فرزندش را پس از حادثه قطار سمنان به دستش ندادند. فرزندی که با نذر و نیاز از علی ابن موسی‌الرضا گرفته بوده و برای ادای نذر خود به مشهد مقدس می‌رفته است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با خطاب قرار دادن عباس آخوندی اظهار داشت: چرا قطار مجهز نبوده و امکانات لازم را نداشته؟ چرا امدادگران بعد از گذشت یک و نیم ساعت به محل حادثه ورود پیدا کرده اند و در این مدت کسی به داد مردم نرسیده است؟ 

سعیدی گفت: وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که بهترین خطوط ریلی را در خطوط مشهد نصب کرده است و عباس آخوندی در کمیسیون عمران اعلام کرد که من از خودم گله دارم که در خطوط ریلی اقداماتی را انجام داده‌ام و گزارش آن را به مردم ارائه نکرده‌‌ام.

وی ادامه داد: آقای وزیر راه و شهرسازی گله هم دارد، میلیاردها تومان برای این سیستم هزینه کرده‌اید و گزارش آن را به مردم ارائه کردید و حتی به مقام معظم رهبری نیز گزارشی دادید اما در آن جلسه گفتید که خطای انسانی در این خطوط ریلی به صفر رسیده است اما چرا 48 نفر در آتش سوختند.

نماینده مردم تبریز تصریح کرد:‌ آقای وزیر چرا باید به مردم گزارشی بدهیم که امنیت جانی آنها به خطر بیفتد.

سعیدی با خطاب قرار دادن نمایندگان گفت: نمایندگان مجلس دهم! آیا شما اقدامی در جهت عبور از رکود مسکن دیده‌اید؟ آیا شما اقدامی در جهت توسعه ریلی در حوزه انتخابیه خود دیده‌اید یا اینکه در جهت بهسازی بافتهای فرسوده و بافت‌های روستایی و حاشیه نشینی در حوزه‌های انتخابی شما انجام شده‌ است؟

وی با بیان اینکه تکمیل پروژه‌های مسکن مهر یکی از مهمترین مطالبات مردم است، گفت: مسکن مهر را می‌گویند مزخرف است اما چرا مسکن اجتماعی در حد شعار باقی ماند؟ عدم توجه به قشر ضعیف و پا برهنه در مسکن از ایرادات جدی وزارت راه و شهرسازی است.

وی با خطاب قرار دادن وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با کدام منطق 118 فروند ایرباس و 108 فروند بوئینگ برای ایران ایری که ورشکسته شده، خریداری شد؟

سعیدی ادامه داد: شما که طرفدار اقتصاد آزاد هستید چرا این شرایط را برای بخش خصوصی در داخل کشور فراهم نکردید؟

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: به غیر از شرکت دولتی هما 13 شرکت دیگر نیز به صورت خصوصی در حوزه ایرلاین‌ها فعالیت می‌کنند که وزارت راه و شهرسازی وظیفه حمایت و توسعه آنها را دارد که در عمل هیچ کاری برای آنها انجام نشده است.

وی با بیان اینکه قیمت بلیط هواپیماها آزاد شد اما هیچ کیفیتی به آنها اضافه نشد، گفت: در اینجا بازنده اصلی مردم هستند.

سعیدی تصریح کرد: در حوزه ریلی نیز همچنان منتظر تخصیص منابع هستیم و پس از آنکه استیضاح وزیر راه و شهرسازی مطرح شد آقای نوبخت سوار بر قطاری که خطوط ریلی آن ماهها رها شده بود به تبریز حرکت کرد.

******

عضوکمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: امیدوارم نمایندگان فارغ از نگاه های سیاسی و بنابر مصلحت به استیضاح وزیر راه و شهرسازی رأی بدهند.محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی امروز (یکشنبه، یکم اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی درصحن علنی مجلس اظهارداشت: من تاکنون سعی کرده ام وابستگی جناحی نداشته باشم و برای همه دیدگاه ها احترام قائل شوم.

نماینده مردم بافق،ابرکوه،مهریز و خاتم در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای "آخوندی" را وزیری توانمند و صاحب ایده می دانم و به ایشان نمره قابل قبولی می دهم، کمتر وزارتخانه ای را به یاد دارم که در این دولت و دولت های قبل پس از اتفاق افتادن اینگونه حوادث، مدیر رده بالایی از آن ها به دلیل کوتاهی آن ها در زیر مجموعه مرتبط استعفا داده و برکنار شده باشد که این امر پس از حادثه قطار تبریز- مشهد صورت پذیرفت.

عضوکمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: شاید سوال شود با این شرایط چرا استیضاح وزیر راه و شهرسازی را امضا کرده ام، موافقت من با استیضاح بیشتر به دلیل حادثه قطار تبریز -مشهد است که در سمنان رخ داد.

مشکل اصلی ما در حوادث نشان دادن افراد رده پایین به عنوان مقصر است

صباغیان بافقی ادامه داد: یکی از ضعف های بزرگ مدیریت در کشور ما این است که در اینگونه حوادث افراد رده پایین مقصر شناخته می شوند و بعضا تنبیه می گردند؛اما مسئولین ارشد که در رأس حوزه اجرایی می باشند از پاسخگویی مصون بوده و در حاشیه قرار می گیرند،این درحالی است که در کشورهای پیشرفته خلاف این روند به عنوان یک اصل پذیرفته شده شناخته می شود.

وی با اشاره به نمونه هایی از عذرخواهی مدیران رده بالای سایر کشورها افزود: نخست وزیر کره جنوبی به دلیل غرق شدن کشتی استعفا داد و وزیر نیروی ژاپن به دلیل قطعی نیم ساعته برق، 20 دقیقه به حالت تعظیم از مردم عذرخواهی کرد، این اندیشه و تفکر در سطوح بالای اجرایی سایر کشورها جاری می باشد.

فرهنگ عذرخواهی درکشور نهادینه شود

عضو کمیسیون شوراهاو امور داخلی کشور مجلس گفت: مسئولان قوه مجریه اگر در مسائلی مانند فساد، اعتیاد،املاک نجومی،اختلاس، آلودگی هوا، حقوق های نجومی و پلاسکو بنابر خواسته عمومی استعفا می دادند،جامعه وضع بهتری داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه حادثه قطار تبریز-مشهد درحوزه وزارت راه و شهرسازی اتفاق افتاده و نزدیک به یکصد نفر از هموطنانمان کشته و خسارات زیادی وارد شده من نیز این استیضاح را امضا کرده ام.امیدوارم که فرهنگ عذرخواهی درکشور نهادینه شود.

صباغیان بافقی گفت:از نمایندگان تقاضا دارم با درنظرگرفتن جمیع شرایط، دقت نظر و فارغ از نگاه های سیاسی آنچه را که مصلحت می دانند اعلام کنند و امیدوارم اینگونه استیضاح ها باعث برطرف شدن ضعف ها و کاهش تخلفات و رشد توسعه کشور شود.

شهریاری: سال گذشته ۱۶ هزارو ۳۰۰ نفر در جاده‌ها کشته شدند
نماینده زاهدان و عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر راه به آمارهای پزشکی قانونی در رابطه با تلفات جاده‌ای اشاره کرد.حسینعلی شهریاری گفت: متأسفانه آمار پزشکی قانونی نشان می‌دهد که تلفات جاده‌ای در سال گذشته ۱۶ هزار و ۳۰۰ نفر بوده، همچنین ۳۱۳ هزار نفر از در نتیجه تلفات جاده‌ای مصدوم شده‌اند؛ اگر به این مسأله دقت کنیم متوجه می‌شویم که تعداد زیادی از تخت‌های آی.‌سی.‌یو بیمارستان‌ها به تصادفات جاده‌ای اختصاص دارد که هزینه‌های زیادی بر روی دوش بهداشت و درمان می‌گذارد که شاید ده‌ها هزار میلیارد تومان باشد. یکی از علل تصادفات جاده‌ای، وضعیت نامناسب جاده‌های کشور است.

این نماینده مجلس ادامه داد: قرار بود که بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر کشور شروع به کار کند؛ اگر قرار باشد بندری سالیانه ۶ میلیون تن کالا جابجا کند باید هر روز حدود ۲ هزار کامیون با ظرفیت ۲۰ تن در رفت‌وآمد باشند اما هیچ یک از راه‌های ترانزیت سروسامان نگرفته است.

شهریاری متذکر شد: همچنین قرار بود کریدور جنوب به شمال فعال شود. با این کریدور به آسیای میانه راه پیدا می‌کردیم و قرار بود صادرات به افغانستان انجام شود اما زیرساخت‌ها اتفاق نیفتاده است.

او خطاب به جهانگیری نیز گفت: شما تلاش زیادی کردید و فرودگاه چابهار را نیز تصویب کردید. فرودگاه چابهار یک فرودگاه نظامی است. وقتی که می‌خواهید تجار و سرمایه‌گذاران خارجی را به منطقه بیاوریم نمی‌توان از فرودگاه نظامی که آن هم ۳۰ کیلومتر با شهر فاصله دارد استفاده کنید.

شهریاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد: آقای آخوندی وزیر موفقی بود اگر به جز وزارت راه در هر وزارتخانه دیگری بود. شناختی که دکتر هاشمی، وزیر بهداشت از راه‌های منطقه ما دارد بیشتر از آقای آخوندی است. دکتر هاشمی چند بار به سیستان آمدند و هر بار چند روز حضور داشتند و تمام مسیرها را از طریق اتومبیل طی کردند و با جاده‌ها آشنا هستند. اما ندیدیم که آقای آخوندی این کار را انجام دهند.

این نماینده مجلس همچنین بر پایین بودن شاخص راه‌های روستایی سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین کشوری اشاره کرد و گفت: اینکه امروز چه نتیجه‌ای از این استیضاح بیرون بیاید مهم نیست؛ ما در راستای وظیفه خود و حمایت از حقوق مردم عمل می‌کنیم.

قاضی‌پور: هم بُرد و باخت تراکتور مهم است، هم جان مردم
نماینده ارومیه گفت: ما آذری زبان هستیم و افتخار ما این است و برای ما هم برد و باخت تیم تراکتور مهم است هم جان مردمی که در سانحه قطار جان خود را از دست دادند. نادر قاضی‌پور که به عنوان موافق استیضاح وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، خاطر نشان کرد: آقای آخوندی شما یک فعال اقتصادی هستید و شرکت‌ها و بنگاه‌های مختلفی را تاسیس کرد، اما چرا در میان این فعالیت‌ها، کارخانه تاسیس نکردید که جوانان بتوانند در آنجا اشتغال داشته باشند و فقط دنبال تجارت بودید و اگر ان‌شاءالله رای نیاوردید حتما یک کارخانه تاسیس کنید.

وی افزود: آیا شما لیست اموال خود را به قوه قضائیه تحویل داده‌اید یا خیر؟ شرکت هایی که توسط اعضای خانواده شما اداره می‌شود و به ظاهر بعد از وزارت از آنها خارج شدید چقدر از وقت شما را گرفته است و از رانت وزارت شما استفاده کرده؟ لطفا نسبت خود را با خانم‌ها و آقایانی که در شرکت‌های منتسب به شما فعالند را بگویید.

قاضی‌پور تصریح کرد: تعدادی از معاونان وزیر راه دو شغله هستند و در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند و وزیر اطلاعات به جای اینکه در مجلس بنشیند و از وزیر حمایت کند برود و به این تخلفات برسد. اشخاص و وابستگان درجه یک آقای آخوندی همه در شرکت های خصوصی مشغول کار با وزارت راه هستند، نظیر شرکت کیسون، همچنین فرزند ایشان نیز چندین شرکت زیرساختی ثبت کرده است و محمدهادی آخوندی و احمد آخوندی شرکت های فراوانی به اسم خود دارند و با کد ملی ۰۰۱۰۳۱۱۶۴۶ و با شما چه نسبتی دارند؟

وی در ادامه با اشاره به اموال وزیر راه گفت: املاک شما در شمال تهران و دفتر کار مجهز شما از چه راهی به دست آمده و منزلی که به آقای محمدهادی آخوندی اختصاص یافته به چه عنوان بوده و ایشان با شما چه نسبتی دارند؟ همچنین رئیس سازمان بنادر نیز ۱۵ هزار یورو برای ماموریت خارج از کشور حق ماموریت گرفت. همچنین ساختمان بلوار کاوه، تقاطع دولت، خیابان وارسته کوچه فرهنگ پلاک ۱۰ به چه عنوان به عنوان خانه دوم شما استفاده می شود و از این به بعد مردم باید آنجا را زیر نظر داشته باشند.

قاضی‌پور خاطرنشان کرد: بیش از یک گونی مدارک در مورد آقای آخوندی به دست آمده و همه آنها مساله دار است و در کنار این یک گونی، انتصاب های ایشان نیز مشکل دار است. چرا لیسانس علوم قضائی را به عنوان معاون خود قرار می‌دهد. همچنین سهل انگاری هواشناسی باعث شد پرتقال و کیوی کشاورزان یخ بزند، چرا با مسئولین سازمان هواشناسی برخورد نشده است.

علیرضابیگی: دلیلم برای استیضاح وزیر راه فاینانس خرید هواپیما است
نماینده تبریز، مهمترین دلیلش برای امضای استیضاح را استفاده وزیر از فاینانس خارجی برای خرید هواپیمای ایرباس و ای تی آر اعلام کرد.احمد علیرضابیگی در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر راه گفت: در این جلسه، به نمایندگان مجلس اثبات می کنم که آقای آخوندی صلاحیت وزارت را ندارد.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس سپس در تشریح دلایل استیضاحش گفت: آیا شهادت شهدای منا بی‌شباهت با جان باختن عزیزانمان در منطقه هفت خان سمنان نیست؟ یا جان باختن دیگر عزیزانمان در حادثه تبریز با شهدای پلاسکو شباهت ندارد؟ همانطور که معتقدیم آل سعود لایق خدمت‌گزاری حرمین شریفین نیستند با همان استدلال معتقدیم آقای آخوندی لیاقت و کفایت وزارت راه و شهرسازی را ندارد.

وی با طرح ادعاهایی نسبت به مدیر عامل سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: سعدی نژاد در زمانی که مدیر عامل راه آهن بود به عنوان خریدار، در این سازمان عمل می کرد. آیا ایشان امروز نیز در خریدهای سازمان کشتیرانی نقش آفرین است؟ حضور ایشان در این سازمان نشانه بی لیاقتی وزیر راه و شهرسازی است.

علیرضا بیگی سپس جهت انتقادات خود را متوجه قرارداد خرید هواپیما از شرکت ایرباس و ای تی آر کرد و افزود: شرکت ایرباس در قراردادش با سازمان هواپیمایی کشوری شرایطی را به ایران تحمیل کرده است. از آن گذشته مصوبه هیات وزیران برای خرید ۱۱۱ فروند هواپیما از طریق تسهیلات فاینانس به ارزش ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو و همچنین خرید هواپیماهای ای تی آر و ارزش میلیون ها دلار آن هم از طریق منابع فایناس (منابع مالی خارجی) بدون استفاده از منابع مالی داخلی مشکل دیگری است که آقای آخوندی باید جوابگوی آن باشد.

نماینده مردم تبریز در مجلس با طرح این پرسش که خرید هواپیما کجای اقتصاد مقاومتی قرار دارد؟ گفت: چرا تمام برنامه وزارت راه و شهرسازی به خرید هواپیما اختصاص یافته است، در حالی که هر دو روز یک بار به اندازه یک سقوط هوایی در جاده های کشور کشته می دهیم؟

فرهنگی: استیضاح آخوندی فنی، عملکردی و نظارتی است
نماینده مردم تبریز تأکید کرد که استیضاح وزیر راه و شهرسازی از معدود استیضاح‌هایی است که کاملاً فنی، عملکردی و نظارتی است.محمدحسین فرهنگی نیز به عنوان موافق استیضاح وزیر راه و شهرسازی، گفت: در این استیضاح مقام مسئولی وادار به توضیح شد و متن بر حاشیه غلبه کرد و در این استیضاح عملکرد فارغ از مسائل سیاسی و شخصی مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اعلام موضع برخی از فراکسیون‌های مجلس درباره استیضاح، گفت: علت اینکه برخی از فراکسیون‌ها قبل از شنیدن استدلال‌ها نسبت به استیضاح وزیر اعلام موضع کردند را نمی‌دانم اما امیدوارم تجدیدنظر کنند.

فرهنگی همچنین با انتقاد از هیأت رئیسه برای تعلل در دستور کار قرار دادن استیضاح وزیر راه و شهرسازی، گفت: این استیضاح در ۱۴ /۹/ ۹۵ تصویب شد اما بعد از بیش از دو ماه در دستور کار قرار گرفت که این کار خلاف آیین‌نامه است. این توضیح که این تأخیر به دلیل بررسی برنامه ششم در مجلس بوده نیز با توجه صراحت آیین‌نامه قابل قبول نیست.

وی در پایان گفت: بنده و آقای دهقان بعد از صحبت‌های وزیر استدلال‌های محکم و قابل توجهمان را مطرح می‌کنیم. امیدوارم هیأت رئیسه در  آن زمان تدبیری بیندیشد تا با برقراری نظم در مجلس نمایندگان بتوانند به صحبت‌های ما گوش کنند. لذا ادامه بحثم را بعد از صحبت‌های وزیر مطرح می‌کنم.

نماینده فریدن: سوء‌مدیریت در وزارت راه دلیل استیضاح آخوندی است

نماینده فریدن و فریدون شهر در مجلس شورای اسلامی گفت که سوء مدیریت در وزارت راه و شهرسازی دلیل اصلی استیضاح عباس آخوندی است.اکبر ترکی که به عنوان موافق استیضاح وزیر راه و شهرسازی سخن می گفت، اظهار کرد: می گویند دو سه ماه تا فعالیت دولت باقی مانده در حالی که شش تا هفت ماه همچنان باقی است. ما قسم یاد کرده‌ایم وفادار به جمهوری اسلامی باشیم و از حق مردم دفاع کنیم و با مشکلات وزارت راه باید این مساله را دنبال کنیم.

ترکی با اشاره به اتفاقات روز گذشته در فرودگاه مشهد و اعتراض مسافران به تاخیر در پروزاهای این فرودگاه یادآور شد: توجه کافی به مسائل راه صورت نگرفته، البته بیشتر در این میان به ناوگان هوایی توجه شده است، اما شاهد مشکلاتی در حوزه های دیگر از جمله حوزه ریلی هستیم.

نماینده مردم فریدن در مجلس با بیان اینکه «معاونین وزارتخانه دریافتی به موقع دارند» افزود: در عین حال کارگران شرکتی و قراردادی حقوق خود را به موقع نمی گیرند.

وی با اشاره به بروز خطا در سمنان خاطرنشان کرد: امکان تکرار این خطا در بخش‌های دیگر از جمله متروی اصفهان وجود دارد. در واقع سوء مدیریت وزارت راه و عدم وجود عدالت از مهمترین دلیل استیضاح است تا ان‌شاءالله جایگزین آقای آخوندی اقدامات بهتری را در این حوزه انجام دهد.

ترکی همچنین در بخشی از سخنان خود از تجمع نمایندگان در اطراف صندلی وزیر انتقاد کرد و گفت: ظاهرا قرار نیست به حرف های ما گوش بدهند، کما اینکه قبلا هم گوش نکردند، اما ما ملت را مخاطب خود قرار دادیم. متاسفانه وزرا هم به مجلس آمده اند تا دوستان بزرگوار ما را مشغول کنند که از وظیفه خود بمانند.
 
کلمات کلیدی : استیضاح آخوندی،استیضاح،وزیر راه و شهرسازی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۰:۲۳:۱۳
حالا اگر هواپیما سقوط کرده بود میگفتند چرا هواپیمای از دور خارج استفاده میکنید؟ چرا وزیر به فکر جان مردم و تامین هواپیما نیست! (4168259) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۰:۲۹:۵۰
هواپيما براي ايران اير نخريدند براي ملت ايران خريداري شده است (4168268) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۲۲:۲۰
ملت ایران قاطبه شون سال تا سال سوار هواپیما نمیشن بی خود این هواپیماها رو به اسم مردم مستضعف نزنید!!!!!
مردم گیر یارانه 45500 تومنیشونن اونوقت هواپیما سوار شن؟!!! (4168324) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۳۹:۱۴
چرا مردم مستضعف نباید سوار هواپیما بشن؟ چقدر زمان تو قطار و اتوبوس باید تلف بشه از مردم تا شما راضی بشید؟ (4168345) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۴۹:۱۷
هواپیما فقط برای سوار شدن نیست یادم می آید که داروی نایابی را که برای پدرم مورد نیاز بود ظرف سه ساعت از تهران داخل یخ با هواپیما برایمان فرستادند اگر شما نمی خواهید یا نمی توانید تقصیر دیگران چیست ؟ (4168358) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۵۰:۰۶
اینها همه اش به خاطر این است که همه جناحی عمل می کنند و کسی به فکر مردم نیست (4168360) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۳۱:۴۶
همه ملت مثل شما پول ندارند سوار بشند

بعد هم این شرکت ها با هواپیمایی که با 1/3 قیمت می خریدند ورشکسته بودند الان که دیگه هیچی

ولی در نهایت پولش رو از خزانه می دن نگران نباش

ثروتمند و فقیر با هم پولش را خواهند داد

فقط شما استفاده می کنی یاد پیاده ها هم باش (4168338) (alef-3)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۳۲:۰۱
هواپیمای مرجوعی که خریدین و الانم توی آشیانه س و کدخدا فقط اجازه پرواز داخلی رو بهش داده نیاز چند درصد از مردمه و مسکن مهری که ساخته نشد چند درصد؟
برام سوال هست که اطرافیان آخوندی این ثروت رو از کجا تامین کردن؟ (4168339) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۵۱:۳۱
محض اطلاع این هواپیما پرواز به دوبی و اتحادیه اروپا هم داشته والان هم تو اشیانه نیست. (4168362) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۲:۰۱:۳۱
محض اطلاع جنابعالی همان هواپیمایی که میفرمایید تو اشیانه است بعد از حدود 3 هفته پرواز داخلی از هفته گذشته پروازهای بین المللی را شروع کرده که به دوبی و پاریس و میلان و وین و همین الان هم در راه هامبورگ میباشد.اگر اطلاعاتی ندارید،مجبور نیستید افاضات بفرمایید. (4168382) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۰:۴۸:۴۰
آخوندي براي فرار از مطالبات اكثرا با بخش خصوصي وارد مذاكره شده است. (4168292) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۱۷:۰۳
اگر وزرا سرشان را زیر برف کرده اند مردم خود میدانند.دستشان به جایی نمی رسد. (4168317) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۳۰:۲۴
مهمترین دلیل استیضاح آخوندی این است که او عامل اصلی رکود کشور است. او با ایجاد رکود در حوزه مسکن، کل صنایع مرتبط و اقتصاد کشور را راکد کرد. (4168334) (alef-3)
 
همشیره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۳:۱۶:۲۶
مسکن به اخوندی ربطی نداره اخوی. (4168502) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۱:۵۶:۱۷
آخوندی فقط برو..... (4168374) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۲:۱۸:۱۴
ای کاش ما 10 نفر مثل قاضی پور داشتیم (4168402) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۲:۲۲:۲۳
از دید بعضی از دوستان انقدر ما عقب مونده هستیم که اصلا نیاز به هواپیما نداریم. همون اسب و شتر هست ما رو چه به هواپیما. (4168411) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۲:۲۳:۲۳
امارات میلیاردها دلار از فرودگاه ها و هواپیماهای خریداری شده بدست میاره اونوقت یک سری میان میگن هواپیما میخوایم چیکار. کم مردم ما در سوانح هواپیمایی توپولوف کشته شدن؟ (4168417) (alef-3)
 
Tabriz
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۳:۴۸:۲۵
چرا در مورد خودرو اين تعصب را نداريد؟! (4168537) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۲:۳۲:۵۱
الان آخوندی دقیقا جواب چند سوال نمایندگان را داده، همش فراافکنی و سفسطه کرده.

امیدوارم نمایندگان وجدان خودشان را در عدم تایید ایشون، زیرپا نگذارند. (4168441) (alef-3)
 
میثم
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۳:۰۸:۲۶
و الان معیار وجدان نمایندگان شما هستید! (4168494) (alef-3)
 
حق گو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۶:۲۲:۱۷
مهم مردم هستن که از عملکرد وزارای دولت یازدهم راضی هستند. (4168757) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۳:۵۳:۱۱
آخوندی معمار راه ایران است (4168542) (alef-3)
 
از سار کاشان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۲۲:۳۹:۴۶
درود بر آخوندی
مسکن مهر خیلی طرح نامناسبی بوده
دردهای بر یک درد اضافه نمود (4169220) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.