توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452317
پیشنهاد چین برای توافق آمریکا و کره‌شمالی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
ایسنا نوشت: دولت چین امروز (چهارشنبه) از کره‌شمالی خواست تا فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای خود را در ازای توقف مانور نظامی کره‌جنوبی و آمریکا به حالت تعلیق درآورد و مانع از بروز "رویارویی" شود.

به گزارش فرانسه، پیشنهاد وانگ یی،‌ وزیر امور خارجه چین پس از یک سری حوادث مطرح می‌شود که به صورت چشمگیری تنش‌های منطقه‌ای را افزایش داده است؛ خصوصا آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای ژاپن.

چین همچنین از استقرار آتی سامانه دفاع ضد موشکی "تاد" آمریکا در کره‌جنوبی نگران است؛ با این حال سئول آن را سپری مقابل تهدیدات موشکی رو به رشد پکن می‌داند.

وزیر امور خارجه چین نسبت به وقوع "بحران شدیدی" که حاصل آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره‌شمالی و نیز مانورهای نظامی کره‌جنوبی و آمریکا باشد، هشدار داد.

وی در حاشیه نشست سالانه پارلمان چین گفت: دو طرف به دو "قطار تندرویی" شباهت دارند که با سرعت به سمت یکدیگر حرکت می‌کنند و هیچ طرفی قصد ندارد کنار بکشد. سوال اینجاست که آیا دو طرف آماده برخورد رو در رو هستند؟ اکنون اولویت ما این است که چراغ قرمز نشان دهیم و ترمزهای دو قطار را بکشیم. پیشنهاد ما این است که کره‌شمالی فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای خود را در ازای توقف رزمایش‌های تمام عیار سئول - واشنگتن به حالت تعلیق درآورد.

پیونگ‌یانگ دوشنبه دست‌کم چهار موشک به سمت آب‌های منطقه‌ای ژاپن شلیک کرد و تاکید دارد این اقدام تلافی رزمایش‌های سالانه سئول و واشنگتن است. در همین راستا واشنگتن در حال استقرار سامانه ضد موشکی در سئول است تا تدابیر امنیتی این کشور را افزایش دهد اما پکن آن را تهدیدی علیه خود می‌داند.

وزیر امور خارجه چین همچنین گفت، پیشنهاد کشورش می‌تواند به آمریکا و کره‌شمالی کمک کند تا دوباره به پای میز مذاکره باز گردند و به برنامه‌های تسلیحاتی پیونگ‌یانگ خاتمه داده شود.
 
کلمات کلیدی : چین + آمریکا + کره‌شمالی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.