توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423094
صداوسیما در تدارک ساخت سریال ۳۰۰ قسمتی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۶
نشست خبری علی دارابی معاون استان‌های سازمان صداوسیما برای تشریح نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها که از ۳۰ آذر ماه تا سوم دی‌ماه در اهواز گشایش خواهد یافت، برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این نشست خبری با حضور علی دارابی (معاون امور استان‌های صداوسیما) و روسای کمیسیون‌های صدا، موسیقی، سیما، خبر و پژوهش این جشنواره و اهالی رسانه صبح امروز (یکشنبه، ۲۱ آذر ماه) در ساختمان اداری سازمان صداوسیما برگزار شد و علی دارابی در ابتدای این نشست از پوستر نوزدهمین جشنواره رونمایی کرد.

وی در ابتدای این نشست درباره‌ی نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها و سابقه چند ساله آن اظهار کرد: این جشنواره در دهه ۷۰ در سازمان صداوسیما آغاز شد و امسال نوزدهمین دوره آن را شاهد هستیم؛ البته در بعضی سال‌ها از جمله سال ۹۳ و ۹۴ بنا به دلایلی این جشنواره برگزار نشد که ما در جشنواره نوزدهم آثاری که در این دو سال برگزار نشد را در کمیته داوران بررسی می‌کنیم. جشنواره نوزدهم، سه‌شنبه آینده (۳۰ آذر ماه) در استان خوزستان به میزبانی اهواز و با مشارکت استانداری و نهادهای هر استان برگزار خواهد شد.

دارابی سپس درباره‌ی وجه تمایز جشنواره امسال نسبت به سال‌های قبل نیز اظهار کرد: تعداد برندگان در جشنواره امسال کمتر شده است؛ همچنین در بحث جانبی نیز به موضوعاتی از جمله محیط زیست، سلامت و اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است.

معاون استان‌های سازمان صداوسیما سپس درباره‌ی آثاری که به جشنواره نوزدهم راه یافته است، توضیح داد: ۱۵۷۵ اثر مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است که ۳۴۱ اثر در حوزه سیما، ۴۴۰ اثر در حوزه صدا، ۴۴۳ اثر در حوزه خبر، ۲۶۰ اثر در حوزه موسیقی و شعر و ۹۱ اثر در حوزه پژوهش به جشنواره ارسال شده است که ۶۰ نفر از استادان، صاحب نظران،‌مدیران باسابقه و حرفه‌ای در مدت ۴۵ روز آثار را مورد بررسی قرار داده و رأی خود را صادر کرده‌اند.

دارابی همچنین از حضور علی‌عسگری، رییس سازمان صداوسیما در مراسم اختتامیه این جشنواره خبر داد و گفت:‌ مراسم اختتامیه این جشنواره شامگاه پنج‌شنبه (سوم دی‌ ماه) از برگزیدگان و تنی چند از هنرمندان برجسته کشور که در کارها و تولیدات آن‌ها توجه بایسته به شهرها و استان‌های ایران صورت گرفته است، تقدیر خواهند شد. علاوه بر آن روز جمعه نیز در یکی از یادمان‌های دفاع مقدس حضور خواهیم داشت و علاوه بر برنامه افتتاح چند پروژه، بازدید از صداوسیما استان خوزستان و تصویری شدن رادیوی استان‌ها را خواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از این نشست درباره‌ی رویکرد و برنامه‌های آینده معاونت استان‌ها اظهار کرد: معاونت استان‌ها سه نهضت بزرگ برنامه‌سازی را در دستور کار خود قرار داده است که پویانمایی، مستند، مجموعه‌های نمایشی که ساخت سریال ۳۰۰ قسمتی از جمله این برنامه‌هاست، شامل این نهضت است. همچنین تصویری شدن رادیوی استان‌ها گامی برای افزایش جذابیت برای مخاطبان و بهتر دیده و شنیدن رادیو در ابتدای دی‌ ماه در سراسر کشور از جمله برنامه‌های معاونت استان‌هاست. همچنین تدوین برنامه جامع ۱۰ ساله از دیگر برنامه‌های آینده معاونت استان‌هاست که در آن در قالب دو برنامه پنج ساله کمیته‌ای را مأمور کردیم که بسیاری از پرسش‌ها، فرصت‌ها و چالش‌ها را در قالب آینده‌پژوهی پاسخ خواهند داد؛ چرا که رسانه در آینده رقابتی بس دشوار در عصر متنوع و تکثر رسانه‌ها در پیش‌رو دارد.

دارابی سپس با بیان اینکه امسال ۱۰ نفر از چهره‌های برگزیده رسانه ملی را تقدیر خواهیم کرد، یادآور شد: تلاش می‌کنیم با این اقدام سازوکار حمایتی در حوزه تولید را فراهم کنیم چرا که این افراد در حوزه استان‌ها و شهرستان‌ها همواره برنامه‌سازی می‌کنند. در این راستا تلاش می‌کنیم امکانات تولید را برای این افراد بیشتر فراهم کنیم. البته در گذشته نیز همین طور بوده است. اما امیدواریم بتوانیم سازوکارهای مادی و معنوی بهتری در این جشنواره بوجود بیاوریم.

معاون استان‌های صداوسیما سپس از دیگر برنامه‌های معاونت استان‌ها ساخت آثار نمایشی با تعداد قسمت بالا خبر داد و گفت: صداوسیمای مراکز استان‌ها به مثابه سازمان دوم صداوسیما تلقی می‌شود که مأموریت و وظایفی را دنبال می‌کند. تولید سریال نیز جزو تکالیف اصلی مراکز استان‌ها است و آن چه که در این دوره اتفاق می‌افتد ساخت سریال‌های فاخر و پربیننده است. در حال حاضر نیز مرکز گیلان این آمادگی را اعلام کرده است که اولین سریال بلند تلویزیون که در ۳۰۰ قسمت به نویسندگی و کارگردانی فریدون حسن‌پور نگارش شده است ساخته شود که در این میان تعدادی از نهادهای مختلف برای ساخت این سریال مشارکت خواهند داشت. در حال حاضر نیز ۱۵ مرکز ما در چند ماه اخیر با مشارکت سیمای استان‌ها ساخت سریال‌های فاخر و خوبی را برای سال آینده آغاز کرده‌اند.

دارابی درباره حساسیت ساخت مجموعه‌های طولانی مدت و اینکه با شکست مواجه نشوند تا بودجه‌ای که صرف ساختشان می‌شود، زایل شود، توضیح داد: سریال ۱۱۰ قسمتی «کیمیا» که برای اولین بار از تلویزیون پخش شد، فوق‌العاده مورد استقبال قرار گرفت. بنابراین همان تجربه هم در خدمت این کار جدید ۳۰۰ قسمتی قرار خواهد گرفت. از طرفی مخاطبان با سریال‌های طولانی مدت ارتباط برقرار می‌کنند. سریال‌ها باید دامنه دار باشند که همه نسل‌ها را به هم گره بزنند و در خصوص این سریال امید زیادی می‌بینیم که یکی از بهترین کارها و تولیدات نمایشی باشد.

وی در بخش دیگری از این نشست به تزریق بودجه و مشکلات مالی سازمان صداوسیما اشاره کرد و در این زمینه مطرح کرد: از دولت و مجلس واقعا استدعا دارم این پشتیبانی را انجام بدهند؛ چرا که امروز رسانه ملی در خط مقدم جنگ نرم است و امکانات، اعتبارات و پشتیبانی از سازمان باید انجام بگیرد و این وظیفه رسانه‌هاست که به این دغدغه‌ها بپردازند.

دارابی در بخش پایانی این نشست از مقدمات HD شدن تلویزیون‌های استان‌ها خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر ۱۵ استان به طور آزمایشی کارشان را آغاز کرده‌اند. در این خصوص ظرفیت‌های استانی را به خدمت خواهیم گرفت و تلاشمان این است که در آینده HD شدن تلویزیون‌های استان‌ها به سرانجام برسد.

وی همچنین از برگزاری لیگ آشپزی در استان‌ها خبر داد و گفت: تفاوت اساسی که در این لیگ وجود دارد این است که کاملا غذاها بومی و ارزان است و همچنین غذاهای غیرایرانی تبلیغ نمی‌شود. غذاهایی که معرفی می‌کنیم اولا به نوع حمایت از تولیدات داخلی کشور در حوزه سبک زندگی برمی‌گردد، ثانیا غذاهایی است که در متن زندگی مردم تولید می‌شود؛ بنابراین معرف غذاهای لوکس و گران نخواهیم بود که پیش از این انتقادهایی مبنی بر هزینه‌بر بودن این گونه غذاها در تلویزیون مطرح می‌شد.

دارابی همچنین گفت: نگاه کلی سیاست ما به نوزدهمین جشنواره و همچنین جشنواره‌های قبلی این بوده است که همه توانمندی‌ها در این زمینه دیده شوند. در جشنواره نوزدهم رقابت به قدری سنگین بود که حتی داوران به ناچار مجبور به اهدای جایزه مشترک شدند.

نوزدهمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها که از ۳۰ آذر تا سوم دی‌ماه در اهواز برگزار خواهد شد از برترین آثار در پنج بخش سیما، صدا، موسیقی و شعر، خبر، پژوهش و تحقیقات تقدیر خواهد شد.
 
 
کلمات کلیدی : سریال+صداوسیما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.