توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 394367
خبر بد برای دوستداران گربه/ کشف یک بیماری مرگبار
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۶
بتازگی یک بیماری جدید کشف شده که عاشقان به نگهداری گربه‌های خانگی را با خطر مرگ روبرو می‌کند. دانشمندان گفته‌اند شیوع این بیماری خارج از تصورشان بوده و حتی نوازش گربه‌ها نیز می‌تواند سلامت علاقه‌مندان به این حیوانات را به خطر اندازد.

یک بررسی در مقیاس بزرگ که از سوی پزشکان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده انجام شده، رد پای نوعی بیماری باکتریایی مخصوص گربه‌ها را کشف کرده است که «گربه‌خراشی» یا cats scratch نامیده می‌شود و ظاهراً می‌تواند به بروز تب، جوش و در برخی موارد حتی مرگ منجر شود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ساینس‌ورلدریپورت، اغلب مبتلایان معمولا این بیماری را از بچه‌گربه‌های ولگردی می‌گیرند که به احتمال زیاد بیشتر امکان دارد به عفونت آن آلوده باشند. این بیماری می‌تواند از گربه مبتلا و اغلب از طریق خراشی حتی سطحی به انسان منتقل شود اما همه راه‌های انتقال بیماری فقط خراشیدگی را دربر نمی‌گیرد بل‌که انتقال بیماری با لمس و نوازش گربه آلوده به آن و عدم شست‌وشوی بلافاصله دست‌ها نیز می‌تواند صورت گیرد. ورود عفونت به بدن می‌تواند وضعیتی بدتر از اینها را نیز دربرگیرد اگر بدون شست‌وشو و پاک کردن آلودگی، با دستهایتان بخش‌هایی از دهان خود را لمس کنید و به این طریق خود باعث انتقال باکتری مذکور به دهانتان شوید.
کارشناسان توصیه کرده‌اند که دوستداران و عاشقان گربه باید از بوسیدن و بازی کردن با گربه‌ها بشدت اجتناب کنند و بخصوص اجازه ندهند گربه خانگی آنها با گربه‌های ولگرد خیابانی تماسی داشته باشد زیرا امکان شیوع و انتقال بیماری از طریق کک روی بدن این گربه‌ها هم بسیار زیاد است.
دکتر کریستینا نلسون در این زمینه گفت:‌«دامنه و اثر این بیماری کمی بزرگتر از آن است که گمان می‌کردیم ولی گربه‌خراشی قابل پیشگیری است به شرط آن‌که بتوانیم جمعیت در معرض خطر و الگوهای بیماری را شناسایی کنیم».
در حال حاضر، به صاحبان گربه و دوستداران این حیوانات هشدار داده شده که دقت و توجه بیشتری به این بیماری جدید نشان دهند زیرا این روزها امکان انتقال بیماری مذکور در انواع گونه‌ها، بخصوص گربه‌های خیابانی محتمل دانسته شده است. دانشمندان همچنین اظهار کرده‌اند که هنوز نمی‌دانند که گونه‌های مبتلا به بیماری جدید، حامل چه شدت و میزانی از گربه‌خراشی هستند.
کلمات کلیدی : گربه خانگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.