توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500619
استقرار سیستم ارجاع برای ارایه خدمات درمانی به زائران بیت‌الله الحرام
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۸
رئیس عملیات پزشکی حج ۹۶ جزییات نحوه ارائه خدمات پزشکی به حجاج را تشریح کرد.

دکتر پیرحسین کولیوند در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه زائرین از بابت مسائل بهداشتی و درمانی خود در حج هیچ نگرانی نداشته باشند، گفت: مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با دارا بودن بهترین امکانات و کادر درمانی مجرب و متعهد از ابتدای ورود زائرین ضیوف‌الرحمن تا پایان عملیات حج، همراه زائران عزیز ایرانی است.

وی در خصوص انتخاب نیروهای اعزامی به حج، افزود: این مرکز طبق روال سال‌های گذشته نسبت به گزینش و انتخاب کادر بهداشتی و درمانی خود از سراسر کشور اقدام کرده و بر اساس تاکید رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت و به جهت شرایط خاص حج امسال، بیش از ۷۰ درصد نیروهای این مرکز در حج سال جاری را افراد با تجربه تشکیل می‌دهند که هر کدام در رشته خود از بهترین‌های کشور هستند. از بین ۲۲۰ نفر نیروهای مرکز پزشکی در حج سال جاری حدود ۸۰ نفر نیروهای شاغل در بیمارستان این مرکز در مدینه و الباقی در بیمارستان مکه مشغول به فعالیت خواهند شد.

کولیوند با اشاره به نقش مهم پزشکان مجموعه به عنوان سطح اول درمان این مرکز در حج، گفت: فعالیت اصلی بیمارستانی این مرکز زمانی وارد فاز عملیاتی می‌شود که زائر به هر دلیل در سطح یک جواب لازم را نگرفته و نیاز به خدمات درمانی و کلینیکی بیشتری داشته باشد. بر این اساس یک فرآیند بسیار قوی ارجاع وجود دارد که در این سیستم زائر در صورت نیاز به خدمات بیشتر درمانی توسط پزشک مجموعه به بیمارستان‌های جمعیت هلال احمر اعزام می‌شود. در صورتیکه مشکل زائر توسط متخصصین این مرکز مرتفع شود که هیچ، اما در صورت نیاز به خدمات بیشتر درمانی مانند اعمال جراحی، سی‌تی‌اسکن، دیالیز و... به بیمارستان‌های سعودی منتقل می‌شود.

رئیس عملیات پزشکی حج ۹۶ در بخش دیگری از سخنان خود به پزشکان رابط اشاره کرد و افزود: امور اعزام بیماران به بیمارستان‌های سعودی را واحدی به نام پزشکان رابط انجام می‌دهند که پزشک بوده و مسلط به زبان عربی هستند. بنابراین این افراد در تمام مراحل پذیرش، بستری و ترخیص زائر بیمار در بیمارستان‌های سعودی حضور دارند.

کولیوند درباره واحد سلامت کاروان نیز گفت: واحد مهم دیگری که در این مرکز فعالیت دارد، واحد سلامت کاروان است. نیروهای این واحد را پزشکان عمومی با سابقه تشرف به حج و کارشناسان بهداشت محیط تشکیل می‌دهند و در واقع عمل نظارت بر روند کار پزشکان مجموعه، بازدید مستمر از محل اسکان زائرین و نظارت بر نحوه پخت و توزیع غذای زائرین را بر عهده دارند.

مدیر عملیات پزشکی حج ۹۶ در خاتمه با آرزوی حجی سالم برای تمامی زائرین ایرانی، گفت: این مرکز همواره خود را نیازمند راهنمایی و ارشاد حکیمانه تمامی مسئولین و دست‌اندرکاران حج می‌داند.
 
کلمات کلیدی : حج + هلال احمر + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.