نظر منتشر شده
۶۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430221
سلام بمبئی؛ رو سپیدی فیلمفارسی
علی نبوی، 12 دی 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۹
آن طور که پیداست کارگردان سلام بمبئی تیمی را گرد هم آورده و عزمش را جزم کرده تا نه فقط برای مخاطب  ایرانی؛ که به مخاطب هند هم نشان دهد که می‌تواند از فیلم هندی هم فیلمی هندی تر بسازد!
 
ساخت فیلمی در جغرافیای کشور هند، بر اساس قصه‌ای به ظاهر عاشقانه و به شدت ضعیف، با بازی بازیگرانی که  مبنای حضورشان صرفاً چهره و تیپ و لباس آنهاست، استفاده از موسیقی پاپ وطنی و هندی... این خلاصه‌ای 2 خطی از یک فیلم 105 دقیقه‌ای است؛ فیلمی که قصه و خط روایی داستانش حتی در همان دو خط هم مفهوم و معنا ندارد.

سلام بمبئی تنها در یک مورد از انسجام و ضرباهنگ برخوردار است و آن هماهنگی اجزا در شل و وارفته بودن قصه و بازی بازیگران است. اگر قصه‌ی فیلم شل و وارفته عنوان می‌شود به این دلیل است که حتی تعلیق مدنظر کارگردان هم منطقی، باورپذیر و اثرگذار در نمی‌آید. علاوه بر این، بازی گلزار و بنیامین هم آن‌قدر سرد و بی‌روح است که کمکی به قصه‌ی این فیلم بی قصه نمی‌کند.

در فیلم سلام بمبئی کارگردان علاقه‌ی زیادی به استفاده از تصاویر هوایی باکیفیت بالا از مناظر بمبئی دارد و عموماً دوربین در روایت قصه؛ میان زمین آسمان سرگردان است. حتی در لحظاتی احساس می‌شود که فیلم تازه آغازشده و بعد همانند سریال های 90 شبی برای اتفاقات آتی آن، تصمیم گرفته شده است. این برداشت به این خاطر است که پس از گذشت حدوداً یک ساعت از فیلم هیچ موضوعی جز مخ زدن بنیامین و شوخی و گفت و گو های زشت در باره‌ی چندوچون ارتباط بنیامین با دختر هندی ندارد و نمایش زندگی روزمره( و البته خسته‌کننده) گلزار و معشوقش با موسیقی متن عمدتاً هندی؛ بیشتر یک کلیپ ضعیف عشقی را تداعی می‌کند تا روایتی برای بیان فرآیند شکل‌گیری عشق بین آن دو.

همان طور که گفته شد موسیقی در فیلم سلام بمبئی کاملاً  بر تصویر مسلط است و گویی ما شاهد یک فیلم کپی‌برداری شده از فیلم های ضعیف و موزیکال سینمای هند هستیم. البته نمی خواهم که محصولات سینمایی بالیوود، با همان اصطلاحاً فیلم هندی را بکوبم و مطلقاً این سبک فیلم‌سازی را محکوم کنم؛ اما نکته‌ای که بر آن تاکید داردم این است که این فیلم آن‌قدر سطحی، پیش‌پاافتاده و دم دستی است که حتی با فیلم های ضعیف بالیوود هم قابل‌مقایسه نیست.

بر پایه‌ی آنچه نوشته شد، باید از تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم پرسید که آیا ظرفیت بالای اشتراکات دو کشور ایران و هند؛ تنها در حد ساخت چنین فیلمی است؟ آیا واقعاً این فیلم اثری درخور با مضمون عشق است؟

ایرادات متعددی که در پرداختن به موضوع عشق در فیلم سلام بمبئی وجود دارد تنها محدود به مفاهیم نمی‌شود و در اجرا هم نبود قصه موجب می‌گردد تا حس تعلیق مدنظر کارگردان در فرجام این عشق، منطقی و باورپذیر از کار در نیاید. در واقع پس از گذشت یک ساعت از فیلم، به مدت 30 دقیقه شاهد زنگ زدن، ایستادن مقابل خانه، نگاه‌های رو به افق و مغموم و ... هستیم که ابتدا معشوق به آن مبادرت می‌ورزد و پس از آن عاشق به همان کارها مبادرت می‌ورزد.
 
 نمونه‌ی دیگری که می‌شود در مورد روایت بی‌منطق قصه بیان کرد؛ علت گم شدن محمدرضا گلزار است. کارگردان برای ایجاد حس تعلیق و گره در قصه (که به نگارش خود اوست) موضوع و مسائلی را به‌کار می‌گیرد که بیشتر حس آب بستن به داستان را می‌دهد.
 
علت چنین برداشتی بی‌منطقی محض در پرداختن به موضوع آدم‌ربایی  در داستان فیلم است. کارگردان برای باورپذیر کردنِ میزانِ بد طینتی و خباثت رقیب عشقی گلزار تنها از عناصری مانند حرافی و اعتراضات تکراری و همچنین نمایش دادن یک کلت در دستان او بهره می‌گیرد؛ آن هم کلتی که پس از مسلح شدن به‌دست رقیب عشقی دوباره داخل داشبورد ماشین گذاشته می‌شود! نکات بی‌منطق فیلم فراوان‌اند. به طور کلی در قصه‌ی برهوت مانند این فیلم؛ حتی اگر بوته خاری هم رویت می‌شود پلاستیکی است!
 
با تمام آنچه بیان شد، تا به امروزشاهد فروش نزدیک به 8  میلیاردی این فیلم هستیم. برای فروش بالای یک فیلم عوامل متعددی دخیل هستند؛ حضور چهره‌های مشهور یا همان سلبریتی ها، جاذبه‌ی ظاهری تبلیغات و ایجاد تصور مثبت نسبت به فیلم با ارائه تصویری متفاوت از دیگر آثار ساخته‌شده در سینما (چنانکه در این فیلم محل ساخت فیلم و بازی بازیگران غیر ایرانی موجب این مسئله شده‌اند) و نکته‌ی دیگر موزیکال بودن فیلم است. فقدان تنوع ژانر و از جمله کمبود جدی فیلم های موزیکال و نیز وضعیت روحی مخاطب ایرانی می‌تواند از دیگر عوامل فروش بالای فیلم باشد.
 
با در نظر گرفتن مواردی نظیر: محل فیلمبرداری فیلم، هندی بودن عمده ی بازیگران فیلم، استفاده از عناصری نظیر موسیقی و قصه ای که می خواهد با محوریت عشق باشد؛ ناخودآگاه نوعی مقایسه در ذهن شکل می گیرد و سلام بمبئی با آثار سینمای هند و فیلمفارسی های سینمای خودمان قیاس می شود. وقتی فیلم سلام بمبئی را با آثار سینمای هند و فیلمفارسی های ساخته شده قبل و بعد از انقلاب مقایسه می کنم؛ به حال و روز و اعتبار فیلم هندی و حتی برخی فیلمفارسی ها تاسف می خورم؛ چرا که ضعیف ترین فیلم های هندی از  قابلیت تحریک احساسات مخاطب بهره مند بودند و فیلمفارسی ها نیز لااقل می توانستند بینندگان خود را سرگرم کنند!

سلام بمبئی فیلمی ضعیف و سردستی است؛ اما فروش بالای آن نشان می‌دهد که سینمای ایران در کدام حوزه‌ها و گونه‌های سینمایی از کمبود جدی رنج می‌برد و این کمبود آن قدر جدی و محسوس است که فیلم‌هایی از جنس سلام بمبئی می‌توانند از شرایط به نفع خود بهره ببرند.
 
کلمات کلیدی : سلام بمبئی، فیلم، هندوستان، گلزار+علی نبوی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۰۹:۳۷:۲۰
به نظرم کارگردان فيلم رو هم سطح با مخاطبش ساخته و وقتي 8 ميليارد فروش کرده يعني سطح درک و فهم مخاطب رو درست شناخته .... (4094579) (alef-6)
 
saeed
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۵۶:۳۷
چرا شما ها هرکسی که ایده شمارو قبول نداره رو نفهم یا عقب مونده یا عقده ای میدونید؟؟

بقول دوستی برای اینکه خودتو باشعور نشون بدی کافیه بقیه رو بیشتر خطاب کنی. (4094740) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۴۶:۵۸
نویسنده محترم من این فیلم رو ندیدم ولی قطعا خواهم دید نه به این خاطر که فیلمنامه قوی داره بلکه رکورد فروش فیلم آقای اصغر فرهادی شکسته بشه تا با وطن فروشی و تحقیر خودمون فروش فیلمی رو بالا نبریم ( نکته اول)
دوم اینکه هزینه این فیلم سرمایه شخصی بوده و سرمایه گذار راغب به تهیه اینگونه فیلم بوده چرا چون می خواسته سود بکنه نه به مانند سریال های شهرزاد و ... از حساب ذخیره فرهنگیان و....
سوم نویسنده محترم شما حق ندارید به شعور قریب یک میلیون ایرانی توهین کنید چراکه خودتون این فیلم رو نپسندیدید (4094858) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۲۳:۰۳
خخخ معنی وطن فروش رو هم فهمیدیم!!!!!! (4094922) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۳۶:۱۴
چهارم این مورد ( سوم نویسنده محترم شما حق ندارید به شعور قریب یک میلیون ایرانی توهین کنید چراکه خودتون این فیلم رو نپسندیدی ) رو خود شما در جمله اولتون رعایت نکردید عزیزم (4094940) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۰:۲۷:۱۶
آخه دوست عزیز به عنوان یکی از علاقمندان سینمای بالیوود باید عرض کنم واقعا این فیلم آبگی بود! (4095729) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۶:۵۶:۲۹
جالبه می‌گه حق ندارید توهین کنید، بعد خودش به هواداران فیلم‌های آقای فرهادی توهین آشکار می‌کنه. معلوم نیست با خودش چند چنده (4095434) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۱۰:۵۰:۲۶
فرهادی خیلی بزرگتر از این حرفاست.
راستی فروش رسوایی 2 چقدر بود برادر؟ (4096632) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۴ ۰۹:۲۵:۲۸
خخخخخخ رسوایی 2 مال مسعود ده نمکی هس داداش
خواهشا یکم اطلاعاتتون بالا ببرین (4098083) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۲۴:۴۰
خیلی هم عالی (4094924) (alef-6)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۵۱:۲۲
یک چیز را هم شما و هم نویسنده مقاله فراموش کردید!

فیلم و سینما یعنی سرگرمی
یعنی پر کردن اوقات فراغت
یعنی فاصله گرفتن موقتی از فضای واقعی
قرار نیست مردم فیلم را یک کلاس درس حساب کنند که استاد باز در مورد واقعیات زندگی براشون توضیح بده
اون را که خودشون لمس میکنند
مردم میروند سینما برای تفریح (4094975) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۵:۴۹:۳۱
مردم می‌روند سینما برای تفریح
سیگار و قلیان می‌کشند برای تفریح
فلان کار را می‌کنند برای تفریح (4095312) (alef-6)
 
Estonia
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۳:۵۲:۱۹
یکی از نکات روانشناختی مردم ایران درک عمیق کنجکاوی آنهاست
این کنجکاوی ناشی از حس ... و هوش آنهاست
پس هر چیز جدید یا سرک کشیدن یا سر در آوردن و یا نامتعارف برای آنها جذاب است ولی ایرانیها زود هم خسته میشوند و تنوع جدید میخواهند با کنجکاوی جدیدتر (4096087) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۰۹:۵۵:۰۸
استقبال از چنین فیلمهایی در سینماهای کشور نشان دهنده اوج سقوط فرهنگی جامعه میباشد. جای تاسف عمیق دارد. (4094622) (alef-6)
 
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۳۹:۱۷
من هم این فیلم رو نمیبینم، مثل شما.
اما نه من و نه شما حق نداریم به سلیقه دیگران توهین کنیم، چه با ژشت روشنفکرانه و چه با ژست تعصب دینی.
این مردم هستند که انتخاب می کنند. (4094684) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۱۰:۴۳
یعنی به همه تفکرات باید احترام گذاشت ؟؟؟؟؟؟؟ کی همچین حرفی زده، چیزی که سخیف است، سخیف است دیگر، اینکه اکثریت طرفدار یک فرهنگ سخیف باشند دلیل بر تعالی آن اثر نیست. اتفاقا باید طرفداران آن آثار سخیف را بیدار کرد تا کمی در سلیقه خودشان تجدید نظر کنند. (4094781) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۳۶:۵۷
شاید تفکرات خود شما سخیف باشد. معیارش چی هست؟؟؟؟؟ (4094941) (alef-6)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۲:۲۲:۲۲
بله دقیقا باید به همه تفکرات احترام گذاشت بدون کمترین کم و کاستی !!! تا زمانی که مشکلی برای دیگران ایجاد نمی کنند . وگرنه دوست عزیز همینکه شما تفکری را سخفیف بدانید !بدون شک همین اجتمال وجود دارد که کسان دیگری تفکر شما را سخیف بدانند پس چه باید کرد ؟ تنها راه این است یاد بگیریم به نظرات همدیگر علی رغم اختلاف دیدگاه احترام بگذاریم . (4095913) (alef-6)
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۳۲:۵۲
این شما نیستی که حق رو به کسی میدی یا نه, شما می تونی کاری که دلت می خواد رو انجام بدی یا ندی! روشنفکر در طول زمان مردم رو اول نگاه و بعد با صدای بلند اشکالاتشون رو به روشون آورده, اینکه شما دوست نداری بشنوی ریشه در جای دیگه داره! (4094823) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۰۹:۵۹:۳۳
گلزار نبود 500 میلیونم نمیفروخت (4094626) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۱۴:۴۷
سینما، صنعتی ترکیب از هنر و تجارت است.
سینما بنگاه خیریه نیست. تریبون ایدئولوژیک هم نیست.
سینما اصلش برای سرگرمی است.
در کنار سرگرمی، به صورت رقیق و غیر زننده، برخی مفاهمی انسانی و اخلاقی را هم گنجانده شود خوب است.
ولی نباید یک فیلم یا سریال، تابلو سیاسی یم جریان شود. مردم به شعورشان بر می خورد، یک فیلم و سریال در صدد نصیحت گویی آنها باشد. (4094648) (alef-6)
 
محبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۱۵:۲۵
سالها است که سریالهای تلویزیونی مخصوصا سریالهای مناسبتی و فیلم های سینمایی زمینه حضور و بهره گیری از زنان بی حجاب در فیلم و سریایالهای ایرانی را هدفگیری و عملیاتی ساختند بطوریکه اکنون دارای فهرستی طولانی از سریالها و فیلمهای ایرانی هستیم که هنرپیشگان مرد ایرانی در کنار زنان غیر ایرانی بی حجاب بازی دارند یعنی که پس از دو دهه اول پس از انقلاب حضور زنان بی حجاب(خارجی) در فیلمهای ایرانی مرسوم و به فرهنگی ماندگار تبدیل شده است بنابراین برای استفاده از بازی دختران و زنان بی حجاب ایرانی در سریالها و فیلم های کشورمان دو گام دیگر نمانده است گام اول اینکه از بازی زنان و دختران مقیم در سایر کشورها در کنار هنرپیشگان ایرانی بهره گیری گردد و گام دوم اینکه فیلم سازی در لکیشنهای خارج از کشور به مرور زمینه سازی استفاده از کم حجابی و بی حجابی را فراهم نماید. بهر حال سینمای دهه هشتاد و نود را می توان از یم منظر جولانگاه زنان بی حجابی دانست که بدلیل ملیت غیر ایرانی هنر پیشه مجاز به همبازی شدن با هنر پیشه های ایرانی را دارند. (4094650) (alef-6)
 
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۲۴:۱۶
آقای محبی به نکته جالبی اشاره فرمودید یعنی با توجیه اینکه این خانم خارجی و لوکیشن فیلم برداری در کشور دیگری است سریال تلویزیون ایران مجاز بود هنرپیشه مرد ایرانی را با خانم های خارجی بی حجاب همبازی نماید اما اگر هموطن دیگری با هر شغل و موقعیت اجتماعی ناچار از همنشینی با زنان طبیعتا بی حجاب خارجی گردد حسابش با کرام الکاتبین خواهد بود. (4094807) (alef-6)
 
خرقانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۴۵:۵۵
همانطور که به درستی اشاره کردید متأسفانه خط قرمز استفاده از خانم های بی حجاب در سینما و تلویزیون ایران توسط صدا و سیما آغاز شد سینما نیز یا توجه به جذابیت های ناشی از استفاده از همبازی بودن مردان و زنان بی حجاب به سرعت مسیر تلویزیون را ادامه داده و پر شتاب پیش رفتند لذا امروز استفاده از زنان بی حجاب بعنوان هنرپیشه های سریال ها و فیلم های تلویزیونی و سینمایی به امری بدهی تبدیل شده است فضاسازی غیر اخلاقی که متأسفانه به نام مقامات رسانه ملی که خود را منصوب رهبری می دادند ثبت گردید البته نباید فراموش کنیم که مقام معظم رهبری در مراسم سخنرانی اول فروردین حرم مطهر رضوی به صراحت فرمودند که انتصاب ریاست سازمان صدا و سیما توسط رهبری به معنای تأیید و صحه گذاشتن بر عملکرد این افراد و سازمان نیست. (4094854) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۳:۳۳:۴۱
در سریال یوسف زن ها گلاه گیس داشتند و هیچ کس اعتراضی نکرد. مشود برای واقعی تر شدن فیلم ها از کلاه گیش استافده کرد. (4095053) (alef-6)
 
بابایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۴:۱۷:۴۱
سریال یوسف پیامبر مانند بخشی از سریالهای قبل و بعد مانند معمای شاه از شیوه مذکور برای نمایش بی حجابی زنان فضا و جامعه مورد بحث استفاده کردند اما واقعا چنین رویه ای می توانند مانع از نمایش بی حجابی گردند بلاخره بیننده زنی بدون پوشش لازم را می بیند مگر حجاب چیزی جز ایجاد پوشش برای بخشهایی از اجزاء بدن زنان مانند موی سر نیست؟ پس موسازی هرگز نمی تواند مانع از بی حجاب سازی نمایشی سریالهای تلویزیونی باشد همانطور که نمی تواند توجیه کننده برقراری روابط عادی مردان مثلا ایرانی ساکن در سایر کشورها با خانمهای بی حجاب محسوب گردد تلویزیون در ساخت سریالهای تلویزیونی باید برای جزاب سازی به چیزهایی جز استفاده از زنان بی حجاب خارجی در کنار بازیگران ایرانی باشد. (4095147) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۲۹:۰۴
سینما اگر مخاطب نداشته باشد میشود مانند دوران دولت قبل که سینما در شرف ورشکستکی بود. چرا نمیخواهیم قبول کنیم که قرار نیست همه مثل هم فکر کنند و همواره سعی میکنیم این مخاطب حداکثری را نادیده بگیریم. (4094672) (alef-6)
 
احسان
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۳۵:۲۷
متاسفم برا گزارشت.
اول واقعیت رو ببین بعد اظهار نظر کن. (4094680) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۴۰:۰۹
واقعا متاسفم برای کسانی که که وقت و پولشونو حروم می کنند برای دیدن این فیلم بی محتوا (4094691) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۰۲:۳۹
چرا انقدر دنبال محتوایی؟
مگه سینما کلاس درس هست که انتظار محتوا ازش داری شما؟ (4094756) (alef-6)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۲:۲۵:۳۲
این هم از آموزش غلط ماست که از اول در گوش ما خوانده اند همیشه باید در حال یادگیری بود !! در صورتی که واقعا چنین روشی نه درست و نه لازم است . (4095922) (alef-6)
 
Estonia
۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۰۰:۰۱:۰۸
اصلا به قول ایشون مغز یک زباله دونی است و زمان فقط پارامتری برای تلف کردن
فوتبال یا سینمای بی محتوا فرقی نمیکنه نشد میروند با ماشین خیابان گردی
آخرش هم یا اعتیاد یا خودکشی
انسان مصرف گرای وقت تلف کن و بی مصرف - این فهمی است که این اشخاص ترویج میدهند
یک عده فقط و فقط میخواهند تفریح و سرگرمی داشته باشند و بخورند بخورند تا بمیرند و نسل بعدیشون هم همینطور و ... (4096099) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۴۳:۱۷
البته باید مد نظر داشت چه گروه سنی این فیلم دیدن، بیشتر برای جوونای 18-19 ساله جذابیت داشته تا جایی که شنیده میشه . (4094708) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۵۱:۱۳
جوون که نه بچه بیکار (4094974) (alef-6)
 
رضا رضايي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۰:۵۲:۴۱
سلام
تحليل شما بسيار درست است. فقط به نظر بايد نكته اي رو يادآور شد و اون اينكه تهيه كننده اين فيلم دنبال دغدغه خاصي غير پول نبوده و موضوع مطرح شده براي سرمايه گذران خصوصي از اهميت كمي برخوردار مي باشد.البته به طور قطع مي توان با بررسي و پژوهش بيشتر ( شبيه آنچه در سينماي غرب مي بينيم) خوراك فرهنگي مناسبي را در كنار نگاه اقتصادي براي توليد فيلم آماده كرده و به مخاطب ارائه نماييم.
ناگفته نماند اين روزها مسئله كسب پول منهاي شيوه اخلاقي مناسب (به هر طريق ممكن) در غالب صنف ها مشهود است.
با موفقيت (4094730) (alef-6)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۰۰:۱۶
کاملا مشخصه نویسنده این متن چه دردی رو داره تحمل می کنه و مدام کلمات ضعیف و سر دستی رو تکرار می کنه و درحالی که به موفقیت فیلم در بین مردم اذعان دارد می خواهد القا کند که این موفقیت کاذبه تا شاید کمی از دردی که تقریبا همه می دونند منشا آن چیست بکاهد... عزیزم آروم باش خودتو کنترل کن باید این نوع فیلم بسیار بسیار بیشتر تولید شود همیشه مردم در کنار فلم های معنا گرا تا انسان رو به فکر وادارد به فیلم های داستان گونه نیاز دارد (4094751) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۰۹:۵۹
مردم رو انقدر تو غم و سختى نگهداشتين يه فيلم ٢ دقيقه رقص داره جوش ميخورين (4094886) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۱۰:۵۵
وقتی اخراجی ها دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران است. از سلام بمبیی دیگه نمیشه ایراد گرفت. (4094888) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۱۳:۴۷
چرا ما گلزار نشدیم خداااااا (4094898) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۵۲:۱۴
مگه گلزار کیه ؟ اعتماد به نفس داشته باش (4094976) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۷:۲۶:۱۸
اعتماد به نفس داره اما كسي بهش پول و بازي نميده! شما با اين اعتماد به نفس چند تا فيلم بازي كردي؟ فيلم رو ول كن، درآمدت چنده؟ (4095480) (alef-6)
 
n
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۱۴:۲۸
چقدر تند
فیلمو ندیدم اما با توجه به اظهارات شما تهیه کننده و کارگردان و همچنین بازیگرا مقصودشون. پول بوده نه تهیه یک فیلم با محتوا (4094901) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۱۶:۲۴
فیلم بی محتوا است. (4094904) (alef-6)
 
!!!!!!
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۲۶:۵۵
این هم شد فیلم. باید در این سینما را تخته کرد. سینمایی که فقط می خواد رقص و ... نشان بده. سینمایی که فیلم هاش با داستان های کشکی و توخالی ساخته می شه. سینمایی که دیگر مثل فیلم کرخه تا راین را به خود نمی ببیند. سینمایی که فقط شده پول بده بازی کن اونم پر فساد و .... سینمایی که حتی یک قدم کوچک برای فرهنگ سازی برنداشته است. سینمای هالیود و حتی حنی به دنبال تاثیر فرهنگی اند و سینمای ایران به دنبال بازی های مسخره و نشان دادن عشق های ابکی که فقط انگار دنبال روابط جنسی است نه چیزی دیگر . در هالیود هم روابط جنسی تبلیغ می شود اما در انها حداق فرهنگ سازی و داستان و خوب و داشتن سر و ته وجود دارد. (4094926) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۴۴:۲۴
آخی فک کنم نویسنده این مقاله و دوستان کامنت گذار دلشون از اونجایی میسوزه که پول سینماشون رو الکی دادن رفته. خخخخ (4094957) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۳:۰۷:۱۷
آقا فيلم كلا بي محتوا خوبه و فقط براي سرگرمي ، نبايد تو هر فيلم تجاري پند بدن كه، اونوقت كي نگاه ميكنه، شما كل عدد فروش فيلم هاي ايراني را با مصر هم نميتونيد مقايسه كنيد بدليل اينكه ملت دنيا از پند و اندرز خسته شدن ميخوان هي چوب پند دادن رو سرشون نباشه،
براي فيلمهاي امر به معروفي بدليل درامد كم ميتونه اموزش و پرورش آستين بالا بزنه بچه مردم را درست بار بياره اين سيستم عقب مونده مدرسه رو عوض كنه
كلا فيلم وقتي خوب ميفروشه يعني خوب بوده اين يك معياره كه همه معياراي ديگه را كنار ميزنه
منظورم ٧ يا ٨ ميليارد خودمون نيست اينها كه نقل و نباته (4095003) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۳:۱۴:۲۴
ما و خيلي ها ديگه از فيلمهاي جدي و هنري و مثلا پر محتوي و عرفاني و معنوي خسته هستيم و دلمان مي خواهد حتي به قيمت ديدن فيلمي مزخرف و بي محتوا و خاله زنكي و هر چه كه دلتون مي خواد بگيد براي لحظه اي هم شده از مناظري لذت ببريم چرا شما ني خواين بفهميد اين همه مراقبت و جدي بودن و منطقي بودن و هنري و ..... بعد از يك جايي تهوع اور خواهد بود زندگي همانقدر كه به اين موارد نياز داره جايي هم بايد بچه گانه فكر و به مسائل نگاه بشه اينهمه سال با حساب و كتاب و .... برايمان فيلم ساختين چه نتيجه اي داشته كه حالا ديگران را از ديدن فيلمي كه به هر دليل لذت بخشه منع مي كنين! واقعا تا حالا فكر كردين فيلمهاي ده نمكي چي دارن كه چنين مورد استقبال هستند فقط متضاد بودن با هر انچه تاكنون بوده است و همين يك دليل كافيست تا بفهميد راهتان درست نبوده است! (4095010) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۳:۱۷:۵۵
فیلم هندی بدون رقص و آواز مفت نمی ارزه.. (4095017) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۳:۳۲:۱۴
این فیلم تفریح بسیار خوبی بود ، من دوبار دیدمش ، بازهم میبینم ، از هممه فیلم های این یکی دوسال هم بهتر بوده.امیدوارم بیشتر از فروشنده بفروشه...

این نظر منه ، نظر هر کس هم محترمه.

من نمیرم سینما که نقد کنم ، میرم وقت ازادمو پر کنم ، و این فیلم واسه ابن کار عالی بود (4095050) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۴:۴۶:۲۹
جالبه که برخی دوستان خود را حق و معیار تشخیص حق میدانند و بعد بقیه را هم باطل فرض میکنند این توهم نمیدانم از کجا ناشی شده ظالبان هم همینگونه فکر میکنند داعش هم همینطور فکر میکرد اتفاقا جورج بوش هم همینطور فکر میکرد که هر که با ما نیست علیه ما است و...یه مقد اری در خودمون تجدید نظر کنیم و خود را معیار حق و بقیه را باطل ندانیم. فیلم others را نگاه بفرمایید طرف فکر میکرد در خانه اش روح وجود داره و..اخر فیلم متوجه میشه اتفاقا خودش روح سرگردان اون خونه است و سالها پیش خودش و بچه هاش رو کشته و بقیه افرادی که توی اون خونه هستند ساکنان واقعی خونه هستند. عینا رفتار همین دوستانی است که خود را حق میدانند در حالی که ممکنه برعکس باشه
توصیه می کنم تجدید نظری در رفتار خود بفرمایید اینکه دنیا را سیاه و سفید ببینیم خو خود را پاک و سفید و دیگران را سیاه و نجس ببینیم به نظر من که دارای اشکاله (4095201) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۵:۱۳:۳۰
این فیلم های سخیف که البته در ایران بسیار می فروشند چون مردم تشنه دیدن کمی راحتی و آزادی در فیلم هستند! تنها نکته ای که ظاهرا کم دارند نشان دادن روابط جنسی است تا دیگر کامل شوند!!! از نابازیگرانی مانند گلزار و بنیامین چیز بهتری نمیشود انتظار داشت اما باید دید چرا چنین فیلم هایی ملیاردی می فروشد در ایران!؟ (4095245) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۵:۴۰:۲۷
همه جای دنیا سینمای عامه پسند وجود داره تو کشور ماهم فرم این سینما ،این شکلی هست که تو این فیلم دیدید. چون از این فیلم خوشتون نمیاد دلیل بر این نمیشه که علاقه مندانش رو تحقیر کنید.اگر خواست اونا رو تحقیر کنید منتظر باشید تا اونها هم بر چیز هایی که شما دوست دارید بتازند (4095298) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۶:۵۹:۴۱
هیچ چاره ای نیست جز تشویق مردم به رفتن به سینما
اگر میخواهیم سینما سر پا بماند باید عرضه را متنوع و جذاب کرد هیچ هنری مثل سینما وابسطه به بازار مخاطب نیست . میتوان شعر گفت داستان نوشت
نقاشی کشید بدون توجه به مخاطب اما سینما به لحاظ وابستگی به سرمایه
حیاتش وابسطه به فروش است . اگر برنامه زمانی اکران فیلم ها هوشمندانه صورت گیرد هیچ فیلمی مانع فروش فیلم های دیگر نمیشود . از اینکه کارگردانی در فرانسه و یا اسپانیا فیلم می سازد و دیگری در هند را به فال نیک برای صنعت سینما باید گرفت . (4095441) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۸:۰۳:۲۰
نزدیک شدن به خط قرمزها مساوی فروش بیشتر قبلا توی فیلم اخراجی ها هم دیدیم (4095541) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۸:۳۸:۳۶
آقای نویسنده همینیه که هست. همه دنیا همینه. سینمای گیشه سینمای زیبایی اندام و صورت بیشترین فروشو داره. اگه من جای گلزار بازی میکردم بهتر بازی میکردم ولی فیلم یه میلیونم نمیفروخت. خداروشکر امسال برای سینمای محتوایی کلی فیلم خوب ساخته شد. اینم بذار برای عاشقان گلزار (4095583) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۹:۰۶:۲۶
من هم رفتم اين فيلمو ديدم اما نه به خاطر اينكه فكر كنم بار هنرى داره بلكه رفتم تا مردم بقيه ى دنيا بفهمن مردم ايران به همكارى با اونها در تمام زمينه ها أهميت مى دن اين فيلم در حد سليقه ى من نبود ولى شايد استقبال مردم از اين فيلم باعث شود تا كمپانى هاى فيلم سازى خارجى معتبر به فكر همكارى با سينماى ايران بيفتند شايد خدا بخواهد وسينما ى ايران تكانى بخورد (4095617) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۰:۵۶:۰۹
یکی از تفریحات ما نخبگان، اندیشمندان و برگزیدگان عالم امکان این است که بعد از فروش فیلم‌های عامه‌پسند و به اصطلاح گیشه از میزان گرایش عوام‌الناس به این فیلم‌های سطحی و مبتذل تعجب می‌کنیم و البته تحلیل‌های متفاوتی دراین زمینه داریم.

در یک تحلیل ما با ریش پروفسوری یا سبیل استالینی به صندلی کافه تکیه زده‌ایم و درحال دودکردن مظاهر روشنفکری اظهار می‌داریم که «نئولیبرالیسم اساسا همین را می‌خواهد» و در تحلیل دیگر، با معرفی‌کردن کشور سوییس به‌عنوان خاستگاه فکری و ژنتیکی خود از مردم عقب‌مانده ایران گلایه می‌کنیم و البته این سلایق نازل را طبیعی می‌دانیم، چون مردمی که به فلانی رأی دهند، معلوم است که چه فیلم‌هایی به مذاقشان خوش می‌آید!

بعد هم به‌عنوان تکمله می‌افزاییم: تو سوییس که این‌جوری نیست! شما ندیدین. یه فیلمی دارن به اسم امریکن پای، ساخته روبرتو روسلینی، هرسال رکوردهای فروش رو جابه‌جا می‌کنه.

در تازه‌ترین ابراز شگفتی از وضع فروش سینمای ایران، دغدغه‌مندان هنر و فرهنگ کشور با تجمع درشبکه‌های اجتماعی و برخی کافه‌های معتبر تهران اقدام به تعجب از فروش بالای فیلم سلام بمبئی کردند.

البته من هرچه فکر کردم، نتوانستم بفهمم از این یک رقم دیگر چرا تعجب کردند. فیلم از مجموعه عناصر به فروش رساننده فیلم فقط کیم کارداشیان را ندارد. نخستین عنصر، محمدرضا گلزار که اگر درفیلم عروسی بنده هم حضور پیدا کند، فیلم حداقل ٥٠٠‌میلیون تومان می‌فروشد.

دومین عنصر بنیامین بهادری و همسرش، سومین عنصر دور زدن ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها که این آخری خیلی جواب می‌دهد. این روزها فیلم‌هایی که می‌خواهند بفروشند از تکنیک تیترزنی «بازیگر معروف زن در استخر» استفاده می‌کنند.

برای سایت‌های اینترنتی تنها چیزی که اهمیت دارد، بازدید است و کلیک و کشاندن مخاطب به سایت. همین می‌شود که مثلا عکس خانم بازیگر را که در استخر خشک و خالی بدون آب با حجاب کامل ایستاده، منتشر می‌کنند و چنین تیتری می‌زنند و با روح و روان و اعصاب جوان مردم بازی می‌کنند.

در سینما هم شاهد چنین روندی هستیم. مثلا مخاطب تیزر فیلم را می‌بیند و می‌گوید: اوه اوه! این خانم متشخص برزیلی داره تو ساحل دنبال رضا عطاران می‌دوه! بریم ببینیم بالاخره بهش می‌رسه یا نه.

یا در همین سلام بمبئی هم شاهد چنین تبلیغاتی بودیم. آنوقت یک‌سری مغرض معاند و مخالف اعتلای سینمای ایران می‌گویند؛ سانسور چیز بدی است. به ضرس قاطع عرض می‌کنم سانسور نه‌تنها بد نیست بلکه یک تعامل مثبت بین مسئولین و هنرمندان است.

به این ترتیب که دوستان هر روز خطوط قرمز را پررنگ‌تر می‌کنند، هنرمند اینها را دور می‌زند و کارش هم می‌فروشد. هر دوطرف هم راضی، دندان لق ناراضی! خب اگر این سانسور و محدودیت نباشد، این جنس ناجور را چه جوری بدهد دست مخاطب؟

به هرحال باید بپذیریم همه جای دنیا، سینما برای سرگرمی است. مخاطب با پف فیل و چیپس و پفک نمی‌رود که جستاری در باب نقد عقل محض و گفتاری در باب پدیدارشناسی روح بشنود و ببینند. (4095768) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۳:۲۶:۰۷
پسرم میخواست برود اصرار کرد که اگر نروم نمیرود بخاطر او رفتم فیلم چیزی برای گفتن نداشت اما سینما غلغله بود از سرو کول هم ملت برای خرید بلیط بالا میرفتند از هر طیفی امده بودند همه هم بعدش میگفتند چیزی نداشت اما کسی ناراضی نبود همه فقط نگاه کردند و امدند بیرون نه خوشحال بودند نه ناراضی برای سرگرمی محض بود همه امدند سرگرم شدند رفتند (4096055) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۰۷:۳۶:۵۸
این فیلم فقط یه دیزی آبگوشت و گوشت کوب کم داشت !!! (4096375) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۱۳:۴۹:۴۰
يكي بگه فيلمهاي جديد هندي كدومش آبكي نيست. (4096920) (alef-6)
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۳ ۱۴:۵۹:۴۴
داداش شما چه بیکار بودی رفتی این فیلم رو دیدی و چه اعصابی داشتی که نشستی درباره اش چیز نوشتی!! این از اون فیلمایی نیست که کسی در موردش مطالعه کنه و بعد تصمیم بگیره که بره ببینه یا نه. از فیلمهاییه که طرفداراش از قبل معلومن و اونها هم میرن و می بینن چه فیلم خوش ساختی باشه جه نباشه. اونایی هم که طرفدارش نیستن مثل روز براشون روشنه که دوستش ندارن. (4097050) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.