توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473304
شایعاتی درباره موها که نباید باور کنید!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴
هیچ چیزی به غیر از کوتاه کردن مو، باعث بهبودی موخوره نمی شود. موخوره زمانی اتفاق می افتد که انتهای موها هیچ کوتیکولی نداشته باشد، قشر مو بی محافظ می ماند و در نتیجه از هم گسیخته خواهد شد. موخوره می تواند همینطور به سمت بالای موها حرکت خود را ادامه دهد.

به گزارش بهداشت نیوز، شما هم از کسانی بوده اید که از ترس افزایش موی سفید آنها را نمی چیدند؟ برخی از شایعات درباره موها مانند مثالی که زده شد به کاملا غیرواقعی هستند اما برخی از این شایعات که در قالب یک توصیه از طرف دوست یا آرایشگرتان به شما گفته می شود، به سختی قابل تشخیص است. برای اینکه کارتان را ساده کنیم به تعدادی از سوالات شایعی که در این مورد پرسیده می شود، پاسخ می گوییم و مشخص می کنیم کدام شایعه و کدام حقیقت است.

1- اگر موهایم را مرتب کوتاه کنم سریع تر رشد خواهند کرد؟

البته که نه! موهایتان مرده اند و هیچ عصب یا رگ خونی ندارند ( به همین دلیل است که وقتی موها را کوتاه می کنند درد ندارد! ). موها نمی توانند به اتفاقی که برایشان می افتد واکنش نشان دهند. بنابراین وقتی انتهای موها کوتاه می شود، هیچ راهی وجود ندارد که ریشه متوجه شود.

حکم: شایعه

2- آیا مرتب برس کشیدن موها را درخشان می کند؟

خیر، بی دلیل به لایه های شاخی مو فشار می آورد و ممکن است موها راکدتر به نظر بیایند.

حکم: شایعه

3- آیا خوردن رویه نان باعث می شود موها فر شوند؟

رویه نان نمی تواند باعث فر شدن موها شود. موها به دلیل شکلشان فر می شوند که تا حدود زیادی به ژنتیک و تفاوت در مقدار فیبر پروتئین بین یک طرف قشر و طرف دیگر آن است.

حکم: شایعه

4- اگر یک شب کامل نرم کننده روی موهایم بماند، آیا موها نرم تر می شوند؟

نرم کننده همانطور که از نامش مشخص است اساسا نرم می کند. زمان در مقدار نفوذ نرم کننده به موها تاثیر دارد، بنابراین اگر نرم کننده در طول شب روی موها بماند آنها را نرم تر می کند.

حکم: حقیقت دارد

5- آیا کشیدن حوله روی سر واقعا به موها آُسیب می رساند؟

اگر این کار را خیلی شدید انجام دهید بله. موها مخصوصا زمانی که خیس هستند بیشتر در خطر آسیب دیدن قرار دارند، چون پر از آب هستند و خاصیت کششی شان تا زمانی که خشک شوند از بین می رود. خشک کردن شدید با حوله باعث ایجاد اصطکاک بین موها می شود در نتیجه آسیب می بینند. بنابراین وقتی موها خیس است با آنها آرام تر رفتار کنید.

حکم: حقیقت دارد

6- آیا چیزی به غیر از کوتاه کردن باعث بهبودی موخوره می شود؟

هیچ چیزی به غیر از کوتاه کردن مو، باعث بهبودی موخوره نمی شود. موخوره زمانی اتفاق می افتد که انتهای موها هیچ کوتیکولی نداشته باشد، قشر مو بی محافظ می ماند و در نتیجه از هم گسیخته خواهد شد. موخوره می تواند همینطور به سمت بالای موها حرکت خود را ادامه دهد.

حکم: شایعه

7- ممکن است یک شبه موهایم به رنگ سفید یا خاکستری دربیاید؟

کمی واقعیت در این ادعا وجود دارد. استرس بسیار شدید ممکن است باعث آلوپسی توتالیس ( وقتی تمام موهای سر می ریزد ) شود. تحقیقات نشان داده موهای سفید کمتر به این عمل متمایل هستند، بنابراین در برخی موارد موهای رنگی می ریزند و تنها موهای سفید را به جا می گذارند. این اتفاق به سرعت یک شب رخ نمی دهد، ممکن است در طول چند روز یا چند هفته پیش بیاید.

حکم: کمی نزدیک به شایعه

8- اگر یک موی سفید را بکنم، به جایش دوتا مو در می آید؟

خیر. اگر افزایش رشد مو به همین سادگی بود تمام کسانی که موهایشان ریخته، شروع به کندن آنچه باقی مانده می کردند تا دوباره سرشان پرمو شود!

حکم: شایعه

9- رنگ کردن مو در طول بارداری برایمان بد است؟

هنوز تحقیقات گسترده ای در این باره نشده است. اما برخی به این نتیجه رسیدند مواد شیمیایی داخل رنگ مو می توانند باعث آلوده شدن جنین بشوند. از آرایشگر بخواهید روی یک قسمت از موها رنگ مو را امتحان کند چون در طول بارداری واکنش بدن متفاوت است. همیشه بهتر است جانب احتیاط را نگه داشت، پس اگر شک دارید تا بعد از 12 هفتگی از رنگ کردن دست بردارید و به جایش از های لایت استفاده کنید تا رنگی به کف سر برخورد نکند.

حکم: بی نتیجه

10- شستن هر روز سر، موها را خشک می کند؟

می توانید هر روز بدون هیچ مشکلی سر خود را بشویید، فقط از یک نرم کننده خوب استفاده کنید. مشکل خشک شدن موها تنها زمانی ممکن است اتفاق بیفتد که بخواهید با وسایل حرارتی به آن حالت دهید. برخی از این وسایل می توانند آُسیب هایی جدی به مو بزنند.

حکم: شایعه

11- ممکن است بستن شدید مو باعث کچلی شود؟

بله ممکن است. هرگز موی خود را برای مدت زمان طولانی تحت فشار شدید قرار ندهید. این کار باعث آلوپسی کششی می شود که به مرور باعث بروز زخم آلوپسی خواهد شد، یعنی شرایطی که موها مجددا رشد نمی کنند.

حکم: حقیقت دارد

12- آیا آبلیمو موهایم را سفید می کند؟

نه این چنین نیست. آب لیمو یک نوع اسید خفیف است. اسید خاصیت بستن کوتیکول های مو را دارد که موجب نرم و درخشان شدنش می شود.

حکم: شایعه

13- آیا شنا کردن در استخر، موهای بلوندم را سبزرنگ می کند؟

این به استخری که در آن شنا می کنید بستگی دارد. استخرهای سر پوشیده ممکن است موها را سبز نکنند در حالی که استخرهای رو باز می توانند رنگ مو را تغییر دهند. مس موجود در لوله هایی که آب را به استخر هدایت می کند باعث می شود موها سبز شوند – نه کلر به خودی خود – بنابراین در جاهای گرم و استخرهای روباز ( به علت تبخیر )، تمرکز مس نمک در آب بالا می رود و به سادگی توسط منافذ مو جذب می شود و آسیبی شدید به مو می زند.

حکم: حقیقت دارد

14- آیا استرس شدید می تواند باعث ریزش مو شود؟

استرس شدید می تواند روی مو تاثیر داشته باشد. این تاثیر البته ناگهانی و فوری نیست، بلکه چند ماه طول می کشد که خود را نشان دهد.

حکم: حقیقت دارد

15- آیا شستشو در آب سرد باعث می شود موها درخشان شوند؟

آب سرد باعث بسته شدن سریع کوتیکول ها می شود. بنابراین در تئوری ممکن است کمی موها را درخشان تر کند. اما باید به اندازه کافی آب سرد روی سر خود بریزید.

حکم: حقیقت دارد

16- اگر مرتب از یک شامپو و نرم کننده استفاده کنم، موهایم نسبت به آن مقاومت نشان می دهد؟

خیر. موهای شما مرده اند، اصلا متوجه نمی شوند از چه چیزی روی آنها استفاده می کنید. آنچه ممکن است تغییر کند درک خودتان از آن محصول است. با خود فکر می کنید، وای این شامپو فوق العاده است. بعد از اینکه 50 بار از آن استفاده کردید با خود می گویید آنقدرها هم خوب نیست، موهایم به آن عادت کرده! اما باید بدانید، همه ی اینها ساخته ذهنتان است.

حکم: شایعه
 
کلمات کلیدی : پوست و مو + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.