توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425740
پزشکیان: نمایندگان فرصت تحقیق و بررسی ندارند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۵
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید بهترین روش را برای قانون گذاری انتخاب کنیم، گفت: وقتی بدون آگاهی قانون بنویسیم راه را اشتباه می رویم و هر چقدر نیز تندتر حرکت کنیم از هدف خود دور می شویم.

به گزارش ایرنا، مسعود پزشکیان روز دوشنبه در همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانون‌ گذاری افزود: مشکل ما نبود داده و اطلاعات برای بهترین انتخاب است.

وی با بیان اینکه تصمیم غلط جامعه و ساختار آن را بهم می زند، اظهارکرد: آیا تصمیمات ما محکم است؟ حرف بی منطق این است که چیزی که در جایی به ذهن می رسد را دو فوریتی می کنیم و هم کشور و هم دولت را با مشکلات مواجه می کنیم، لذا برای قانون گذاری باید داده های درست داشته باشیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حرف درست می ‌تواند جامعه را از گمراهی نجات دهد، امکان ندارد در مملکت کسانی برای آب، کشاورزی، اشتغال و راه فکر کنند ولی بعد از 38 سال همچنان با مشکل روبرو باشیم، وقتی به هدف نرسیده‌ ایم یعنی راه را اشتباه رفته ‌ایم.

پزشکیان افزود: نمایندگان مجلس فرصت بررسی کتاب ‌های مرکز پژوهش ‌های مجلس را ندارند، بنابراین این مرکز باید بهترین داده ‌ها را که در انطباق با شاخصه جهانی است در اختیار نمایندگان برای تصمیم ‌گیری قرار دهد.

وی با بیان اینکه به اطلاعات و داده ‌های پژوهشی نیاز سریع و شدید داریم، تصریح کرد: اگر در مسیر اطلاعات و داده‌ های درست حرکت نکنیم، هرگز به جایی نخواهیم رسید چرا که این چراغ علم است که کشور را از گمراهی و تاریکی نجات می‌ دهد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین کشور باید بر اساس علم محققان و دانشمندان تصویب شود، گفت: من به عنوان یک نماینده نمی ‌دانم حتی در مرکز قانون ‌گذاری چه خبر است چون مقابل دیدگانم داده‌ های قابل اعتماد را ندارم و به همین دلیل درست و علمی تصمیم نمی‌ گیرم.

پزشکیان افزود: مرکز پژوهش های مجلس باید شاخص‌ ها و متغیرهای دقیق علمی را تدوین کند، با در اختیار قرار گرفتن داده ‌ها و شاخص ‌های اصلی، مصوبات مجلس دقیق‌ تر و درست‌ تر خواهد بود.

وی ادامه داد: سیستم پژوهشی کشور باید کلیه اطلاعات و آمار و داده‌ ها را بررسی کند و با تبیین آنها بهترین داده ‌ها را در اختیار نمایندگان قرار دهد چرا که نمایندگان به دلیل مشغله‌ های متعدد کاری فرصت بررسی و تحقیق ندارند؛ به همین دلیل وظیفه بررسی و پژوهش بر عهده مرکز پژوهش ‌های مجلس و سایر مراکز پژوهشی کشور است.
 
کلمات کلیدی : مسعود پزشکیان + مجلس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.