نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427603
بانک مرکز اعلام کرد:
خرید و فروش ارز به نرخ بازار در بانک ها / فعالان به بانك ها مراجعه كنند
بانک مرکزی اعلام کرد با توجه به فراهم شدن زمینه اجرایی «دستورالعمل و ضوابط خرید و فروش ارز به نرخ بازار توسط شبکه بانکی»، از فعالان اقتصادی دعوت کرد به منظور تامین ارز مورد نیاز خود، به بانک های دارای مجوز فعالیت ارزی مراجعه کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۸
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، به دنبال ابلاغ «مجوّز خرید و فروش ارز با نرخ بازار» در مرداد امسال، سازوکار لازم برای اجرایی کردن «دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز به نرخ بازار» فراهم و آمادگی ارائه خدمات ارزی با نرخ بازار توسط بانك ها ايجاد شده است. 
 
اين گزارش حاكي است؛ دستورالعمل فوق به منظور انتقال و تمرکز فعّالیت‌های تجاری در بانک‌هاي كشور و نيز استفاده از ابزارهای متداول در تجارت بین‌المللی برای پرداخت و تسویه قراردادهای خارجی، صادر شده است. 

بر اين اساس، بانک مرکزی نیز علاوه بر تأمین به موقع ارز مبادله‌ای، کسری منابع بانک‌ها برای نیازهای وارداتی مشتریان خود با نرخ بازار را تأمین می‌کند. بنابراین از تمام فعّالان اقتصادی اعم از تولیدکنندگان و تجّار دعوت می شود به منظور تامین ارز و استفاده از کانال‌های بانکی برای عملیات ارزی و واردات خود به بانک‌های دارای مجوّز فعّالیت ارزی مراجعه کنند.

«دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش به نرخ بازار» درصدد است عملیات ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی را به کانال بانکی هدایت و ریسک عملیاتی فعّالان اقتصادی را کاهش دهد. بر اساس اين بخشنامه،  بانک‌ها‌ مي‌توانند درآمدهاي ارزي حاصل از صادرات غيرنفتي اشخاص حقيقي و حقوقي و ارز ورودي به کشور را از طريق نمايندگي‌هاي ديپلماتيک مقيم ايران و سرمايه گذاران خارجي و دفاتر نمايندگي بانك ها، به نرخ آزاد خريداري کنند. 

بر اساس ترتیب‌های جدید، بانک‌ها مي‌توانند ارزهاي خريداري شده موضوع اين دستورالعمل را در چارچوب مجموعه مقررات ارزي و يا از طريق صرافي‌هاي معتبر به فروش برسانند؛ ضمن اينکه فروش ارز خريداري شده به ساير بانک‌ها و صرافی‌ها نيز مجاز است. نرخ خريد و فروش ارز بر اساس توافق بانک و مشتري تعيين خواهد شد.

گفتني است از نیمه آذرماه سال جاری تامین ارز متقاضی برای واردات کالا و خدمات، تسویه اقساط تسهیلات ارزی از محل منابع بانک های عامل، تامین سهم الشرکه مشتریان برای دریافت تسهیلات ارزی از بانک های عامل، کارمزد ارزی، برگشت سود سرمایه گذاری خارجی و پرداخت اقساط قراردادهای فاینانس طرح های خودگران از طریق سيستم بانکي امکان پذیر شده است.
 
کلمات کلیدی : دلار+ افزایش قیمت+ بانک مرکزی+ارز
 
محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۶:۲۷:۴۴
این نتیجه برجام و سیاست های اقتصادی دولت روحانی (4080331) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۲۱:۴۳:۳۰
مردم چند ماه ارز نخرند ببینید چگونه ارز با سر می خورد زمین دولت التماس برای فروش ارزان خواهد کرد (4080749) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۷:۳۵:۳۱
حالا یعنی ارز را تک نرخی کردین؟ یک کف مرتب برای بانک مرکزی. معلوم شد گرونی ارز از‌کجا آب میخوره. (4080421) (alef-11)
 
رضا
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۸:۳۵:۵۲
پس بگو چرا دلار رفته بالای 4000 تومن !!! (4080496) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۲۰:۲۳:۳۱
بيشترين تقاضاى ارز بعد از تجارت مربوط به مفسدين اقتصادى داراى تابعيت كشورهاى ديگر است كه ارز كشور را خارج ميكنند و همينطور خريداران مسكن در تركيه و دبى و اسپانيا و قبرس
.... خروج ارز را بايد مديريت نمود ، نبايد اجازه داد ثروت كشور خارج شود ، در كانادا و اوروپا نميتوان به اين راحتى ارز از كشورشان خارج كنند . (4080641) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۲۱:۰۹:۴۹
بأ نك ها منتظر گراني امروز بودن (4080693) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۲۲:۰۲:۴۳
دلار تا 5000 تومان تا عید پیش خواهد رفت. (4080766) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.