توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452029
طرح دو حزب آمریکا علیه ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵
طی چند هفته اخیر و به ویژه بعد از آزمایشهای پباپی موشک های بالستیک از سوی کره شمالی، به یکباره جهت و سوی تهدیدات امنیتی، سیاسی و نظامی ایالات متحده و دولت ترامپ و در کل جهان را از ایران به سمت کره شمالی متوجه شد. شلیک چهار موشک بالستیک در روز یکشنبه از سوی کره شمالی به سمت دریای ژاپن اوج توجهات جهانی به کره شمالی بود که هنوز هم ادامه دارد. با این حال گویا مقامات و رسانه های تندروی آمریکایی همچنان در صدد هستند تا ایران را در مرکز توجهات قرار داده و مانع از آن شوند که تحرکات نظامی کره شمالی ایران را از «مگسک» دولت ترامپ خارج کند.

به گزارش تابناک خبرگزاری فاکس نیوز شب گذشته به نقل از چند مقام ارشد آمریکایی ادعا کرده است که ایران مجددا اقدام به شلیک و آزمایش دو موشک بالستیک کرده است.

بر اساس این گزارش و ادعا، این دو موشک بالستیک از جنوب شرق کشور و از پایگاه های موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روزهای شنبه و یک شنبه به سمت اهدافی در خلیج عمان شلیک شده که آزمایش اول از اصابت به هدف باز مانده اما دومین موشک در روز یکشنبه با موفقیت توانسته است هدف فرضی که یک شناور در خلیج عمان بوده است را منهدم سازد.
 
به شکلی جالب توجه مقامات آمریکایی مدعی شده اند که این آزمایش ها در همان روزی صورت گرفته است که کره شمالی چهار موشک بالستیک را به سمت دریای ژاپن آزمایش و شلیک کرده است. فاکس نیوز عنوان کرده که همچنین این آزمایش ها بعد از مانور اخیر نظامی ایران در جنوب کشور و همچنین بعد از آزمایش موفقیت آمیز سامانه دفاع موشکی اس 300 است.

در همین حال و علاوه بر این گزارش فاکس نیوز، رسانه های آمریکا طی روز گذشته به شکلی انبوه موضوع برخورد از نزدیک چند شناور و ناوچه ایران با ناو اطلاعاتی «اینونسیبل» آمریکا در تنگه هرمز را با مورد توجه قرار داده اند که در دو روز پنج شنبه و شنبه رخ داده است.

گفته شده که در روز پنج شنبه ناوچه ایرانی به 150 یاردی - 140 متری - ناو آمریکایی رسیده بوده است و در روز شنبه نیز این برخورد در فاصله 600 یاردی - 550 متری - صورت گرفته. ناو اینونسیبل آمریکا از جمله شناورهای اطلاعاتی است که مجهز به ابزارهای علمی و رادار برای شناسایی و رد گیری موشک ها و راکت ها از پایگاه های آنها است.

واشنگتن پست در تحلیلی از این اتفاقات به شکلی معنا دار بیان کرده است که الگو و نشانه های قابل برداشت از آنها بیان میکند که واشنگتن و تهران میتوانند انتظار برخوردهای نزدیکی در آینده داشته باشند.

در همین رابطه یکی از سناتورهای جمهوری خواه آمریکا با استناد به این گزارشها خواهان آن شده است که دولت آمریکا رویکردی جدی تر و سخت تر در قبال رفتارهای ایران داشته باشد. باب کورکر رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا گفته است: این رفتارها و آزمایش های تحریک آمیز تنها آخرین و جدیدترین نشانه ها از رفتارهای خطرناک ایران است که نیازمند پاسخ های هماهنگ و همه جانبه و مفصل از سوی ایالات متحده است.

وی ادامه داده است: دولت آمریکا تا کنون در راستایی که باید و شاید در این مورد رفتار و عمل کرده است و من منتظر هستم تا با دولت در راستای معرفی و ارائه یک طرح دو حزبی برای ممانعت از رفتارهای تهدید آمیز ایران در همه جبهه ها همکاری کنیم.
گزارشهای رسانه های آمریکا و گفته های باب کورکر به خوبی نشان میدهد که دولت جدید و قانونگذاران آمریکایی همچنان در پی آن هستند که ایران را در مرکز توجهات جهانی و داخلی در این کشور قرار داده و مانع از آن شوند که اتفاقات امنیتی دیگر در دور و نزدیک موضوع ایران و مقابله با ایران را از دستور کار خارج سازد.

این تلاش ها در راستای تلاش های پیشین واشنگتن بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ و در همان جهت اصلی یعنی هدف گیری ایران و مهار اساسی ایران در منطقه و خارج از منطقه است. موضوعی که به خوبی به ما یاد آوری میکند که همچنان روزهای پر تنش در خصوص تقابلات و تعاملات تهران و واشنگتن در راه است، هرچند هنوز مواضع جدی مک مستر مشاور جدید امنیت ملی ترامپ در مورد ایران به وضوح بیان و اظهار نشده است.
 
کلمات کلیدی : ایران ، آمریکا ، موشک بالستیک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.