نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361623
ظریف: کدام قراردادی ۵ ماهه به نتیجه رسیده که انتظار دارید ۵ ماه پس از برجام، اقتصاد شکوفا شود؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
وزیر امورخارجه، در صحن علنی مجلس یادآور شد که مذاکرات هسته‌ای با اجازه رهبری انجام شده و نمی‌توان انتظار داشت که با گذشت پنج ماه از توافق، دستاوردهای آن عیان شود.

محمدجواد ظريف که براي ارائه گزارشي از روند اجراي برجام به نمايندگان به مجلس آمده بود، در پاسخ به سوالات نمايندگان از ميزان سرمايه گذاري خارجي در ۵ ماه گذشته ياد کرد. او خطاب به سالک و دليگاني دو عضو نزديک به جبهه پايداري در مجلس دهم که اين سرمايه گذاري را کافي نمي دانستند، گفت: برويد از هر شرکتي که قبول داريد سوال کنيد و ببينيد کدام قراردادي ۵ ماهه به نتيجه رسيده است! من هم گفتم که مبناي ما سلطه ستيزي است و بارها گفته ام که آمريکا قابل اعتماد نيست.

اهم سخنان وي را در ادامه بخوانيد:
**تارخ را تحريف نکنيد، مذاکرات هسته اي به دستور رهبري صورت گرفته و ما آن را مايه افتخار کشور مي دانيم. علت اينکه عربستان و اسرائيل عليه ما تلاش مي کنند همين استکبار ستيزي ماست. اينها سرمايه هاي نظام است که براي چند دلار آن را از دست نمي دهيم.

**من بارها در مجامع خارجي هم تاکيد کرده‌ام که از اصولمان کوتاه نمي آييم و روي اصولمان پافشاري خواهيم کرد. کسي در جمهوري اسلامي جرات تخطي از اصول و آرمان هاي امام و انقلاب را نداشته و ندار. ما قدرت خود را در استکبار ستيزي مي دانيم.

**ما دستاوردها و موانع اجراي برجام را دقيقا سه ماه پس از توافق، بر اساس قانون به مجلس ارائه داده ايم. اگر از نظر شما شفاف نبوده، در جلسات مي توانيم آن را بررسي کنيم. گزارش بعدي را هم در موعد مقرر ارائه مي دهيم.

**فضاحت عربستان را در روزهاي گذشته ببينيد! اين فضاحت در سالهاي گذشته هم وجود داشت اما در سايه ايران هراسي، ديده نمي شد. اما امروزه ايران يک قدرت صلح طلب و آرامش خواه در جهان شناخته مي شود و جنايات عربستان در يمن به ديد عموم رسيده است.

**عدم شرکت ايران در حج امسال نشان دهنده تاکيد نظام و رهبري و دولت بر حفط عزت حجاج ايراني است.

**وزارت خارجه تمام تلاشش را براي اجراي اقتصاد مقاومتي مي کند.

**يکي از ادارات کل وزارت خارجه، مربوط به اتباع ايراني خارج از کشور است که براي جذب سرمايه هاي آنان نيز تلاش مي شود. اما لازمه آن ايجاد اطمينان در ايرانيان خارج از کشور است که هر زمان خواستند برگردند و آزادانه سرمايه گذاري کنند و هر وقت خواستند بتوانند ايران را ترک کنند.

**اقدامات لازم را براي برخورد با دست اندازي به اموال ايران انجام داديم. اينکه مي گوييد چرا چراغ قوه گرفتيم که نشاندهيم، تخلف مربوط به چه دوره اي بوده؛ براي اين بود که برخي به ناروا مي گفتند که مردم ما را پس از برجام تحقير مي کنند! ما خواستيم بگوييم که امروزه تحقيرها تمام شده و اين تحقير مربوط به دوره ديگري است. ما اين روزها در برابر گروه قانون شکني قرار داريم. ما دعواي بين المللي عليه آمريکا را ثبت خواهيم کرد و قانون شکني آمريکايي ها را به دنيا نشان مي دهيم. ما امروز با فراغت در مجامع بين المللي مي‌توانيم حضور يابيم و عليه آمريکا شکايت کنيم.

**تا مثقال آخر حقوقمان را در برجام خواهيم گرفت.

**در مورد صنعت گردشگري، ما به شهروندان اکثر کشورها رواديد يک ماهه مي دهيم. اما با هيچ کشوري لغو رواديد نمي کنيم. اگر کشوري حاضر نيست شهروندان بزرگ ايران را بدون رواديد به کشورش راه دهد، ما هم عزتمان اقتضا مي کند که آنها را ناگزير از اخذ ويزا کنيم. لغو رواديد نمي تواند يک جانبه باشد.

**براي ايجاد بسترهاي لازم در مقابل عهد شکني ها در قبال برجام، ما بر اساس چارچوب هاي شوراي امنيت عمل مي کنيم.

**۷-۸ سالي از مقررات دنيا عقبيم. بويژه در امور بانکي که کنوانسيون هاي جديدي در دنيا ايجاد شده است. از مجلس مي خواهيم که با تصويب اين کنوانسيون ها که از سوي وزارت دارايي به مجلس ارائه مي شود، به ما کمک کنند تا در چارچوب منافع ملي بتوانيم امور را پيش ببريم.
۱۳۹۵/۰۷/۱۳ ۱۱:۳۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۲ ۱۶:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۴:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۴:۲۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۴:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۳۴
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۲:۲۵
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۲:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۱:۲۶
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۰:۴۸
 
 
کلمات کلیدی : برجام+ظریف+مجلس
 
سپهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۵۱:۱۷
5 ماه نه
36 ماه!!! (3754666) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۰۵:۳۴
۳۶ ماه از توافق گذشته.
۷ برابر هم میکردب میشد ۳۵
خیلی بی انصافی یا بی وجدان (3754902) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.