توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 372379
روسیه: کارآمدی برجام ثابت شد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۲
روسیه در سالگرد آغاز اجرای توافق هسته ای بین ایران و ۱+۵ اعلام کرد: اکنون کارایی، قابلیت اجرا و پذیرفته شدن برجام به عنوان یک توافق بین المللی برای تمامی طرف های مذاکره کننده ثابت شده است.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر ورونکوف نماینده دائم روسیه در نهادهای بین المللی مستقر در وین امروز (پنجشنبه) ضمن اعلام این موضوع، اظهار کرد: طرف های مساله هسته ای ایران در مدت اجرای برجام توانستند از بروز هر گونه بحران جلوگیری کنند، بنا بر این کارایی و قابلیت توافق بین المللی امضا شده بین ایران و ۱+۵ ثابت شده است.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از مصاحبه با ورونکوف نوشت: از آغاز اجرای برجام، همه موارد خوب پیش رفته و هیچ مناقشه ای به وجود نیامد، البته این روند تا آخر هنوز هماهنگ نشده است.
مقام روسی همچنین در باره مسائل مختلف مربوط به اجرای برجام گفت: طرف ایرانی بارها خواستار آن شده تا روند لغو تحریم ها بویژه از سوی طرف آمریکایی سرعت بگیرد که این مساله و تمامی مسائل دیگر مورد بحث قرار می گیرد و راه حل هایی برای دستور کار یافت می شود.
ورونکوف در باره نشست تخصصی پیش رو برای ارزیابی اجرای مراحل برجام در وین نیز گفت: موضوع اصلی نشست کمیسیون مشترک برجام (۲۹ تیرماه) مسائل مربوط به اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین است.
وی افزود: موضوع دوم نیز آب سنگین است که روسیه در مورد خرید آن تصمیم گیری می کند و در زمان حاضر علاقه مندی برای گفت و گو در این مورد وجود دارد، البته بحث خرید یک محموله مطرح است.
ورونکوف همچنین خاطرنشان کرد: در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین همچنین هیات های آمریکایی و چینی در مورد روند پیشرفت تغییر کاربری راکتور اراک به آب سبک گزارش خواهند داد و طرح تغییرات پیش بینی شده بر اساس برجام در سایت هسته ای فردو نیز توسط طرف روسی گزارش خواهد شد.
دو سال قبل با امضای برجام پس از مذاکرات طولانی بین تهران و گروه ۱+۵، ایران موفق شد ضمن تثبیت حقوق هسته ای خود، قطعنامه لغو تحریم های یکجانبه و گسترده اتحادیه اروپا، آمریکا و همچنین سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی را از تصویب شورای امنیت این سازمان بگذراند.
مسکو در مذاکرات هسته ای، امضای برجام و اجرای آن نقش فعالی داشته و بخشی از اورانیوم غنی شده ایران برای معاوضه با سنگ اورانیوم به روسیه تحویل شد.
 
کلمات کلیدی : روسیه+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.