توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402664
کسی نیست این "درد" را تجربه نکرده باشد!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۰
یک فیزیوتراپیست کمردرد را دردی شایع در جامعه عنوان کرد و گفت: عوامل مختلفی در بروز این درد نقش دارند.

دکتر محمد باقر صداقت‌جو به مناسبت روز جهانی "کمردرد" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه واژه کمردرد یک واژه کلی است و موارد بسیاری از بیماری و درد را شامل می‌شود، گفت: بعد از سرماخوردگی، دومین عامل مراجعه مردم به کلینیک‌ها عمدتا درد کمر است و هیچ فردی نیست که این درد را یک بار در طول زندگی خود تجربه نکرده باشد.

وی افزود: علت اصلی کمر درد این است که بیش از حد توان بدن و کمر خود به آن فشار وارد می‌کنیم که این فشار می‌تواند بلندکردن یا هل دادن یک جسم سنگین باشد یا یک حرکت اشتباه که موجب گرفتگی و درد کمر شود.

صداقت جو تصریح کرد: در ساختار کمر عناصر زیادی مانند مهره‌های کمری و دیسک کمر وجود دارد که آسیب هر کدام از آنها می‌تواند موجب ایجاد کمردرد شود.

وی خاطرنشان کرد: در ناحیه کمر هر یک از افراد پنج مهره کمری وجود دارد که بر اثرعلل و عوامل مختلفی مانند بیماری آرتروز کمر می‌تواند موجب ایجاد درد در ناحیه کمر شود که این بیماری با علائمی مانند احساس خشکی صبحگاهی در ناحیه کمر همراه است.

صداقت جو آسیب دیسک کمر را نیز از جمله علل کمردرد عنوان کرد و افزود: این آسیب می‌تواند از آسیب خفیف تا پارگی دیسک کمر باشد که علامت آن ایجاد دردهای کشنده از ناحیه کمر تا پا است.

وی تصریح کرد:به دلیل وجود عصب سیاتیک، آسیب دیسک کمر موجب کشیده شدن درد از ناحیه کمر به درون پاها می‌شود که در نهایت می‌تواند موجب بی‌حس شدن پاها یا فلج شدن مچ پا شود و فرد دیگر نمی‌تواند به راحتی روی پاهای خود بایستد.

این فیزیوتراپیست قوس کمر را نیز از دیگر عوامل کمر درد عنوان کرد وافزود: به طور معمول در زنانی که وزن بالا دارند گودی کمر بیش از حد معمول است و این افراد بعد از مدتی که دراز می‌کشند کمرشان خشک شده و به سختی بلند می‌شوند.

صداقت‌جو اظهار کرد: چنانچه کمردردها ناشی از آسیب شدید روی عناصر اصلی کمر نباشند ظرف مدت یک تا دو هفته خودبخود بهبود می‌یابند، اما کمردردهایی که بیش از این مدت به طول بیانجامد باید توسط پزشک بررسی شوند.

این فیزیوتراپیست در ادامه عدم اطلاع افراد از طب کار را از جمله علل شایع آسیب کمر و بروز کمردرد عنوان کرد وافزود: در جامعه ما از کارگر تا مدیرکل همه باید از طب کار خود آگاهی داشته باشند.

صداقت‌جو اظهار کرد: هر کس باید بداند در طول کاری که انجام می‌دهد کدام عضو بدنش بیش از همه درگیر است و سعی کند آن عضو بدن را تقویت کرده و مانع آسیب جدی به آن شود.

وی افزود: به عنوان مثال یک کارمند که ساعت‌های طولانی روی صندلی می‌نشیند باید بداند این کار فشار زیادی به کمر او وارد می‌کند و باید حتما با انجام برخی ورزش‌ها به تقویت عضلات کمر خود کمک کند یا راهکارهای حمایتی را انجام دهد، مثلا از کمربند طبی استفاده کند.

صداقت‌جو تصریح کرد: این افراد باید بدانند زمانی که در کمر خود احساس خستگی کردند حتما از سرجای خود بلند شده یا دراز بکشند و یا راه بروند.

وی افزود: به ازای هر ساعت نشستن افراد باید 10 تا 15 دقیقه دراز کشیده و یا راه بروند تا عضلات کمر آنها دچار آسیب نشود.

این فیزیوتراپیست مصرف مایعات را به ویژه برای تقویت دیسک‌های کمر موثر دانست و اظهار کرد: عامل مهمی که می‌تواند مانع بروز کمردرد شود استفاده از کفش یا صندل طبی است که می‌تواند تا حد زیادی فشار روی کمر را کم کند.
 
کلمات کلیدی : کمر درد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.