توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 245181
ساخت سریال بر اساس کتاب «دا» جدی شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۰
کتاب «دا» روایت یکی از بانوان حاضر در دفاع مقدس است. این کتاب که در سال ۸۸ و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده، بار‌ها تجدید چاپ شده است

فیلمسازان بسیاری برای ساخت فیلم براساس این کتاب ابراز تمایل کردند، اما سرانجام این همایون اسعدیان بود که برای این منظور مورد توجه قرار گرفت. کارگردان سریال «دا» از پایان نگارش فیلمنامه آن خبر داد و گفت: این فیلمنامه برای تایید نهایی در اختیار حوزه هنری قرار گرفته است.

به گزارش الفِ کتاب، به نقل از ایلنا، همایون اسعدیان با اعلام این مطلب افزود: فیلمنامه این مجموعه به پایان رسیده و آن را برای بازخوانی و تایید به حوزه هنری تحویل داده‌ایم. در هر یک از بخش‌های تحقیق و نگارش با دو سه همکار مجزا کار کردم تا فیلنامه «دا» آماده شود. این فیلمنامه ۳۴ قسمتی است. ممکن است پس از مذاکره کمی آن را فشرده کنیم.

کارگردان «بوسیدن روی ماه» گفت: سیر تاریخی حوادث مربوط به خرمشهر را در فیلمنامه حفظ کردیم. ضمن اینکه فیلم شامل همه کتاب می‌شود و خلاصه نیست. راوی این فیلمنامه فقط حسینی، راوی کتاب «دا» نیست. سیده زهرا حسینی، طبیعتا نمی‌توانسته است در همه بخش‌های شهر حضور داشته باشد. بنابراین به صورت موازی و با استفاده از تکنیک‌های داستانی، روایت‌هایی از سایر قسمت‌های خرمشهر را وارد داستان کردیم. در حال حاضر، کتاب روایت بیش از پنج زن از حوادث آن روز‌ها نیز منتشر شده است که  منبع کمکی ما برای نگارش «دا» این خاطرات بود.

این کارگردان توضیح داد: برای نوشتن فیلمنامه شرایط تصویری روایت را در نظر گرفتیم. در عین اینکه وجه مستند حوادث را حفظ کرده‌ایم، سعی کردیم از بار خشونت آن بکاهیم تا برای بیننده جذاب‌تر باشد. ترجیح می‌دهم شرایط برای تولید این مجموعه برای صدا و سیما و پخش آن از یکی از شبکه‌ها فراهم شود تا تعداد مخاطبان این اثر بیشتر شود.

همایون اسعدیان همچنین گفت که همزمان یک پروژه سینمایی را در دست ساخت دارد که اخبار مربوط به آن به زودی منتشر می‌شود. کتاب «دا» روایت یکی از بانوان حاضر در دفاع مقدس است. این کتاب که در سال ۸۸ و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده، بار‌ها تجدید چاپ شد.

مجموعه «دا» محصول سازمان سینمایی سوره حوزه هنری است. منوچهر محمدی تهیه‌کننده این مجموعه است.
 
کلمات کلیدی : دا + همایون اسعدیان + سریال دا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.