توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468166
یک اختراع جدید برای جلوگیری از سرقت عکس در سایتها
بخش دانش و فناوری الف،13 اردیبهشت96
بسیاری از عکاسان حرفه ای از اینکه سایت های بی نام و نشان بدون کسب اجازه از عکس های آنها استفاده می کنند، گلایه دارند. حالا با ابداع یک واترمارک یا نشان هوشمند این مشکل هم برطرف شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به بی توجهی بسیاری از کاربران فضای آنلاین به حقوق مالکیت معنوی عکاسان، خدمات جدیدی موسوم به EXIF راه اندازی شده است.

EXIF برنامه ای است که فعلا هنوز در مرحله آزمایشی بوده و با استفاده از آن یک نشان یا واترمارک نامرئی به عکس اضافه می شود. این نشان حاوی اطلاعات مربوط به عکاس است و با استفاده از آن ردگیری تعداد موارد مشاهده هر عکس ممکن می شود. اگر چه با این روش نمی توان به طور قطعی جلوی سرقت عکس ها را گرفت، اما می توان این کار را دشوارتر کرد.

عکس آپلود شده در برنامه Exif به کدهای HTML مبدل می شود و با گنجاندن این عکس ها در وب سایت های سازگار با این نرم افزار عکس همراه با آیکونی به نمایش درمی آید که با کلیک بر روی آن اطلاعات عکاس و محل عکاسی قابل مشاهده است. برای مشاهده نمونه ای از این عکس ها می توانید به نشانی https://www.exif.co/chillary/i/۳۱۱ مراجعه کنید.

کلیک راست برای ذخیره این عکس ها بی فایده است و در حافظه مرورگر هم چنین عکسهایی ذخیره نمی شوند. اگر هم از این عکس ها اسکرین شات تهیه شود، بخش عمده ای از مرکز آنها سیاه شده و لینکی به پروفایل عکاس در مرکز این سیاهی دیده می شود.

Exif علاوه بر تعداد بازدیدها، سایت های مبدا بازدیدها را هم نمایش می دهد و لذا در صورت گنجاندن عکس در دیگر سایت ها به طور قانونی یا با استفاده از کد مشخص شده عکاس پی خواهد برد کدام سایت ها بیشترین بازدید را به خود اختصاص داده اند و کدام یک به طور صحیح و با رعیات حقوق عکاس عکس وی را به نمایش گذاشته اند.

 
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+ سرقت عکس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.