توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489857
فوربس: روحانی عاملی برای تغییر نیست/ رویکرد اوباما اشتباه بود
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۷
«غرب باید بفهمد که روحانی، عاملی برای تغییر در ایران نیست ... انتظار اوباما یک اشتباه محاسباتی فاحش بود».

به گزارش جام نیـوز، نشریه آمریکایی فوربس (forbes) در نوشتاری زیر عنوان "غرب باید بفهمد که روحانی، عاملی برای تغییر در ایران نیست" به انتقاد از توافق هسته ای پرداخته و خواستار افزایش فشار بر ایران شده است.

در ابتدای این یادداشت که به قلم "تام ریج" اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا و فرماندار پیشین ایالت پنسیلوانیا منتشر شده می خوانیم: درحالی که حسن روحانی دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرده است، غربی ها باید درک کنند که وی عاملی برای تغییر در ایران نبوده و هرگز هم نخواهد بود.

 فوربس می افزاید: روحانی در رقابت برای انتخاب مجدد و طی تبلیغات و شعارهای انتخاباتی، مدام از "خشونت و افراط گرایی" انتقاد می کرد تا مخالفت ها با کاندیدای رقیب را قوت بخشد. این اظهارات بخشی از بازی تیم روحانی بود تا چنین نشان دهند که دولت فعلی نسبت به رقبا رویکردی میانه روتر دارد.

 اما واقعیت این است که روحانی در چهار سال نخست ریاست جمهوری خود نشان داد که هیچ تمایل و قصدی برای مقابله با خشونت و افراط گرایی ندارد.

 در ادامه این گزارش با اشاره به انتقادات روحانی از اعدام ها آمده است: مردم ایران می دانند که روحانی درخلال اعدام های تابستان 67 _که اکثر اعدام شدگان را هواداران مجاهدین خلق [تروریست های گروهک منافقین] تشکیل می دادند_ یک مقام ارشد امنیتی بوده است.

تام ریج در ادامه به انتقاد از توافق هسته ای پرداخته و نوشته این توافق، راه های دستیابی ایران به سلاح هسته ای را مسدود نساخته است.

 وی افزود: این رویکرد دولت سابق آمریکا تا حد زیادی براثر این انتظار شکل گرفت که رفتار ایران و روابط واشنگتن-تهران در دوران ریاست جمهوری روحانی بهبود خواهد یافت.

 اما باید گفت این انتظار غلطی بوده و یک اشتباه محاسباتی فاحش بود و چنین اتفاقی هرگز نخواهد افتاد. مواضع ضدغربی ایران تشدید شد و این مواضع با "آزمایش های موشکی بالستیک" و همچنین "اعلام آمادگی مقامات نظامی ایران برای رویارویی نظامی" قوت گرفت.
 
گفتنی است این اظهارنظرهای تام ریج درشرایطی مطرح می شود که مقامات ارشد دولت ترامپ به دنبال تشدید مواضع ضدایرانی و افزایش تحریم ها علیه کشورمان هستند.

 چند روز پیش بود که برخی رسانه های آمریکایی به مواردی چون" اظهارات ضدبرجامی دولت ترامپ"، "تلاش برای تشدید تحریم های ایران"، "تشکیل جلساتی جهت بازنگری سیاست آمریکا در قبال ایران و برجام" و همچنین "روی میز بودن گزینه براندازی" اشاره کردند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، اوباما، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.