توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416614
80 درصد حقوق‌بگیران زیر خط فقر هستند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۷
استاد برجسته اقتصاد با بیان اینکه جهت‌گیریهای اقتصادی دولت به‌سمت اقشار ثروتمند جامعه است و به مسائل اصلی کشور توجه ندارد، گفت: امروز ۸۰درصد حقوق‌بگیران زیر خط فقر هستند و ۷میلیون خانوار در پرداخت اجاره مشکل دارند.

ابراهیم رزاقی در گفتگو با تسنیم گفت: وقتی فقر و بیکاری بیشتر می‌شود، ناامیدی  مردم بیشتر می‌شود، البته مردم نمی‌دانند که سیاستهای مختلف اقتصادی از جانب دولتها دنبال می‌شود اما نتایج این سیاستها در یک چارچوب کلی دیده می‌شود.

وی افزود، دولتهای مختلف در جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد سیاستهای لیبرالی را در پیش گرفته‌اند،‌ دولت یازدهم نیز با توجه به رویکردها و مدیرانی که در بخشهای مختلف به کار گرفته است همین سیاستها را دنبال کرده است. نکته مهم در خصوص این سیاستها این است که کشور هیچ وقت از اجرای این سیاستها نتیجه مطلوبی دریافت نکرده است.

رزاقی ادامه داد: تجربه سالهای گذشته نشان می‌دهد پیگیری سیاستهای اقتصاد لیبرالی نه‌تنها برای ما رهگشا نیست، بلکه کشور را با چالشهای مختلف از جمله فقر و بیکاری روبه‌رو کرده است. دولتها نیز در دوره‌های مختلف برای سرپوش گذاشتن روی ناکارآمدی این سیاستها توجه مردم را به موضوعات دیگر جلب کرده‌اند.

استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران گفت: با توجه به روند موجود در اقتصاد کشور، این نگرانی وجود دارد که 12 میلیون بیکار و 30 میلیون فقیر نسبت به آینده کشور بدبین شوند، حتی ممکن است در آینده منجر به اعتراض از سوی مردم شود و آقای رئیس جمهور باید در این خصوص پاسخگو باشد.

وی افزود، امروز 80درصد حقوق بگیران زیر خط فقر هستند و 6 تا 7میلیون خانوار مشکل در پرداخت اجاره دارند،‌ نباید شرایط به‌سمتی حرکت کند که این قشر از مردم که به‌تعبیر امام(ره) صاحبان انقلاب هستند از ادامه مسیر ناامید شوند. به نظر می‌آید مشکلات این دسته از اقشار مردم جزو مسائل اساسی کشور است که دولتها باید در جهت رفع آنها تلاش کنند.

رزاقی ادامه داد، متأسفانه جهت‌گیریهای اقتصادی دولت به‌سمت اقشار ثروتمند جامعه و به‌نفع یک طبقه خاص است. این اقتصاددان با اشاره به حواشی ایجاد شده برای لغو یک سخنرانی، تأکید کرد، این صحبتها برای این است که  فضای کشور تحت تأثیر قرار گیرد. رزاقی گفت: امام می‌فرماید "انقلاب ما انقلاب کوخ‌نشینان است"، اما باید پرسید رویکرد دولت نسبت به این افراد چیست؟ به نظر می‌رسد رویکردها و سیاستهای اقتصادی دولت بیشتر به‌سمت ثروتمندان جهت داده می‌شود.

تحلیلگر ارشد مسائل اقتصادی ایران گفت: در شرایط فعلی کشور مسائل اصلی جامعه، برای مسئولان در عمل مطرح نیست. رزاقی ادامه داد: به نظر می‌رسد احتیاج به یک انقلاب در عرصه مدیریتی کشور داریم، چراکه برخی مدیران کنونی توان رفع مشکلات اساسی مردم را ندارند.

وی به سخنان اخیر امام جمعه قم اشاره کرد و گفت: اخیراً اعلام شده 72 مدیر ارشد تابعیت دوگانه دارند، یعنی این مدیران ایرانی نیستند ولی بر ایران حکومت می‌کنند، در هیچ جای دنیا چنین شکلی از مدیریت پذیرفته نیست. از طرفی باید بگوییم، بعضی مدیران به‌جای اینکه در فکر برطرف کردن مشکلات مردم باشند به‌دنبال اخذ گرین کارت هستند.

این استاد اقتصاد با بیان "دولت آقای روحانی چند ماه دیگر سر کار است، امیدواریم نفر بعدی که قدرت را در دست می‌گیرد رویکردها را عوض کند"، تأکید کرد، باید مدیران فاسد کنار بروند و افراد جهادی سر کار بیایند.
کلمات کلیدی : حقوق‌بگیران، زیر خط فقر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.