نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448934
"مقره" قاتل برق خوزستان
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
به دلیل شدت گردوغبار و رطوبت در استان خوزستان برق این منطقه دچار نوسان شد که مسوولان برقی راه‌حل این مساله را شستشو مقره عنوان کردند به‌عبارتی باید گفت که مقره موجب قطع برق این استان شده است.

به‌گزارش ایسنا، بسیاری از خطوط برق در مناطق از آلودگی واقع شده است. نمک، گرد و غبار، شن و ماسه، مواد شیمیایی، سیمان و دیگر آلاینده ها می تواند بر روی عایق های جمع شوند، این آلاینده ها هنگامی که با رطوبت ترکیب می شوند می تواند اثر قابل توجهی روی حالت عایقی خطوط می‌گذارند و باعث می شوند خاصیت عایق در خطوط انتقال کاهش یابد.

 اگر این آلاینده ها را از روی عایق ها تمیز نکنیم، آنها از باند خشک (گروه رسانا) خواهند شد و در نهایت شروع به گرفتن جریان نشتی در روی مقره می کنند و اگر هم به اندازه کافی باعث عبور جریان نشتی شوند باعث ایجاد تلفات و در نهایت ایجاد یک اتصال کوتاه به زمین یا قسمت های بدون برق می شوند.

این اتصال کوتاه می توانند به تجهیزات سیستم انتقال آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند که خود باعث قطع جریان برق به طور موقت و گذرا می شود و این اتصال کوتاه ها وقتی بصورت متناوب انجام شوند باعث ایجاد الگوی نامناسبی برای خطوط انتقال و همچنین نارضایتی مصرف کننده ها شود.

در مناطقی که بارندگی به اندازه کافی وجود دارند دیگر با چنین مشکلی روبرو نیستیم و نیازی به تمیز کردن مقره ها وجود ندارد.

در همین رابطه سیداعضاد مقیمی مقیمی در پاسخ به ایسنا و با بیان اینکه مقره‌شویی به طور معمول در شبکه در مناطق آلوده با دستگاه مخصوص مقره‌شور صورت می‌گیرد، اظهار کرد:به‌طور معمول سالی سه بار در مناطق شرق تهران  سمت خاتون آباد، استان خوزستان (ماهشهر، آبادان و مناطقی که سمت فولاد خوزستان قرار دارد) مقره‌شویی صورت می‌گیرد و باید گفت که این کار تنها در مناطقی که آلودگی وجود داشته باشد انجام می‌شود، چرا که در مناطق دیگر نیازی به انجام این کار نیست.

وی در تشریح فرآیند کار مقره‌شویی، گفت: زمانی که گرد و خاک روی مقره می‌نشیند به ذات مشکلی برای شبکه برق به وجود نمی‌آورد اما در مواقعی که میزان رطوبت افزایش یابد و یا آلودگی‌هایی همچون کربن وجود داشته باشد می‌تواند موجب افزایش تلفات شبکه و قطع برق شود.

به گفته مقیمی، برای انجام فرآیند مقره‌شویی شرایط ایمنی تعریف شده اما با این وجود ممکن است که برخی افراد نکات ایمنی را رعایت نکنند اما برای این مساله تدابیر لازم اندیشیده شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرآیند مقره‌شویی در ایران همانند کشورهای پیشرفته صورت می‌پذیرد، ادامه داد: در حال حاضر صنعت برق ایران شاهد تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای است به‌طور مثال به صورت پایلوت برای بازدید شبکه از ربات‌های پرنده در برخی استان‌ها مثل خراسان رضوی استفاده می‌شود.

مدیرکل دفتر نظارت توزیع شرکت توانیر، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته از هلیکوپتر برای مقره‌شویی استفاده می‌شود اما در استان خوزستان به‌دلیل وسیع بودن حجم کار و نیاز سرمایه‌گذاری زیاد در روش استفاده از هلیکوپتر نمی‌توان در حال حاضر این کار را انجام داد اما با شیوه‌های مرسوم در سراسر دنیا این کار در حال انجام است.

وی ادامه داد: با توجه به بزرگ بودن حجم عملیات و کم بودن ماشین‌آلات مجبور شدیم از روش‌های دیگری کار را پبش ببریم به‌طوری که مقره‌هایی که اشکال دارند باز و قره جدید نصب می‌کنیم و از این مقره‌ها به شیوه‌های دیگری استفاده می‌شود و یا اگر قابلیت استفاده نداشته باشند به‌طور کامل حذف خواهیم کرد.

مقیمی در خصوص آخرین وضعیت برق‌دار شدن استان خوزستان، تصریح کرد: طی چند روز اخیر که پروسه انجام کار آغاز شده نزدیک به ۹۷ فیدر از ۳۳۰ فیدر شهرستان حوزه اهواز و به عبارتی ۷۴۶ کیلومتر از شبکه اورهال شده است که اگر حادثه پیش‌بینی نشده پیش نیاید این فیدرها دیگر از مدار خارج نخواهند شد اما ممکن است برای مابقی فیدرها که در دست اورهال هستند دچار مشکل شویم.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انتظار داریم که در ظرف ۱۵ روز آینده مشکل برق استان خوزستان به‌طور کامل برطرف شود.

مدیرکل دفتر نظارت توزیع شرکت توانیر با بیان این‌که ۱۸۸ اکیپ معادل ۸۰۴ نفر در خوزستان به صورت خاص مشغول به فعالیت هستند، اظهار کرد: برآورد شده بود که در برخی استان‌ها نیز دچار مشکل شویم لذا قبل از بروز حادثه ۲۰۰ نفر به گیلان اعزام شدند که اگر مشکی پیش آمدآن را برطرف کنند.

وی ادامه داد: این تعداد در خوزستان در این زمان حضور نداشتند که قرار شده اکیپ‌های این شهر ها نیز تا پایان هفته به این استان عازم شوند.

مقیمی اظهار کرد: از مردم خوزستان به دلیل مشکلات ایجاد شده عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم که مشکلات ایجاد شده به زودی برطرف شود.

مَقَرّه یا گیرهٔ چینی پایه عایقی است که در دکل‌های انتقال برق در محل اتصال کابل‌های برق با دکل بکار می‌رود.در خطوط انتقال نیرو لازم است هادی‌های تحت ولتاژ به نحوی از برج‌ها ایزوله شوند و برای این کار از مقره‌ها استفاده می‌شود.

 این مقره‌ها دو وظیفه عمده دارند، وظیفه اصلی مقره‌ها، ایزوله کردن هادی از بدنه برج است. این مقره‌ها باید بتوانند بدون داشتن جریان نشتی، ولتاژهای بالای خطوط انتقال را از بدنه برج ایزوله کنند که شرایط پیش آمده در استان خوزستان فرایند انجام این‌کار را با مشکل روبرو کرد اما انتظار می‌رود که نهایتا در زمان پیش‌بینی شده یعنی ۱۵ روز دیگر مشکل برق این استان به‌طور کامل برطرف شود.
 
 
کلمات کلیدی : استان خوزستان + قطعی آب و برق + گرد و غبار
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۴:۲۲:۵۷
ده ها ملیون دالا خسارت به صنعت نفت ایران را چه کسی پاسخگو است/ اگر تعمدی ندانیم! (4175871) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۸:۲۶:۵۳
فقط برای نفت اوندید برق رو درست کنید وگرنه خوزستان ده سال زیر گردو خاک وآب گل آلوده و دولتها هیچ کاری نکردن.فقط برای نفت که حدود 160 میلیارد تومن ضرر کردن. (4176139) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۲۳:۴۲:۳۳
درست موقعی که در سکوت خبری خوزستان هنوزش برقش قطع میشه، کسی نیست از وزارت نیرو بپرسه اون 30 میلیاردی که تحت عنوان خرید اورژانسی مقره های سیلیکونی برداشت کردید در حالیکه اصلا قابل استفاده در موقعیت خوزستان نیست و بهتون از چندین جا هم اعلام کردن چی شد؟

همه شماها سر کارید (4176465) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.