توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419872
عمان کشور نگهدارنده آب سنگین مازاد ایران است/ خرید و فروش آب سنگین مختص آمریکا و روسیه نیست
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۲
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: عمان به عنوان کشور ثالث مسئولیت نگهداری آب سنگین مازاد ایران را طبق برجام برعهده دارد.

حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با میزان کرد: آب سنگین یک کالای استراتژیک در حوزه هسته‌ای محسوب می‌شود که بازار مخصوص خود را دارد و فقط کشورهای خاصی مثل آمریکا و روسیه خریدار این کالا نیستند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز به مانند سایر کشورهای جهان که در عرصه هسته‌ای فعال هستند آب سنگین خود را در بازار مخصوص به دستاوردهای هسته‌ای عرضه و به فروش می‌رسانند که این موضوع شامل حال آب سنگین نیز می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه نرخ‌گذاری پیرامون آب سنگین به مانند سایر معاملات به صورت بین‌المللی است تصریح کرد: همانطور که نفت و گاز و سایر کالاها در بازارهای بین‌المللی قیمت‌گذاری می‌شود، این موضوع شامل محصولات هسته‌ای نیز می‌شود و این محصولات با قیمت‌های خاصی در بازار به فروش می‌رسند.

نقوی حسینی درباره انتقال 11 تن آب سنگین ایران به کشور عمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران طبق  توافق برجام، تعهد کرده است که تنها 130 کیلو آب سنگین را در داخل کشور نگه دارد.

وی تاکید: اگر ما بخواهیم مابقی آب سنگینمان را که بیش از 130 کیلو است نگهداریم یا باید آن را بفروشیم و یا آن را در کشور ثالثی ذخیره کنیم که در حال حاضر با قراردادن مقداری از آب سنگینمان در کشورعمان آن را ذخیره کرده‌ایم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه ایران، عمان را به عنوان کشور ثالث برای نگهداری آب سنگین خود طبق توافق برجام انتخاب کرده است تصریح کرد: در صورتی که توافقی برای فروش این آب سنگین صورت گیرد معامله با کشورهای مختلف انجام می‌شود اما در غیر این صورت آب سنگین ایران طبق توافق برجام در کشور ثالث باقی خواهد ماند.
 
کلمات کلیدی : نقوی حسینی + آمریکا + روسیه + آب سنگین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.